اندیکاتور Zig-Zag به الگوی خطوط مستقیمی گفته می شود که بر روی چارت قیمت تکنیکال رسم می شود. به طوری که به عنوان یک فیلتر برای تغییر جهت حرکات قیمت عمل می کند. تحلیلگران تکنیکال و معامله گران بازارهای مالی از اندیکاتور Zig-Zag برای حذف نویزهای غیر ضروری از نمودار قیمت سهام استفاده می کنند. هدف، تمرکز بر روی روند های مهم، و نه نوسان های ناچیز است. این اندیکاتور هرگز به عنوان یک سیستم معاملاتی به تنهایی عمل نخواهند کرد. در عوض، اندیکاتور Zig-Zag برای برجسته کردن الگوهای مهم و تایید روند و یا تغییر احتمالی روند بسیار مناسب است. (همچنین بخوانید؛ اندیکاتور زیگ-زاگ چیست).

عملکرد اندیکاتور زیگ-زاگ

درک ساختار اندیکاتور زیگ-زاگ و استفاده از آن بسیار آسان است. تغییرات قیمتی که کمتر از آستانه مشخص باشند (به طور معمول ۱۰٪ یا ۲۰٪)، از خطوط روند به وسیله فرآیند فیلترسازی حذف می شوند. اکثر نرم افزارهای معاملاتی یا پلتفرم های آنلاین دارای ورودی ساده هستند که به شما امکان تنظیم پارامترهای شاخص Zig-Zag را می دهد.

به یاد داشته باشید که افزایش آستانه تغییر قیمت موجب کاهش حساسیت اندیکاتور تکنیکال خواهد شد. اگر تغییرات قیمت بسیار ناچیز تنظیم شوند، Zig-Zag ملموس نخواهد بود چرا که نوسان های جزئی و بی اثر از بین نرفته اند. درمقابل اما، تنظیم آستانه تغییرات با مقادیر زیاد موجب می شود که روند های سود آور دیده نشوند. پیش فرض تنظیمات معمولاً بین هشت تا ۱۵ درصد است.

معامله در بازارهای مالی توسط Zig-Zag

ابزار زیگزاگ به صورت مکمل در تحلیل تکنیکال طراحی شده و نباید نقطه کانونی یک استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی باشد. این  اندیکاتور بیشتر در کنار سیستم های معاملاتی فیبوناچی یا موج الیوت استفاده می شود. معامله گران، چرخش Zig Zag را دوست دارند، چرا که در تعیین نقاط ریتریسمنت فیبوناچی کمک می کند.

اندیکاتور زیگ زاگ به صورتی طراحی شده تا با سیگنالهای معاملاتی همگام شود. و باید به یک کاربرد سازگار برای توسعه سایر استراتژی های معاملاتی تبدیل شود. هر استراتژی معاملاتی که استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که Zig Zag یک شاخص عقب افتاده است، به این معنی که روندی را پیش بینی نمی کند. بازارهای مالی بسیار سریع هستند، بنابراین سعی کنید آن را با یک سیستم که سیگنال های پیشنهادی را ارائه می دهد، تکمیل کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان