حسابداری مالی اجازه می دهد که یک کسب و کار تمام تراکنش های مالی خود را ثبت کند. در این فرآیند، شرکت تمام داده های مالی را که در خارج و داخل عملیات های شرکت تاثیر گذار هستند را ثبت و گزارش می کند. داده های حسابداری بر روی مجموعه ای از اظهارنامه های مالی شامل؛ ترازنامه، اظهارنامه درآمد و صورت جریان نقدی ثبت می شود.

مجموعه ای از اصول حسابداری وجود دارد که شرکت ها در حسابداری مالی خود از آن ها پیروی می کنند. اکثر شرکتهای تجاری معروف در دنیا از اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی (GAAP) پیروی می کنند، مجموعه ای از استانداردهای حسابداری زمانی که در زمان تکمیل گزارش مالی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استاندارد های حسابداری در بسیاری از کشورها متفاوت است و از قوانین داخلی پیروی می کند. (همچنین بخوانید؛ چگونگی تحلیل صورت های درآمدی).

سه حوزه اصلی وجود دارد که حسابداری مالی در تصمیم گیری کمک می کند؛

  • یک تراز اولیه جهت مقایسه شرکت های مختلف از منظر سلامت مالی در اختیار سرمایه گذاران بازارهای مالی  قرار می دهد.
  • به مدیران اجازه می دهد که نقدینگی، دارایی، اعتبار و بدهی شرکت را ارزیابی کنند.
  • حسابداری مالی در کنار سایر شاخه های حسابداری به سازمان در تصمیم گیری در خصوص تخصیص منابع کمیاب کمک می کند.

تصمیمات سرمایه گذاری

تحلیل فاندامنتال به شدت به ترازنامه وابسته است، این یک بیانیه از جریان نقدی و صورت درآمدی در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد. کلیه اظهارات مالی شرکت های شرکت کننده در بورس مطابق با استانداردهای حسابداری مالی ایجاد و گزارش می شود. (همچنین بخوانید؛ ارزیابی عملکرد سرمایه‌گذاری).

سرمایه گذاران از اطلاعات صورت های مالی استفاده می کنند تا تصمیمات سرمایه گذاری را با ارزیابی سلامت مالی و اعتبار یک شرکت، اتخاذ کنند. بدون اطلاعات ارائه شده توسط حسابداری مالی، سرمایه گذاران در مورد تاریخ و سلامت مالی فعلی شرکت و هیئت مدیره و ارزش ذاتی اوراق منتشر شده فعلی، درک صحیحی نخواهند داشت. سرمایه گذاران، اطلاعات مورد نیاز خود را از این ترازنامه ها، فیلتر و اقدام به تحلیل شرکت می کنند.

تصمیمات وام دهی

حسابداری مالی همچنین یک کلید برای وام دهندگان است. از آنجا که صورت های مالی، تمام دارایی های و همچنین بدهی های کوتاه مدت و بلند مدت را نشان می دهد، وام دهندگان دید بهتری از اعتبار شرکت خواهند داشت.

تعدادی از نسبت های ساده حسابداری جهت اعتبار سنجی عبارتند از؛ نسبت بدهی به سهام (D / E) و نسبت بهره به سود، که از صورت های مالی شرکت حاصل می شود. بسیاری از وام دهندگان بدون ارزیابی این نسبت ها، حاضر به پرداخت اعتبار به شرکت ها نیستند. (همچنین بخوانید؛ تحلیل با نسبت‌های مالی).

درنهایت یک موسسه مالی وام دهنده می خواهد بداند که دارایی ها و درآمد فعلی شرکت چقدر از سرمایه اش را باز می گرداند. پس از تعیین این مقدار، محاسبه نرخ بهره و اقساط انجام می شود.

حاکمیت شرکتی

حسابداری قابل اعتماد در عمل نه تنها برای سرمایه گذاران و وام دهندگان بلکه برای شرکت ها نیز بسیار مفید و موثر است.

آشکار ترین مزیت حسابداری مالی برای کسب و کارها و شرکت ها، تعهد به الزامات قانونی است. چرا که شرکت ها باید در مورد فعالیت های مالی خود صادق باشند و داده ها باید به طور دقیق و منظم منتشر شوند.

همچنین بخوانید؛ فرمول محاسبه حاشیه سود ناخالص در اکسل چیست؟

حسابداری مالی، علاوه بر پوشش الزامات قانونی به نظم و ترتیب کمک می کند. همچنین به مدیران در شناسایی و مدیریت بهره و درآمد و تحلیل عملکرد محصول و تدوین استراتژی کوتاه مدت برای سازمان کمک می کند.

جمع بندی

حسابداری مالی راهی برای پیگری و مدیریت عملکرد کسب و کارها است، همچنین یک تصویر لحظه ای از سلامت مالی شرکت ارائه می دهد. با ارائه داده ها از طریق اظهارات گوناگون از جمله ترازنامه و گزارش درآمد، یک شرکت می تواند سرمایه گذاران و وام دهندگان را در خصوص تصمیم گیری های مرتبط یاری دهد.

جهت دسترسی به سایر مقالات مرتبط با مفهوم حسابداری، اینجا کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان