انویدیا یک تولید کننده تراشه پردازش گرافیکی است که در حال حاضر اکثر درآمد خود را از فروش واحد پردازش گرافیکی (GPU) تولید می کند که برای بازی های رقابتی، تجسم حرفه ای و استخراج Cryptocurrency استفاده می شود. با رشد صنعت ارزهای دیجیتال، این شرکت نیز در سال ۲۰۱۸ شاهد رشد ۴۳ درصدی در ارزش سهام خود بود. به طوری که در آخرین دوره مالی ۲۰۱۸، ارزش معاملات شرکت به ۷۰۰ میلیون دلار رسید. اما در ماه های بعد معاملات سهام این شرکت افت ۱۹ درصدی به همراه داشت و در نوامبر ۲۰۱۸ ارزش هر سهم آن برابر با ۱۶۵ دلار بود.

شرکت مخابراتی SoftBank در دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که تراشه های تولیدی خود را به Nvidia تحویل خواهد داد. همچنین  SoftBank در ماه مه ۲۰۱۷ اعلام کرده بود که ۴ میلیارد تراشه به این شرکت عرضه کرده است. همه اینها به این معنی بود که SoftBank مالک ۴٫۹ درصدی انویدیا در آن زمان بود.

اما انویدیا چیزی بیشتر از یک تولید کننده تراشه پردازش گرافیکی است. در طی دو سال گذشته، Nvidia اعلام کرده است که چندین طرح را دنبال کرده که منجر به موفقیت های گذشته شده است و ممکن است بازده های آینده را هدایت کند. در مقاله پیش رو، نحوه درآمد زایی Nvidia از تولید و عرضه محصولاتش مورد بررسی قرار گرفته است.

بازی، تجسم حرفه ای، و دانش داده

در ماه فوریه سال جاری، Nvidia درآمد سال اخیر خود را ۹٫۷ میلیارد دلار گزارش کرد. به طوری که درآمد سال قبل او ۶٫۹۱ میلیارد دلار بوده است. درصد زیادی از این رشد متعلق به توسعه بخش GPU شرکت است. در سال ۲۰۱۸، Nvidia چندین سیستم پیشران GPU را برای بیش از ۵۰۰ ابررایانه تولید و عرضه کرده است. که باعث شد Nvidia به یکی از بزرگترین تولید کننده های GPU تبدیل شود. همچنین محصول Nvidia GeForce برای رایانه های شخصی، لپ تاپ ها و پردازنده های واقعیت مجازی تولید و عرضه می شود. سایر محصولات در بخش های مختلف شامل Quadro، Tesla و GRID درحال توسعه و عرضه هستند.

Tesla، بدون ارتباط سازنده الکتریکی، یک شتاب دهنده گرافیکی مخصوص است که شبیه ساز، الگوریتم های یادگیری عمیق را اجرا می کند و به تجزیه و تحلیل داده ها در پردازش سریعتر اطلاعات کمک می کند. Quadro یکی دیگر از محصولات Nvidia است که برای طراحان محتوای حرفه ای گرافیکی از جمله؛ طراحان فیلم، مهندسان طراحی، و دانشمندان علوم زمین، ارائه شده است. GRID به Nvidia کمک می کند تا دسکتاپ ها و برنامه های کاربردی مجازی را برای ارائه گرافیک با کیفیت بالا به کاربران درون شبکه سرور ارائه دهد. (همچنین بخوانید؛ در مورد کسب درآمد واتساپ WhatsApp بیشتر بدانید).

ماشین های بدون سرنشین

این قسمت دومین بخش بزرگ شرکت انویدیا است که یک CPU و GPU را در یک پردازنده ترکیب کرده است. این محصول برای پشتیبانی از بازی های آنلاین، سرگرمی، هواپیماهای بدون سرنشین، هوش مصنوعی و مهمتر از همه – اتومبیل های بدون راننده طراحی شده است. در اوایل سال ۲۰۱۵ این شرکت همکاری خود را با شرکت Uber به منظور توسعه و طراحی این خودروها اعلام کرد. این شرکت خودرو آزمایشی را اولین بار در پاییز سال ۲۰۱۶ در شهر پیتسبورگ پنسیلوانیا راه اندازی کرد و یک برنامه آزمایشی دوم در فینیکس، آریزونا در اوایل سال ۲۰۱۷ اجرا کرد. در پاییز ۲۰۱۶، انویدیا همچنین اعلام کرد که پردازنده تگرا در تمامی خودروهای Tesla Motors – TSLA استفاده خواهد شد. در سال ۲۰۱۸، شرکت NVIDIA همچنین اعلام کرد که در حال توسعه بخش NVIDIA DRIVE، نخستین پلتفرم اتوماتیک با قابلیت کارکردن در سطح جهانی است. (همچنین بخوانید؛ چگونه UBER با فروش داده کسب درآمد می کند).

در ماه ژانویه ۲۰۱۸، تنها یک هشتم از کل فروش شرکت به Tegra اختصاص داشت، اما این بخش نقطه عطفی برای شرکت Nvidia است که در صنعت خودرو سازی حرفی برای گفتن داشته باشد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان