صحبت در مورد پول و امور مالی می‌تواند بسیار احساس‌برانگیز باشد چراکه یک فرد ممکن است در این زمینه آسیب‌پذیر باشد و نقاط قوت، ضعف، چالش‌ها، موفقیت و شکست خود را با پول تأمین کند. باید قضاوت کردن را بپذیریم تا بتوانیم به یک بحث صادقانه و شفاف و در خصوص تصمیمات مالی و تأثیرات آن بر زندگی برسیم.

صحبت در مورد پول دشوار است

پول در بسیاری از خانواده‌ها یک نقطه مشترک جهت برقراری ارتباط است. چقدر پول‌دارید، چقدر خرج می‌کنید و چه زمانی به پول نیاز دارید ازجمله مسائل مربوط به درآمد، سن، تحصیلات و محل زندگی است. و صرف‌نظر از اینکه خانواده شما در چه وضعیتی ازنظر مالی قرار دارد، اختلاف‌نظر در مورد پول اغلب به دلیل کمبود ارتباطات در این زمینه خواهد بود.

دلیل اصلی که بحث در مورد پول مشکل است این است که پول با ارزش‌های شخصی ما درهم‌آمیخته شده است و ارزش‌های هر فرد متفاوت است. صحبت آشکار در خصوص پول، ارزش‌ها و اولویت‌های ما را به‌طور آشکار نشان می‌دهد و ما را در یک موقعیت آسیب‌پذیر قرار می‌دهد. اگر در خانواده مشکل پولی وجود داشته باشد می‌تواند با مصالحه حل شود. اگرچه این دسته از مکالمات دشوار است، اما برای اینکه همه در یک سطح از آگاهی باشند، داشتن آن الزامی است. توافق در مورد بودجه‌بندی پول و اینکه در بلندمدت هزینه‌ها به چه صورت باشند، باید انجام شود. (برای مطالعه مقالات بیشتر در خصوص طرح و بودجه خانوار، اینجا کلیک کنید).

اگر یکی از طرفین ولخرج و دیگری خسیس باشد، و یا اگر یک نفر بدهی را بد و دیگری آن را خوب بداند آنگاه دو نفر به درگیری‌های مالی می‌رسند. مهم است که مکالمات مثبت پولی را برای درک ارزش منحصربه‌فرد پول در خانواده خود، انجام دهید. پیدا کردن نقطه تعادل در مکالمه که هرکس از آن لذت می‌برد، بهترین گزینه است.

شروع: چگونه در خصوص پول صحبت کنیم

نه‌تنها شروع مکالمه در خصوص پول دشوار است، ادامه بحث و مدیریت اطلاعات به‌دست‌آمده از این مکالمه می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. می‌توانید از نکات زیر به‌عنوان راهنما استفاده کنید:

  • تدوین برنامه زمانی جهت مکالمه که همه افراد درگیر می‌توانند در آن حضورداشته باشند. بهتر است این برنامه مکالمه در زمان بحران‌های مالی و مشکلات اقتصادی خانوار نباشد. یک مکان را برای مکالمه انتخاب کنید که در آن راحت‌تر هستید. برنامه‌ریزی برای مکالمات منظم و دسترسی به اهم نکات، اهمیت دارد.
  • بدانید دقیقاً در چه موردی می‌خواهید صحبت کنید. در بحث‌های مالی، موارد قدیمی می‌تواند دوباره مطرح شود. بنابراین پیش از شروع در خصوص تمرکز اصلی مکالمات توافق کنید.
  • نباید تنها یک نفر در خصوص بودجه خانوار به هر دلیل تصمیم بگیرد. اطمینان حاصل شود که همه اعضای خانواده در تهیه طرح بودجه فعالیت می‌کنند. (همچنین دانلود کنید؛ فایل آماده طرح بودجه در اکسل).
  • ازآنجاکه مکالمات مالی می‌تواند پر نوسان باشد، اظهاراتی همچون ” من فکر می‌کنم” یا ” شما هرگز نباید” و غیره می‌تواند جلوگیری از این موضوع کند که سایر اعضای خانوار در این خصوص به‌راحتی بحث کنند.
  • بشنوید و سؤال بپرسید. آمادگی برای مذاکره و سازش داشته باشید. هدف از مکالمات پولی این است که یک طرح واقع‌گرایانه از اقداماتی که برای همه در یک خانوار مهم است، تهیه شود.
  • در پایان بحث همه با نتیجه بحث موافقت خود را اعلام کنید.

ارزش پول شما

در طول زندگی خود خاطره‌هایمان، تجارب، امید و آرزوهای آینده را می‌سازیم. ماتحت تأثیر روابط والدین و پدربزرگ‌هایمان با پول بوده‌ایم، همچنین نسبت به‌جایی که در آن بزرگ‌شده‌ایم، محله کودکی و روابط اجتماعی دیدگاهمان نسبت به پول ایجادشده است. پول همیشه یک عامل ایجاد استرس و یا یک مسئله خصوصی که هرگز در خصوص آن بحث نشده، بوده است. تمام این موارد تاریخی، ارزش پول ما را ایجاد کرده‌اند. و برای داشتن مکالمات سالم و مفید خانوادگی در خصوص پول، مهم است که ارزش زمان را درک و در مورد ارزش‌های پول خود به‌درستی فکر کنید و تصمیم بگیرید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان