شرکت Google با نماد GOOG به‌عنوان چهارمین شرکت برتر ازنظر سرمایه بازار در Financial Times Global 500 شناخته‌شده است و از آن مهم‌تر بزرگ‌ترین موتور جستجوی جهان است، به‌طوری‌که ۷۱ درصد سهام بازار بین‌الملل را در اختیار دارد. بعد از ۱۷ سال سن Google چه چیزی باعث شده شرکت این میزان باارزش شود؟ پاسخ در مدل کسل و کار گوگل است. گوگل ارائه‌دهنده مجموعه‌ای از محصولات و خدمات ازجمله ابزارهای جستجو، خدمات تبلیغاتی، محصولات ارتباطاتی، انتشارات، ابزارهای توسعه وبمسترها و امنیت، و همچنین محصولات وابسته به نقشه، نرم‌افزارهای آماری و مبتنی بر تلفن همراه، سخت‌افزار و خدمات مربوط سرویس ابری است.

اکثر خدماتی که گوگل ارائه می‌دهد به‌طور مستقیم با درآمد پولی ارتباط ندارند. اجازه دهید کمی وارد جزئیات شویم. اولین و مهم‌ترین منبع درآمدی گوگل از تبلیغات کسب‌وکارها است که شامل دو برنامه مکمل تبلیغاتی AdWords  و AdSense می‌شود، در هر دو روش متقاضیان بر اساس تعداد کلیک‌ها اقدام می‌کنند.

درآمد تبلیغات

AdWords طرح تبلیغات مبتنی بر حراج Google است که تبلیغات ساده و متنی را در نتایج جستجوی گوگل و وب‌سایت‌های زیرمجموعه آن قرار می‌دهد. با توجه به عناوین جستجو، گوگل تبلیغات مرتبط را نمایش می‌دهد.

AdSense برنامه‌ای است که گوگل در اختیار شرکایش و سایر ناشرین آنلاین قرار می‌دهد تا بتوانند تبلیغات AdWords را در وب‌سایتشان قرار دهند. گوگل همچنین خدمات تبلیغات برند را ارائه می‌دهد به‌طوری‌که تبلیغات محصول و خدمات از طریق ویدیو، تصویر، متن و تبلیغات واکنش گرا از طریق پلت فرم‌های مختلف مانند TrueView بر روی ویدیوهای YouTube، Google maps و سایر وب‌سایت‌های گوگل نمایش داده می‌شود.

در سال ۲۰۱۴ این شرکت تقریباً ۹۰ درصد درآمد خود را از طریق تبلیغات به دست آورد، به‌طوری‌که بیش از دوسوم این مقدار از طریق وب‌سایت‌های گوگل  تأمین‌شده‌اند. درآمد وب‌سایت‌های گوگل بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ رشد عظیمی را تجربه کردند. این افزایش درآمد می‌تواند به دلیل افزایش تعداد کلیک‌های پرداخت‌شده، فرمت‌های جدید آگهی و افزایش ترافیک بازدید وب‌سایت‌های گوگل بر روی پلت فرم‌های مختلف تجاری باشد که در سراسر دنیا مورداستفاده کاربران قرار می‌گیرد. مقدار پرداختی متوسط گوگل به ازای هر کلیک در نظر گرفته، کاهش‌یافته است، البته که تعداد کلیک‌ها با توجه به گسترش مناطق جغرافیایی، پلت فرم‌ها، تلفن‌های هوشمند و سایر عوامل افزایش‌ داشته است.

درآمد غیر تبلیغاتی

گوگل همچنین درآمدهای غیر تبلیغاتی را از طریق محصولاتی مانند Google Play که یک فروشگاه آنلاین برای اپلیکیشن، فیلم و بازی است و سایر محصولات Google for Work،  Chromecastو Nexus و سیستم‌عامل‌های کروم به دست می‌آورد. در سال ۲۰۱۴، گوگل ۱۱% درآمد خود را از طریق همین موضوع به دست آورد. هرچند که حاشیه سود این منبع درآمد پر نوسان است و ممکن است به‌اندازه درآمد حاصل از تبلیغات نباشد.

تقسیم‌بندی جغرافیایی

به لحاظ تقسیم‌بندی جغرافیایی، گوگل ۴۳ درصد از کل درآمد خود را در سال ۲۰۱۴ از ایالات‌متحده به دست می‌آورد، هرچند که درآمد بین‌المللی گوگل در سال‌های اخیر به دلیل نفوذ اینترنت در سراسر دنیا افزایش پیداکرده است.  با گسترش سرمایه بین‌المللی شرکت، گوگل در معرض ریسک نرخ ارز قرارگرفت.  به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۳ افزایش ارزش دلار موجب زیان شدید برای گوگل شد. در گزارش سالانه مالی ۲۰۱۴، گوگل یک سیاست پوشش ریسک مبتنی بر فارکس ارائه داد تا بتواند این مشکل را برطرف کند.

ساختار هزینه

هزینه‌های گوگل به چهار بخش کلی تقسیم می‌شود: هزینه درآمد، تولید محتوا، فروش و بازاریابی و هزینه‌های اداری.

هزینه درآمد شرکت شامل،  هزینه کسب ترافیک TAC، هزینه تحقیق و توسعه، هزینه مرتبط با پایگاه‌های داده و هزینه‌های مرتبط با سخت‌افزار و نرم‌افزار است.

هزینه‌های TAC،  ۶۷ درصد از کل هزینه‌های درآمدی گوگل را به خود اختصاص داده است. این بیشتر شامل درآمد تبلیغاتی گوگل است که از طریق برنامه AdSense توسط گوگل و شرکایش در شبکه کسب می‌شود. شرکای AdSense و ناشرین آنلاین، ۶۸ درصد از درآمد تبلیغاتی را به دلیل خدمات میزبانی دریافت می‌کنند. این‌یکی از دلایل اصلی است که حاشیه سود AdSense از تبلیغات متنی در وب‌سایت‌های زیرمجموعه گوگل کمتر است.

هزینه‌های تحقیق و توسعه شامل هزینه‌های جبران خسارات و حقوق و دستمزد گروه تحقیق و توسعه شرکت که بیش از ۲۰ هزار نفر کارمند دارد، می‌شود. به‌طوری‌که ۴۰ درصد از کل کارمندان گوگل را کارکنان تحقیق و توسعه تشکیل می‌دهند. با توجه به افزایش تمرکز گروه R&D بر روی افزایش تنوع محصولات، پیش‌بینی می‌شود این هزینه در آینده بیشتر هم شود.

گوگل همچنین یک گروه فروش و بازاریابی به بزرگی شصت هزار نفر دارد. هزینه فروش و بازاریابی گوگل ۱۲ درصد از هزینه‌های کلی شرکت را به خود اختصاص می‌دهد و انتظار می‌رود با توجه به رقابت فزاینده در کسب‌وکار موتورهای جستجو، این مقدار بیشتر هم شود.

پیشرفت‌های اخیر

گوگل به‌تازگی یک تغییر ساختاری در مجموعه شرکت‌های خود ایجاد کرده و شرکت مادر Alphabet را معرفی کرده است. طبق چارت جدید، تمام شرکت‌های موجود گوگل تحت شرکت آلفابت به فعالیت خود ادامه می‌دهند. تمام سهامداران گوگل نیز به ازای هر سهمی که در اختیاردارند، یک سهم از شرکت آلفابت دریافت می‌کنند. Alphabet توسط Larry Page که مدیرعامل اسبق گوگل بود، اداره می‌شود.

جمع‌بندی

تمام محصولات و خدمات ارائه‌شده توسط گوگل یک هدف کلی را در برمی‌گیرد که آن‌هم مبتنی بر درآمد حاصل از تبلیغات است. تبلیغات از طریق ایمیل، وب‌سایت‌ها، موتورهای جستجو به‌صورت هوشمند به مصرف‌کننده هدف نمایش داده می‌شود. انتظار می‌رود گوگل به رشد روزافزون اینترنت و افزایش شرکای تجاری‌اش در سال‌های پیش رو ادامه دهد تا بتواند آگهی‌های بیشتری در سراسر محیط نت نمایش دهد. در حال حاضر گوگل توسط پروژه Loon به گسترش اینترنت در سراسر جهان مشغول است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان