قیمت ۲۰ سال پیش کرایه تاکسی را به یاد دارید؟ هزینه همان کرایه امروز به‌مراتب بیشتر است، این‌یکی از تأثیرات تورم است. اصطلاح اقتصادی (تورم) به گرایش شدید قیمت‌ها (کالاهای مصرفی، خدمات و مسکن) به افزایش قیمت اشاره دارد. تورم همچنین باعث کاهش ارزش پس‌انداز نقدی شما می‌شود. به همین دلیل مهم است که تورم را بشناسید و توانایی مدیریت اثرات آن را داشته باشید.

تورم چطور بر مقدار پس‌انداز تأثیر می‌گذارد؟

فرض کنید مقدار یک‌میلیون در حساب پس‌انداز خود با نرخ بهره یک درصد دارید. پس از یک سال شما مبلغ یک‌میلیون و صد هزار در حساب خودخواهید داشت. در طول این‌یک سال اگر نرخ تورم دو درصد رشد داشته باشد، شما باید برای بی‌تأثیر کردن تورم حداقل یک‌میلیون و دویست هزار داشته باشید. ازآنجاکه درواقعیت تنها یک‌میلیون و صد هزار در حساب خوددارید، ددرواقع بخشی از قدرت خرید خود را ازدست‌داده‌اید. اگر پس‌انداز شما در طول زمان بیشتر یا مساوی نرخ تورم رشد نکند، درواقع  پول خود را از دست می‌دهید.

اگر با پس‌انداز خود زندگی می‌کنید، نمی‌توانید سطح زندگی و استانداردهای رفاهی گذشته خود را حفظ کنید. هزینه‌های پزشکی و هزینه‌های ضروری افزایش پیدا می‌کنند. (برای اطلاعات بیشتر در خصوص تورم کلیک کنید). تورم همچنین بر افرادی که درآمد ثابت ندارند هم تأثیر می‌گذارد. اگر برای آینده فرزندان خود پول پس‌انداز می‌کنید و می‌خواهید این پول را صرف خرید مسکن و برگزاری مراسم عروسی آن‌ها کنید، آن‌وقت چه؟ اگر تورم در مدت‌زمان پس‌انداز شما رشد کند، نمی‌توانید با همان مبلغ پس‌انداز برای فرزندانتان مسکن تهیه و مراسم عروسی آن‌ها را برگزاری کنید.

پشت تورم چیست؟

زمانی که تقاضا برای کالا و خدمات در اقتصاد افزایش می‌یابد، تورم هم رشد می کند. با افزایش عرضه پول در یک اقتصاد، به‌احتمال‌زیاد تقاضای مشتریان برای کالاهای گوناگون هم افزایش می‌یابد. این افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت کالاها می‌شود. همان‌طور که افراد بیشتری تمایل به افزایش خریدهایشان دارند، فروشندگان نیز تمایل به افزایش قیمت تمام‌شده محصولاتشان پیدا می‌کنند. یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ تورم، افزایش هزینه‌های تولید است. در این حالت تولیدکنندگان مجبور به افزایش قیمت تمام‌شده محصولاتشان می‌شوند. (همچنین بخوانید؛ چگونه تورم بر ارزش دارایی شما تأثیر می‌گذارد)

اندازه‌گیری تورم

در حال حاضر شاید نگران باشید که آیا در حال حاضر ارزش پول شما در حسب پس‌اندازتان کاهش می‌یابد. پس چگونه باید تورم را اندازه گرفت؟ برای این منظور شاخص‌های خاصی وجود دارد که برای اندازه‌گیری تأثیر افزایش قیمت‌ها به کار گرفته می‌شوند. شاخص قیمت مصرف‌کننده شامل قیمت انواع کالا و خدماتی است که مصرف‌کنندگان خریداری می‌کنند. این قیمت‌ها شامل مراقبت‌های پزشکی و خدمات حمل‌ونقل نیز می‌شود. (همچنین بخوانید؛ شاخص قیمت مصرف‌کننده: دوست سرمایه‌گذاران). افزایش این شاخص نشان از افزایش هزینه‌های مصرفی است. پایش این شاخص به شما درک درستی از وضعیت تورم می‌دهد.

محافظت از پس‌انداز در مقابل تورم

اگرچه امروزه شاهد وجود تورم هستیم اما خبر خوب این است که راهکارهایی برای مدیریت وضعیت تورمی در اقتصاد وجود دارد. اگر تمایل دارید که تورم بر دارایی‌های نقدی شما تأثیر نداشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم که به‌جای نگه‌داشتن پس‌انداز به‌صورت نقدی، پول خود را سرمایه‌گذاری کنید. بازده‌های پایین سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت توانایی مقابله با نرخ تورم را ندارند، به سرمایه‌گذاری‌های جسورانه‌تر بی اندیشید.

پول خود را در یک موقعیت تهاجمی سرمایه‌گذاری کنید تا به یک بازده مناسب برسید. بازنشستگان می‌توانند اوراق ETF را خریداری کنند. ارزش این اوراق با افزایش تورم افزایش می‌یابد و از دارایی‌های نقدی بازنشستگان در برابر تورم محافظت می‌کنند. درصورتی‌که در زمان سرمایه‌گذاری شما قیمت‌ها کاهش یابند حداقل بازده سرمایه‌گذاری خود را کسب کرده‌اید.

بازده سهام بورس در اغلب اوقات تمایل به شکست تورم دارد. سرمایه‌گذارانی که به حفظ سرمایه خود تمرکز دارند ممکن است علاقه‌ای به نوسانات قیمت دارایی در بازار سهام نداشته باشند. با توجه به اینکه سرمایه واردشده در بازار سهام در سهم‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌شود پس در سبد سرمایه‌گذاری تنوع وجود دارد و نوسانات دارایی‌ها اثر هم را کاهش می‌دهند و ریسک سرمایه‌گذاری به‌مراتب کمتر می‌شود. (همچنین بخوانید؛ محافظت از سبد سرمایه در مقابل تورم و رکود) این دسته از سرمایه‌گذاران که به بازار سهام علاقه‌ای ندارند می‌توانند سرمایه خود را در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک قرار دهند. این صندوق‌ها بخش زیادی از سرمایه را به بازار سهام اختصاص می‌دهند و بازار سهام نیز در بلندمدت توانایی غلبه بر نرخ تورم را دارد. همچنین می‌توانید اقدام به خرید شاخص در بازار کنید، این کار ریسک به‌مراتب کمتری دارد.

جمع‌بندی

تورم به بالا رفتن قیمت‌ها در یک دوره زمانی اشاره دارد. تورم تمایل به کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده دارد و مصرف‌کننده در طول زمان تورم با کاهش سبد کالا و خدمات ضروری خود مواجه می‌شود. خوشبختانه راه‌هایی برای مدیریت تورم وجود دارد تا بتوانید قدرت خرید خود را حفظ کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان