زمانی که ابزارهای تکنیکال با یکدیگر به کار برده می‌شوند نتایجشان نمی‌تواند اغراق آمیز باشد. و هر بار که یک ابزار تحلیل تکنیکال را اعمال می‌کنید به یک اجماع نظر از فعالین بازار در خصوص روند صعودی یا نزولی قیمت می‌رسید.

به‌عنوان‌مثال میانگین متحرک واگرا همگرا MACD یک ابزار است که اجماع تغییرات روند از صعودی به نزولی یا نزولی به صعودی را اندازه‌گیری می‌کند. اندیکاتور MACD بسیار وسیع است، (در این خصوص می توانید به مقاله؛ ” معرفی اندیکاتور MACD و نحوه استفاده از آن” مراجعه کنید). ما در خصوص هیستوگرام MACD صحبت می‌کنیم که تفاوت تغییرات بین مقدار بلندمدت و کوتاه‌مدت را تعریف می‌کند. این مقدار تفاوت بین خط سریع MACD (تغییرات کوتاه‌مدت) و خط سیگنال آهسته (تغییرات بلندمدت) را دنبال می‌کند.

اصول روانشناسی بازار بر هریک از اندیکاتورهای تکنیکال بازار تأثیر می‌گذارد، بنابراین درک درست از رفتار جمعی برای درک شما از مبانی اندیکاتورهای تکنیکال ضروری است. با این فرض که بیشتر مخاطبان این مقاله شناخت کافی نسبت به اندیکاتورهای تکنیکال دارند، ما به‌طور خاص بر این موضوع تأکید خواهیم داشت که روانشناسی بازار چگونه بر این شاخص‌های تکنیکال تأثیر می‌گذارد.

The Directional System

سیستم‌های حرکتی توسعه داده‌شده توسط J. Welles Wilder برای شناسایی روندهای بسیار قوی است که برای بکار بردن اندیکاتورهای تکنیکال مفید و معتبر هستند. خطوط روند برای نشان دادن روند صعودی یا نزولی طراحی‌شده‌اند، هنگامی‌که یک خط حرکتی مثبت بالاتر از خط منفی است، قدرت روند صعودی بیشتر خواهد بود و یک سیگنال صعود خواهیم داشت. و وضعیت مخالف نشان از روند نزولی در آینده است. اندیکاتور میانگین حرکتی ADX جزئیات بیشتری به نمایش می‌گذارد، زمانی که خط روند بین خطوط منفی و مثبت رشد می‌کند، مثبت می‌شود. هنگامی‌که ADX صعودی می‌شود برنده‌ها بیشتر و زمانی که نزولی می‌شود بازنده‌ها بیشتر می‌شوند علاوه براین نشان‌دهنده ادامه روند فعلی قیمت است.

Momentum and Rate of Change -RoC

اندیکاتورهای مومنتوم تغییرات حجمی خوش‌بینی یا بدبینی ارزش (قیمت) امروز را با ارزش روزهای گذشته مقایسه می‌کنند. مومنتوم و ROC معیارهای خاصی هستند که قیمت‌های واقعی بر اساس آن‌ها مقایسه می‌شوند: اگر قیمت‌ها به سطح جدیدی برسند اما مومنتوم یا ROC به سطوح پایین‌تر بروند، یک سیگنال فروش صادر می‌شود. این قوانین در شرایط برعکس هم به همین ترتیب است، زمانی که قیمت‌ها ریزش دارند اما ROC به سطوح بالاتر می‌رود یک سیگنال خرید داریم.

Smoothed Rate of Change

این اندیکاتور میانگین متحرک نمایی روزهای اخیر تا امروز را با میانگین متحرک نمایی یک دوره مشخص درگذشته مقایسه می‌کند. این شاخص یک نسخه اصلاح‌شده ساده از ROC است- این شاخص برای کاهش خطاهای ROC در تعیین نگرش‌های صعودی یا نزولی بازار بهبودیافته است.

Williams%R -Wm%R

Wm%R بر قیمت پایانی تمرکز دارد، به‌طوری‌که قیمت پایانی هرروز را باقیمت پایانی یک دوره زمانی درگذشته مقایسه می‌کند. اگر در یک روز خاص روند صعودی و فشار خریداران بتواند روند را به بالاترین دامنه اخیر برساند، Wm%R یک سیگنال صعودی صادر می‌کند و سیگنال نزولی زمانی که فشار فروشندگان روند را به پایین‌ترین دامنه اخیر حرکت دهد، صادر می‌شود.

Stochastics

درست مانند Wm%R، استوکستیک هم قیمت پایانی را با یک دامنه زمانی مشخص مقایسه می‌کند. اگر خریداران در طول روز قیمت‌ها را افزایش دهند اما قیمت نتواند در بالاترین نقطه ممکن بسته شود، Stochastics به پایین می‌رود و سیگنال فروش صادر می‌شود. (همچنین بخوانید؛ Stochastics: اندیکاتوری دقیق برای خرید و فروش).

Relative Strength Index-RSI

RSI هم روانشناسی بازار را با رویکرد Wm%R دنبال می‌کند. RSI در اغلب موارد تنها با رایانه قابل‌اندازه‌گیری است و در یک دوره ۷ تا ده روز قرار دارد و یک نتیجه عددی بین ۰ تا ۱۰۰ تولید می‌کند که نشان‌دهنده موقعیت اشباع خرید یا اشباع فروش است، به همین ترتیب RSI یک سیگنال خرید یا فروش صادر می‌کند.

Volume

حجم کلی سهم‌های معامله‌شده نیز یک‌راه عالی برای اندازه‌گیری رفتار بازار است. حجم درواقع یک مقیاس اندازه‌گیری از احساسات سرمایه‌گذاران است؛ به‌طوری‌که انفجار نگهانی حجم‌ها یک درد ناگهانی در بازنده‌ها و یک اشتیاق لحظه‌ای در برنده‌ها ایجاد می‌کند، حجم کم در مقابل هیچ احساس عاطفی در معامله گران ایجاد نخواهد کرد.

طولانی‌ترین روند پایدار معمولاً زمانی رخ می‌دهد که احساست در کمترین مقدار خود باشند. زمانی که حجم متوسط است و هر دو گروه خریداران و فروشندگان درگیر احساست نیستند، انتظار می‌رود روند تا زمان ایجاد هیجانات و احساسات ادامه پیدا کند. در روندهای طولانی، تغییرات قیمتی کوچک مثبت یا منفی درگیر هیجانات زیادی نیستند، و حتی یک سری تغییرات کوچک در روزهای بعد (تغییرات کافی برای ایجاد یک‌روند صعودی تدریجی) هم احساسات معامله گران را برانگیخته نمی‌کند. این ‌یک مثال کلاسیک است از اینکه معامله گران چگونه در ضررهای کوچک (حتی چند ضرر کوچک پشت سرهم) احساس ناخشنودی می‌کنند اما لزوماً احساس بسیار بدی ندارند، ذکر این نکته هم مهم است که ضررهای کوچک پشت سر هم در چند ماه موجب ایجاد یک ضرر بسیار بزرگ می‌شود.

حجم را می‌توان برای پیش‌بینی انحراف روند تفسیر کرد. درحالی‌که حجم ثابت و متوسط به دلیل عدم وجود هیجانات در بازار منجر به ایجاد یک‌روند خنثی می‌شود، کاهش حجم ممکن است بیانگر این موضوع باشد که بازندها درنهایت از بین رفته و روند به بالاترین یا مقدار خود خواهد رسید. حجم فوق‌العاده بالا نمایانگر تعداد زیاد بازنده‌هاست که صبر خود را ازدست‌داده و دارایی خود را به هر قیمتی فروخته‌اند. این روانشناسی جمعی واقعی اثبات‌شده است: معامله گران غیرحرفه‌ای و سرمایه‌گذاران که موقعیت باخته خود را نگه‌داشته‌اند تقریباً در یک‌زمان با یکدیگر تسلیم می‌شوند و ادامه نمی‌دهند. یک انفجار کاهشی حجم ممکن است نشان‌دهنده این موضوع هم باشد که یک بیماری واگیردار در بازار شیوع پیداکرده به‌طوری‌که رسیدن به کف قیمت نزدیک است. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

در مورد فروش‌های کوتاه‌مدت، تظاهرات بازار موضع فروشندگان کوتاه‌مدت را از بین می‌برد و آن‌ها را تحت‌فشار نگهداشتن موقعیت خود قرار می‌دهد. اصل روانشناسی جمعی، اینجا هم کاربرد دارد: زمانی که خریداران تسلیم می‌شوند و بیرون می‌آیند، کاهش روند بازنده‌های زیادی را به همراه خواهد داشت (حتی بسیاری از بازندگان به حد ضرر خود می‌رسند). در بنیادین‌ترین سطح حجم بازار، هر دو بازنده کوتاه‌مدت و بلند مدت که به‌طور جمعی از موقعیت خود خارج می‌شوند، محرکان اصلی روندهای حجمی قابل‌توجه هستند.

جمع‌بندی

شاید باور نکنید، اما موارد مطرح‌شده در فوق فقط یک نمونه کوچک از نحوه اندازه‌گیری رفتار بازار توسط اندیکاتورها هستند. اندیکاتورهای زیادی در پلت فرم‌های معاملاتی وجود دارند که رفتار بازار را اندازه می‌گیرند، انتخاب هریک از آن‌ها کاملاً سلیقه‌ای است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان