درست مانند هر سرمایه گذار هوشمند دیگر، مدیران صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز از ابزارهای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به منظور ارزیابی سهام قبل از خرید و اضافه کردن آن به سبد سرمایه گذاری کاربران استفاده می کنند. با این حال، آنچه واقعا در تصمیات مدیران صندوق های سرمایه گذاری مهم است، اهداف اعلام شده از جانب آن ها است. صندوق های سرمایه گذاری به منظور دستیابی به اهداف محتلف سرمایه گذاری، با ریسک های متفاوت طراحی شده اند. نوع سهامی که یک مدیر صندوق انتخاب می کند بسیار وابسته به نوع صندوق تحت مدیریت وی است و آنچه که برای مشتریانش می خواهد.

ویژگی های کلیدی

  • مدیران صندوق های سرمایه گذاری، افراد حرفه ای هستند که وظیفه آنها ساخت سبد متشکل از اوراق بهادار، سپرده های بانکی، بیمه های عمر و صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF است.
  • یک مدیر پرتفوی براساس استراتژی یا دستورالعمل سرمایه گذاری اعلام شده دارایی را انتخاب می کند که در صندوق درج می شود.
  • مدیر صندوق شاخص سعی در دنبال کردن شاخص دارد در حالی که مدیر صندوق سرمایه گذاری به دنبال بالا بردن ارزش واحد های سرمایه گذاری شده براساس سهام است.
  • مدیران صندوق های سرمایه گذاری مشترک از ابزارهای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به منظور انتخاب سهام مناسب استفاده می کنند.

صندوق های شاخص

صندوق های شاخص همانطور که از نام آن ها پیدا است مبتنی بر یک شاخص بازار هستند، مدیران صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص موظف هستند که از یک سبک سرمایه گذاری منفعل استفاده کنند، چرا که هدف این صندوق ها بازده متناسب با شاخص است. برای دستیابی به این هدف آن ها اوراق مبتنی بر شاخص را خریداری می کنند. بنابراین هر سهم انتخاب شده توسط مدیر صندوق باید در شاخص وجود داشته باشد. اگر صندوق برخی از سهام خود را در زمان مشخص بفروشد به معنی حذف سهام از شاخص می باشد.

شاخص های سرمایه گذاری مشترک و ETF به طور فزاینده ای در بین سرمایه گذاران حقیقی به منظور دستیابی به اوراق بهادار گسترده و متنوع محبوب هستند. در نتیجه، مدیران پرتفوی در صندوق های سرمایه گذاری شاخص وظیفه ساده تری دارند – به سادگی می توانند ابزارهای مالی را با وزن شاخص های خاص خود معامله کنند. برخی از مدیران صندوق های شاخص به جای تکرار کل شاخص، یک مدل اقتصادسنجی را اجرا می کنند تا ببینند آیا با نمونه گیری از زیر مجموعه های سهام می توانند عملکرد کلی را افزایش دهند.

از آنجا که مدیران صندوق های شاخص نیازی به انجام تحقیق و تجارت به همان اندازه وجوه مدیریت شده فعال ندارند ، نسبت هزینه آنها به مراتب کوچکتر است ، و آنها را برای سرمایه گذاران عادی جذاب می کند.

صندوق های سود تقسیمی

وجوه تقسیمی بین سرمایه گذاران که به دنبال تکمیل درآمد سالانه خود و بدون تلاش زیاد هستند محبوب هستند. این صندوق ها برای تولید بیشترین سود سهام ممکن در هر سال طراحی شده اند. برای تحقق این هدف، مدیر صندوق، سهام با بیشترین میزان سود تقسیمی را انتخاب می کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان