تورم به افزایش مدام قیمت کالا و خدمات اشاره دارد. در یک محیط تورمی، یک رب گوجه‌فرنگی ممکن است چند برابر قیمت قبلی خود به فروش برسد. تورم درواقع ارزش پول یک ملت است. عوامل متعددی وجود دارد که بر تورم تأثیر می‌گذارد، اما برای مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران نتیجه نهایی یکسان است، یعنی قیمت‌ها افزایش می‌یابد. (همچنین بخوانید؛ بررسی تأثیر افزایش نرخ تورم)

اما درحالی‌که تورم برای مصرف‌کنندگان اخباری بدی است (چراکه قیمت یک بسته ماده غذایی به‌صورت سالانه چندین برابر می‌شود)، برای سرمایه‌گذاران می‌تواند بسیار سودمند باشد.

کلید ساخت پول در یک محیط تورمی، نگهداری موقعیت‌های سرمایه‌گذاری‌هایی است که با نرخی بیشتر از نرخ تورم رشد می‌کنند.

سرمایه‌گذاری حساس به تورم

تعدادی از سرمایه‌گذاری‌ها در طول زمان اثبات کرده‌اند که به‌عنوان پوششی برای جلوگیری از افت ارزش مادی پول مناسب هستند. این سرمایه‌گذاری‌ها شامل املاک، طلا، نفت، سهام و اوراق مبتنی بر تورم هستند. (همچنین بخوانید؛ راه‌کارهای کاهش تورم توسط بانک‌های مرکزی).

املاک

املاک و مستغلات یک گزینه محبوب در زمان تورم هستند، نه‌فقط به این دلیل که در طول زمان با افزایش ارزش ریالی همراه هستند، بلکه به سایر دلایل مانند استفاده از املاک برای تولید درآمد اجاره‌بها محبوب هستند. درست همان‌طور که ارزش اموال با تورم افزایش می‌یابد، مبلغ اجاره‌بها نیز در طول زمان به‌موازات تورم رشد می‌کند و می‌تواند درآمد حاصل از سرمایه‌گذاریِ سرمایه‌گذارانِ هوشمند را افزایش دهد.

طلا

طلا نیز یک پوشش محبوب تورمی است. سرمایه‌گذاران در طول تورم علاقه به تبدیل دارایی‌هایشان به این فلز طلایی دارند و قیمت آن‌هم در طول زمان افزایش می‌یابد. درحالی‌که سایر فلزانت مانند نقره و روی‌ هم تمایل دارند در طول تورم ارزش خود را بیشتر کنند، اما طلا به‌عنوان یک گزینه محبوب سرمایه‌گذاری همواره مطرح می‌شود چراکه قیمت آن در طول تورم افزایش قابل‌توجهی دارد.

نفت

درست مانند املاک و طلا، قیمت نفت نیز بر اساس تورم افزایش می‌یابد. این افزایش قیمت می‌تواند بر قیمت بنزین و سایر محصولات فراوری‌شده از نفت خام تأثیر بگذارد. ازآنجاکه جامعه مدرن بدون سوخت قادر به حرکت نیست، در زمان تورم قیمت نفت به جهت افزایش تقاضا رشد چشمگیری پیدا می‌کند. سایر کالاهای اساسی مانند پنبه، آب‌پرتقال و سویا نیز در هنگام افزایش تورم تمایل دارند قیمت خود را افزایش دهند.

سهام

تمام منطق‌های فوق در خصوص سهام نیز صادق است. شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های رو به افزایش را به مصرف‌کنندگان منتقل کنند. بر همین مبنا ارزشِ سهام، دارای رشد منطقی بیشتری است. برخی از شرکت‌ها فرصت بهتری از رشد ارزش سهام را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. برای مثال دستمال‌کاغذی، خمیردندان و یا پوشک نوزاد همواره تقاضای ثابت دارند، لذا تولیدکنندگان به راحتی هزینه‌هایشان را به مصرف‌کنندگان در این دسته از کالاها انتقال می‌دهند.

سهام وابسته به تورم

تورم اغلب باعث افزایش نرخ بهره می‌شود. ازآنجاکه ارزش سهام و نرخ بهره رابطه معکوس دارند، تورم باعث می‌شود ارزش اوراق قرضه برای سرمایه‌گذاری کمتر شود. برای غلبه بر این موضوع سرمایه‌گذاران می‌توانند اوراق قرضه مبتنی بر شاخص‌های تورمی را خریداری کنند. (همچنین بخوانید؛ تأثیر تورم بر بازده سهام)

سرمایه‌گذاری در بدهی

همچنین می‌توان در صنایع دیگر هم اقدام به سرمایه‌گذاری کرد. به‌عنوان‌مثال وام‌های بانکی و بدهی‌هایی با وجوه بالا، راه‌های بسیار مناسبی برای محافظت از دارایی‌ها در زمان تورم هستند. هنگامی‌که تورم افزایش می‌یابد، ارزش پولی بدهی‌ها کمتر می‌شود، بدین معنا که درواقع بدهی فرد بدهکار کمتر می‌شود و ارزش دارایی‌های خود را حفظ کرده است.

چطور در زمان تورم سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری‌های حساس به تورم به روش‌های مختلفی قابل‌دسترسی هستند. املاک و مستغلات می‌توانند به‌طور مستقیم خریدوفروش شوند. همچنین طلا می‌تواند به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم خریداری شود. اگر یک خرید مستقیم را ترجیح دهید می‌توانید طلا را در جعبه‌ای زیر تخت خوابتان نگهداری کنید. همچنین می‌توانید شاخص‌های مبتنی بر طلا و ETF های طلا مانند لوتوس پارسیان را در بازار بورس خریداری کنید. همچنین می‌توانید در صندوق سرمایه‌گذاری مشترکی که طلا خریدوفروش می‌کند، سرمایه‌گذاری کنید. (همچنین بخوانید؛ محافظت از سبد سرمایه در مقابل تورم و رکود).

خرید نفت و سایر کالاهای اساسی به‌مراتب دشوارتر از خرید طلا هستند. به‌جای نگهداری یک بشکه نفت در پارکینگ خود به‌راحتی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترکِ مبتنی بر نفت و یا سهام شرکت‌های پتروشیمی سرمایه‌گذاری کنید. در سطوح حرفه‌ای‌تر می‌توانید اقدام به سواپ نفت کنید. (همچنین بخوانید؛ نگاهی عمیق به بازار مبادله یا Swap)

اگر شما یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای هستید، می‌توانید از قراردادهای آتی بر روی شاخص‌ها و یا فراورده‌های نفتی جهت کسب سود بهره ببرید. اگر تصمیم به قدم برداشتن در این مسیر رادارید مطمئن شوید که در چه گزینه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنید، تمام پیامدهای مبادلات خود را بسنجید و مدیریت کنید.

جمع‌بندی

جوانب مثبت و منفی در هر سرمایه‌گذاری‌ای وجود دارد. به‌طور مشابه هیچ تضمینی برای کسب سود در زمان سرمایه‌گذاری وجود ندارد. روش‌های سنتیِ پوشش تورم همواره کار نمی‌کنند چراکه برخی از اوقات شرایط اقتصادی می‌تواند بسیار غافلگیرکننده‌تر از سایر شرایط پیش‌آمده تاکنون باشد. مطمئن شوید در طوفان اقتصادی جزء برندگان خواهید بود.

در زمان تورم هر اقدم سرمایه‌گذاری می‌تواند یک شانس باشد. گاهی اوقات خوش‌شانس هستید و گاهی اوقات بدشانس. درهرصورت زمان اغلب زخم‌ها را درمان می‌کند. اگر نمی‌توانید از جراحت جلوگیری کنید و یا فرصت ترمیم زخم‌ها را ندارید، موقعیت‌های سرمایه‌گذاری خود را با توجه به نگرانی‌های مالی خود کاهش دهید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان