محاسبه نرخ بهره یک مهارت کاربردی مالی است. شما معمولاً نرخ بهره را به صورت سالانه یا به صورت درصدی مشاهده می کنید. اما خوب است بدانیم که نرخ بهره چطور محاسبه می شود و بر دارایی و پول نقد ما تاثیر می گذارد. ما معمولاً هزینه ها را به صورت ماهانه بررسی و محاسبه می کنیم.

به طور مثال شما هزینه های قبض را به صورت ماهانه بررسی می کنید. (هزینه برق، آب، گاز و غیره). بهره نیز معمولاً به صورت ماهانه (گاهی روزانه) محاسبه می شود و مقادیر ماهانه برای یک سال در نظر گرفته می شوند. این که شما وام پرداخت می کنید و یا یک حساب پس انداز با نرخ سود دارید، باید بدانید که روند تبدیل نرخ بهره سالانه به ماهانه یکسان است. (در خصوص برنامه ریزی مالی بیشتر بدانید).

مثال محاسبه نرخ بهره ماهانه

برای محاسبه نرخ بهره ماهانه، نرخ بهره سالانه را بر 12 به منظور محاسبه بهره هر ماه در کل 12 ماه تقسیم کنید. به منظور این کار باید مقدار درصد را به مقدار اعشار تبدیل کنید تا مراحل تبدیل نرخ بهره به ماهانه انجام شود. (همچنین بخوانید؛ نسبت بدهی به درآمد خود را محاسبه کنید).

به طور مثال فرض کنید یک وام با نرخ بهره سالانه 10 درصد دارید. نرخ بهره ماهانه شما چقدر است و مبلغ 2 میلیون وام را چطور باید پرداخت کنید؟ برای پاسخ به این سوال، مراحل زیر را انجام می دهیم.

  1. تبدیل نرخ سالانه درصدی به اعشاری با تقسیم 10 بر 100 که برابر با 0.1 می شود.
  2. اکنون این مقدار را بر 12 تقسیم می کنیم تا به نرخ بهره ماهانه اعشاری یعنی 0.0038 برسیم.
  3. به منظور محاسبه سود ماهانه 2 میلیون باید مقدار فوق را در دو میلیون ضرب کنیم که به مقدار 7,600 به ازای هر ماه می رسیم.
  4. 4-      نرخ ماهانه به اعشار را باید به درصد تبدیل کنیم که به صورت ضرب در 100 انجام می شود و باید به مقدار 83 درصد برسیم.
  5. بدین ترتیب نرخ بهره ماهانه شما 83 درصد است.

آیا علاقمند به داشتن این محاسبات در صفحه گسترده اکسل هستید؟ پس اینجا جهت دانلود فایل اکسل محاسبگر نرخ بهره کلیک کنید. مثال فوق، ابتدایی ترین روش به منظور محاسبه نرخ بهره است.

نرخ بهره را می توان به صورت روزانه، ماهانه، سالانه یا هر دوره دیگر محاسبه کرد. هر دوره ای که نرخ بهره بر اساس آن محاسبه می شود، نرخ بهره دوره ای نام می گیرد. معمولاً نرخ بهره به صورت سالانه و درصدی بیان می شود، بنابراین باید باتوجه نوع برنامه ریزی مالی خود، آن را براساس دوره مشخص مجدداً حساب کنید.

نکته: شما می توانید از محاسبه فوق برای دوره های دیگر استفاده کنید:

  •  برای محاسبه نرخ بهره روزانه، نرخ بهره سالانه را بر 365 روز سال ( یا سال مالی مطابق بانک) تقسیم کنید.
  • برای محاسبه نرخ سه ماهه، نرخ بهره سالانه را بر 4 تقسیم کنید.
  • برای محاسبه نرخ بهره هفتگی، نرخ بهره سالانه را بر 52 تقسیم کنید.

استهلاک

براساس پرداخت اقساط ماهانه، مانده پرداخت وام شما تغییر خواهد کرد. با پرداخت اقساط وام خودرو، ازدواج، دانشجویی، مسکن و سایر وام ها، مانده بدهی شما به بانک کمتر می شود.

این فرآیند استهلاک نام دارد و جدول پرداخت یا استهلاک به شما در پرداخت دقیق ماهانه براساس نرخ بهره کمک می کند.

با گذشت زمان متوجه کاهش اقساط ماهانه خواهید شد و مبالغ واریزی به اصل مبلغ وام بیشتر نزدیک می شوند.

وام مسکن

وام های مسکن می توانند پیچیده تر باشند. بهتر است که به منظور درک بهتر پرداخت اقساط مسکن از یک جدول استهلاک استفاده کنید تا نرخ بهره واقعی را محاسبه کنید. گاهی اوقات علاوه بر نرخ بهره، سایر هزینه ها مانند تشکیل پرونده و حساب بانکی نیز به اصل سود اضافه می شوند. همچنین برخی از کشورها دارای وام مسکن با نرخ بهره متغیر یا شناور هستند.

به منظور دریافت فایل های اکسل مرتبط با این مقاله، اینجا کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان