اگر در بازار سهام و بورس سرمایه گذاری کنید، در مقاطعی شاهد ضرر و زیان خواهید بود. برخی اوقات ضرر بسیار واضح است، به طور مثال سهام را با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت خریداری شده فروخته باشید. در موارد دیگر، ضررها لزوماً آشکار نیستند چرا که بسیار ظریف خواهند بود. ضرر و زیان در بازار بورس به شکل های مختلفی برای معامله گران به وجود می آیند که در این مقاله ما به 4 مورد از آنها اشاره می کنیم.

هر یک از این ضررها به نوعی برای معامله گر دردناک هستند، اما با مدیریت آنها می توانید، شدتشان را کاهش دهید.

ضرر سرمایه

این شکل از ضرر، دردناکترین زیان در بازار بورس است به طوری که شما پس از خرید سهام شاهد سقوط قیمت آن خواهید بود. و در مقطعی تصمیم می گیرید به این درد پایان دهید و سهام را با ضرر بسیار بالا بفروشید. به این نوع از ضرر، زیان سرمایه گفته می شود، چرا که بخش اعظمی از سرمایه شما از دست می رود. (همچنین بخوانید؛ از تعیین حد ضرر اطمینان حاصل کنید).

اگر صاحب کسب و کار باشید، ضرر سرمایه به عنوان ضرر کوتاه مدت در نظر گرفته می شود و می توانید از آن به منظور مدیریت مالیات بهره بگیرید. اگر سهامی که در ضرر هست را بیشتر از یک سال نگه دارید، در مفاهیم حسابداری ضرر بلند مدت در نظر گرفته می شود. (همچنین بخوانید؛ استفاده از MS Office برای حسابداری).

هزینه فرصت

یکی دیگر از انواع ضرر در بازارهای مالی ولی با شدت کمتر است. به عنوان مثال شما سهامی به مبلغ 10 هزار واحد پولی خریداری کرده اید، بعد از چند سال آن را به مبلغی نزدیک به مبلغ خریداری شده می فروشید. (رابطه بین هزینه و سرمایه گذاری چیست؟).

شاید به خود بگویید که حداقل ضرری نداشته اید. اما این حرف اصلاً درست نیست. شما ده هزار از پول خود را سرمایه گذاری کردید و هیچ بازده ای نداشتید. اگر همین پول را درجای دیگری مانند بازار اوراق مشارکت سرمایه گذاری می کردید شاهد رشد سرمایه خود می بودید. این فقدان به عنوان هزینه فرصت شناخته می شود.

زمانی که سهام در بازار بورس رشد زیادی نمی کند و در قیمت نزدیک به قیمت خرید نوسان دارد، به معنای تجربه هزینه فرصت توسط سهامدار است به این معنی که معامله گر فرصت سرمایه گذاری در بخش دیگر با سود بالاتر را از دست داده است. به همین دلیل است که به شما توصیه می کنیم، قبل از ورود به بازار بورس با متخصصین مشورت کنید.

سود از دست رفته

در این حالت سهام خریداری شده شاهد رشد چشمگیر در روند قیمت خواهد بود اما سهامدار آن را نمی فروشد (وارد موقعیت فروش نمی شود) و پس از آن روند قیمت وارد فاز خنثی می شود. شناسایی نقطه اوج قیمتی سهام کار آسانی نیست و معامله گران زیادی به دنبال کسب این مهارت هستند. در این حال احساس می کنید که می توانستید بیشتر سود کسب کنید و اما نکردید. (همچنین بخوانید؛ مدیریت دستور limit order).

بسیاری از سرمایه گذاران در این حالت بازهم صبر می کنند تا سهام دوباره به اوج قیمت باز گردد اما این اتفاق نمی افتد. و حتی اگر بازهم این اتفاق بیافتد، هستند سرمایه گذارانی که طمع می کنند و سهام را نمی فروشند. (به منظور دانلود محاسبگر ارزش پایانی سهم در فایل اکسل، کلیک کنید).

نکته: بهترین روش برای مدیریت این نوع از ضرر، مدیریت استراتژی های خروج است. سعی نکنید با حرص و طمع، سرمایه خود را از دست بدهید.

ضرر کاغذی

شاید بگویید: ” خب، اگر فعلاً سهاممو نفروشم که ضرر نمی کنم! و ضررم روی کاغذه”. در این حالت ضرر هنوز وارد جیب شما نشده و بر روی کاغذ است. واقعیت این است که اگر بازار بورس باز نگردد و تصمیم به فروش بگیرید، آنگاه ضرر کاغذی تبدیل به ضرر واقعی می شود.

اگر فکر می کنید که چشم انداز شرکت خوب است و شما یک سرمایه گذار بلند مدت هستید، پس منطقی است که همچنان سهام را نگه دارید. از طرف دیگر اگر سهام را نفروشید و میزان افت قیمت سهام بیشتر از قبل شود، آنگاه ضرر کاغذی به هزینه فرصت تبدیل می شود.

نکته: به معامله گران مبتدی پیشنهاد می کنیم از مدل تحلیل تکنیکال اکسل با تست استراتژی معاملاتی، قبل از ورود به موقعیت خرید استفاده کنند.

 چگونه ضررهای خودم را در بازار بورس مدیریت کنم؟

هیچکسی، ضرر را در بازار بورس دوست ندارد. با این حال نباید اجازه دهید، در معامله گری احساست بر شما غلبه کند. بهترین راه برای کاهش خسارات ناشی از ضرر، ادامه معاملات با استراتژی های مناسب سرمایه گذاری است. (همچنین بخوانید؛ ۴ تعصب رفتاری در بازار و چگونگی اجتناب از آن‌ها).

باید از ضررهای خود درس بگیریم و ادامه دهیم.

  • انتخاب های خود را تحلیل کنید: تصمیمات سرمایه گذاری را هرچند روز یک بار مرور کنید. به سوال هایی مثل: ” میتونستم یه سهام دیگه بخرم؟ کی بفروشمش؟ تحلیل تکنیکالش رو چجوری انجام دادم؟ آینده شرکت چطوره؟” پاسخ دهید و از اشتباهات خود درس بگیرید و عملکردتان را با فایل های مرتبط پایش کنید. ضرر های شما در بازار بورس باید باعث تقویت استراتژی راهبردی شما شود.
  • ضرر را جبران کنید: با ورود به موقعیت های معاملاتی، ضررهای پیشین خود را جبران کنید. پولتان را دوباره بدست بیاورید.
  • اجازه ندهید ضررها به شما ضربه بزنند: به یاد داشته باشید که بسیاری از ثروتمندان امروز، این ضررها را مدتها پیش تجربه کرده اند. مدیریت ضرر و زیان می تواند شما را به یک سرمایه گذار موفق تبدیل کند.

چگونه عملکرد بهتری در بازار داشته باشیم

منبع: گروه مشاوران مالی سامان