بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل جذابیت بالای بازار اوراق بهادار، به این بازار جهت سرمایه‌گذاری روی می‌آورند. هرچند، هستند بسیاری که در بازارهای مالی (در این مقاله بازار بورس اوراق بهادار) به سودهای بزرگ دست می‌یابند اما همیشه کسب سود در بازار سهام آسان نیست. برای موفقیت در این بازار باید انضباط و صبر داشته باشید همچنین باید بادید تحلیل گری بازار را رصد کنید. (همچنین بخوانید؛ مزایای سرمایه‌گذاری در بازار بورس).

با توجه به این‌که بازار در سال‌های گذشته بسیار پر نوسان بوده، بسیاری از معامله‌گران سردرگم شده‌اند، که آیا باید سهام خود را نگهداری کنند و یا بفروشند. در چنین سناریوهایی، هیچ فرمول تضمینی برای دستیابی به موفقیت در بازار سهام وجود ندارد اما وجود دارند قوانینی که با رعایت آنها می‌توانید شانس موفقیت خود را در بازار بورس اوراق بهادار افزایش دهید. (همچنین بخوانید؛ اگر بازار سهام نوسان دارد، پس چرا در آن سرمایه‌گذاری کنم؟)

چطور می‌توان در بازار سهام به پول رسید؟

چه نوع معامله‌گری هستید.

اساساً دو نوع معامله‌گر در بازار سهام وجود دارد. یک نوع معامله‌گران بنیادین هستند که بر اساس عملکرد شرکت‌ها و بادید بلندمدت وارد موقعیت سرمایه‌گذاری می‌شوند و دسته دوم سفته‌بازان هستند که از نوسانات قیمت به سود می‌رسند. تفاوت بین این دو نوع معامله‌گر به نوع نگاه آنها به قیمت سهام بازمی‌گردد. سرمایه‌گذارانی که به دنبال عملکرد شرکت هستند، برخلاف سفته‌بازان اهمیتِ کمتری به نوسانات قیمت سهام می‌دهند. این معامله‌گران نگران استراتژی‌های کلان شرکت‌ها هستند. برای اینکه در بازار سهام به پول خوبی برسید باید این روش معامله‌گری را خوب تمرین کنید. (همچنین بخوانید؛ شما چه نوع معامله‌گری هستید؟).

از اکثریت تبعیت نکنید

معیار انتخاب موقعیت‌های سرمایه‌گذاری برای بسیاری از معامله‌گران نظر اطرافیان و سایر افراد موجود در بازار است. بنابراین اگر اطرافیان آنها در سهام خاصی سرمایه‌گذاری کنند، معامله‌گر مورد مثال هم در همان سهام سرمایه‌گذاری می‌کند. از چنین روش‌هایی پرهیز کنید چراکه در بلندمدت کارایی نخواهند داشت. بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار جهان یعنی وارن بافت در این زمینه گفته است؛ وقتی دیگران حرص و طمع و یا ترس و وحشت دارند شما مراقب باشید و استراتژی خودتان را دنبال کنید.

هیچ‌گاه سعی نکنید بازار را زمان‌بندی کنید

با تلاش کردن جهت پیش‌بینی زمان بازار نمی‌توانید به پول برسید. هستند سرمایه‌گذارانی که توصیه می‌کنند زمان بازار را نادیده بگیرید چراکه هیچ‌کس با اطمینان نتوانسته ازنظر زمانی بازار را با موفقیت پیش‌بینی کند. واقعاً نمی‌توان قیمت‌های بالا و پایین هر سهام را دقیقاً به دست آورد. (همچنین بخوانید؛ چگونگی معامله سهام در روند صعودی بلندمدت).

یک رویکرد منظم در سرمایه‌گذاری داشته باشید

بامطالعه تاریخ بازار سهام متوجه می‌شوید که کسانی در زمان صعود روند به سود رسیده‌اند که در روندهای خنثی و یا نزولی صبور بوده و موقعیت معاملاتی خود را حفظ کرده‌اند. با توجه به نوسانات شدید بازار تعدادی از سرمایه‌گذاران قبل از شروع روند صعودی از موقعیت خارج‌شده و نه‌تنها سود خود را ازدست‌داده‌اند بلکه نتوانستند زیان‌های خود را جبران کنند. در طول زمان، معامله‌گرانی که با یک رویکرد منظم به سرمایه‌گذاری خود ادامه دادند، سود قابل‌توجهی به دست آورده‌اند. سعی کنید در سرمایه‌گذاری‌های خود یک رویکرد سامانمند طرح‌ریزی کنید.

هرگز اجازه ندهید احساسات بر شما غلبه کنند

برخی از سرمایه‌گذاران به این دلیل که عواطف و احساساتشان در بازارهای مالی بر آن‌ها غلبه می‌کند، پول و سرمایه خود را از دست می‌دهند. در زمان روندهای شارپ صعودی بازار، معامله‌گران فریب می‌خورند که بیشتر، سرمایه‌گذاری کنند و به همان میزان سرمایه خود را از دست می‌دهند. ترس و طمع دوعاملی هستند که در زمان معامله‌گری باید مدیریت شوند.

همیشه اهداف واقع‌بینانه داشته باشید

معامله‌گرانی که به اهداف مالی خود رسیده‌اند، امیدوارتر شده و باپشتکار بیشتری به سرمایه‌گذاری ادامه داده‌اند. هرگز از بازار انتظار بازده‌های تکراری نداشته باشید و اهداف خود را واقعی و دست‌یافتنی تدوین کنید.

همیشه پول‌های اضافی خود را سرمایه‌گذاری کنید

ممکن است داستان افرادی که به دلیل سرمایه‌گذاری در بازار سهام بدهکار شده‌اند را شنیده باشید. اگر در بازارهای مالی تازه‌کار هستید همواره از سرمایه‌های مازاد خود برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید. هنگامی به سود می‌رسید، به‌جای استفاده از وام یا بدهی، از همان مبلغ استفاده‌شده برای سرمایه‌گذاری مجدد استفاده کنید. (همچنین بخوانید؛ چرخه سهام: آنچه بالا می‌رود باید پایین بیاید)

جمع‌بندی

نکاتی که در این مقاله مطرح شد مواردی بود بسیار ساده که به مبتدیان بازار بورس یک دید کلی از رویکردهای موفقیت ارائه داد. اولین گام در سرمایه‌گذاری ایجاد یک حساب در بازار بورس اوراق بهادار و اخذ کد سهامداری است. برای این منظور لازم است که به کارگزاری‌های معتبر که زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کنند، مراجعه شود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان