زمانی که حجم معاملات بالا است، معامله گران به اندازه کافی بدشانس هستند که مقداری از سرمایه خود را در بازار از دست بدهند. معامله گران برای اینکه درد و ناراحتی بیشتری را تحمل نکنند در ابتدای شروع ضرر، موقعیت ماملاتی خود را می بندند. با خروج بازنده ها از بازار، روند مبتنی بر حجم بالا کم رنگ می شود. اما روند مبتنی بر حجم معاملات متوسط می تواند طولانی مدت باشد، چرا که زیان های کوچک می تواند در طول زمان به زیان های بزرگ تبدیل شود. (همچنین بخوانید؛ مقدمه‌ای بر مبحث مالی رفتاری).

اما حجم نیز نمایانگر روانشناسی بازار است، وضعیت روانی بازار یک موضوع گسترده در تحلیل تکنیکال است، چرا که اندیکاتورهای تکنیکال زیادی وجود دارند که نشانگر وضعیت روحی بازار هستند. مقاله پیش رو برروی کار دکتر Alexander Elder تمرکز دارد، به طوری که بسیاری از مفاهیم و اندیکاتورها را به صورت شفاف و قابل درک برای معامله گران در هر بازاری توصیف می کند.

On-balance VolumeOBV

اندیکاتور حجم تعادلی OBV توسط Joseph Granville طراحی شده است، که در هر روز از بازار باتوجه به قیمت پایانی سهام، نوسانات بالا و پایینی را تجربه می کند. OBV یک اندیکاتور پیشرو است، بنابراین معمولاً قبل از قیمت واقعی افزایش یا کاهش می یابد. OBV بالا نشان از قدرت خریداران و ضعف فروشندگان است و اینکه به احتمال بسیار زیاد قیمت ها روند افزایشی را ادامه خواهند داد. OBV کاهش بالعکس روند قبل است؛ به طوری که، نشان از ضعف خریداران و احتمال کاهش قیمت ها است. (همچنین بخوانید؛ چگونگی استفاده از حجم برای بهبود معاملات).

انباشت / توزیع (A / D)

انباشت / توزیع نیز یک شاخص پیشرو در حجم است، اما قیمت ها های آغازین و پایانی سهام را در محاسباتش درنظر می گیرد. A/D مثبت نشان می دهد که قیمت های بسته شدن از قیمت های آغازین بالاتر بوده اند و A/D منفی نشان می دهد که سهام با قیمتی کمتر از قیمت آغازین بسته شده است. اما بسیاری از برندگان بازار در طول روز از اختلاف بین قیمت آغازین و پایانی و نوسانات شکل گرفته سود می برند. بدیهی است که اختلاف بالاتر بین دو قیمت باز و بسته شدن سهام، سیگنال قوی تری توسط اندیکاتور A/D ایجاد می کند، اما الگوی نوسانات A/D بسیار مهم تر است. اگر سهام در بازار با قیمت بالا باز و قیمت پایین بسته شود آنگاه A/D نزولی می شود و روند صعودی بازار به زودی از بین می رود. (همچنبن بخوانید؛ چرخه سهام: آنچه بالا می‌رود باید پایین بیاید).

اهیمت شاخص انباشت و توزیع به بینشی است که برروی فعالیت های معامله گران پیشرفته و آماتور ارائه می دهد. آماتورها به طور معمول به قیمت های آغازین بیشتر واکنش نشان می دهند. آماتورها در ابتدای ساعات بازار باتوجه به آخرین اخبار شب گذشته و شایعات گفته شده، اقدام به معامله می کنند. اما معامله گران پیشرفته براساس نتایج مشخص شده در طول روز اقدام به سرمایه گذاری می کنند. اگر معامله گران حرفه ای با صعود ابتدای روز ایجاد شده توسط آماتورها مخالف باشند، قیمت ها را به پایین می رانند. اما زمانی که حرفه ای ها بیشتر از آماتورها به روند افزایش قیمت ها اعتقاد داشته باشند، در تمام طول روز قیمت ها را بالاتر می برند. به عنوان یک اندیکاتور پیشرو، فعالیت معامله گران حرفه ای بیشتر از معامله گران آماتور اهمیت دارد.

Open Interest

Open Interest یکی دیگر از اندیکاتورهای مهم روانشناسی جمعیت است. این اندیکاتور به بازار آتی و قرادادها و حق اختیارهایی که در آینده انجام می شود اشاره دارد. Open interest مجموع قراداد های خرید و فروش را به بازار در روز مورد نظر اضافه می کند، ارزش مطلق مثبت اندیکاتور به انباشت موقعیت خرید یا فروش اشاره دارد. شاخص Open interest تنها زمانی افزایش یا کاهش می یابد که یک قرارداد ایجاد یا بسته شود، یک خریدار یا فروشنده باید به بازار اضافه شود تا شاهد تغییر در شاخص باشیم. همچنین برای تغییر در شاخص بسته شدن قرارداد نیز توسط خریدار و فروشنده لازم است.

Open interest تنها زمانی اهیمت پیدا می کند که نسبت به میانگین خود انحراف پیدا کند. ارزش مطلق و ثابت شاخص اهمیتی ندارد. Open interest به روانشناسی بازار از طریق تضاد بین خریداران و فروشندگان، واکنش نشان می دهد. برای حرکت شاخص به بالا و یا پایین، هردو سمت بازار باید از موقعیت معاملاتی خود مطمئن باشند.

جمع بندی

خواندان روانشناسی و روند بازار بسیار اثربخش است و می تواند نتایج خوبی در بازده معاملات سرمایه گذاران داشته باشد. اگر شما به دقت اندیکاتورهای خود را انتخاب و محدودیت های خود را درک کرده باشید و آنها را به طور درستی به کار ببرید، می توانید در موقعیت بسیار خوبی برای سنجش خلق و خوی بازار قرار بگیرید و موقعیت خود را مطابق با آن تنظیم کنید.

همچنین بخوانید؛ چگونه رفتار بازار بر اندیکاتورهای تکنیکال تأثیر می‌گذارد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان