چگونه برای شروع سرمایه گذاری پس انداز کنیم؟

در این دوران سخت اقتصادی، قراردادن پول اضافه برای سرمایه گذاری ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد. برنامه ریزی برای امنیت مالی در آینده امری حیاتی است و شما مجبور به کسب مدرک دکتری تخصصی اقتصاد نیستید تا بتوانید برای سرمایه گذاری یک پول مازاد کنار بگذارید. در این مقاله، برخی از بهترین روش های ورود به بازار مالی بیان شده است.

تهیه برنامه

قبل از سرمایه گذاری حتی یک سکه، لازم است برای پول های خود یک برنامه و طرح داشته باشید. نوشتن برنامه سرمایه گذاری به عنوان سیاست های سرمایه گذاری نیز شناخته می شود و می تواند در ساماندهی و ایجاد ساختار سرمایه گذاری مفید باشد. یک سیاست سرمایه گذاری باید به اهداف سرمایه گذاری مانند پرداخت هزینه های تحصیل، هزینه ازدواج فرزندان و یا درآمد بازنشستگی توجه کند. این اطلاعات میزان بازده سرمایه گذاری را مشخص می کنند و به آن ها نیاز خواهیم داشت. سیاست های سرمایه گذاری همچنین باید آستانه تحمل ریسک سرمایه گذار را مد نظر قرار دهد. (همچنین بخوانید؛ پنج دلیل سرمایه‌گذاری در بازار مبادلات ارزی). سرمایه گذارانی که در کوتاه مدت به پول خود نیاز دارند باید از سرمایه گذاری در بازارهایی که نوسان بالایی را تجربه می کنند، پرهیز کنند. اگر اهداف سرمایه گذاری بلند مدت باشد می توان ریسک سرمایه گذاری را قبول و در عین حال از رکود بازار در کوتاه مدت بهره برداری کرد. انواع مختلفی از محصولات مالی برای سرمایه گذاری وجود دارند و هرکدام دارای مزایا و ریسک های مختص به خود هستند.

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران اطلاعات ارزشمندی را در خصوص سهام و سایر موقعیت های سرمایه گذاری در بازار مالی ایران در وبسایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران قرار داده است. یکی از مزایای تهیه سیاست سرمایه گذاری آماده شدن برای زمان های بحران مالی قبل از وقوع است. برنامه سرمایه گذاری قوی، تصمیم گیری های مالی شتابزده که می تواند در طول بحران های مالی رخ دهد را کاهش می دهد. این احتمال نیز وجود دارد که اهداف مالی در طول زمان تغییر کنند. برای اطمنیان از این موضوع که برنامه سرمایه گذاری همچنان با اهداف مالی تطابق دارند باید در فواصل منظم زمانی بررسی و بروزرسانی شود.

شروع سرمایه گذاری اولیه

اگر سرمایه زیادی برای شروع ندارید پس با تهدید کمتری رو به رو هستید. می توان با پروژه سرمایه گذاری به مبلغ ۱ میلیون و بازده ۱۰۰ هزار شروع کرد. راه های زیادی برای بدست آوردن مبلغ اولیه مورد نیاز سرمایه گذاری وجود دارد. در ابتدا به برنامه بودجه خود نگاه کنید و ببینید کدام یک از هزینه ها را می توانید به منظور شروع سرمایه گذاری کاهش دهید. (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طرح بودجه می توانید اینجا کلیک کنید).

پولی را که می خواهید در هزینه های غیرضروری استفاده کنید به یک حساب پس انداز جداگانه اختصاص دهید. ایده دیگر پرداخت نقدی اول دوره به خودتان است. (همچنین بخوانید؛ چطور با روش سایر ثروتمندان می‌توانیم ثروتمند شویم؟). سعی کنید با دریافت حقوق یک مبلغ مشخص را همان ابتدای ماه به یک حساب جداگانه واریز کنید. درنهایت در سایر هزینه های غیرضروری خود صرفه جویی کنید.

محصولات سرمایه گذاری متناسب با بودجه خود را بیابید

چندین روش برای سرمایه گذاری با حداقل مبلغ وجود دارد، یکی از این روش ها سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس است. (همچنین بخوانید؛ مزایای ETF ها در مقایسه با صندوق‌های شاخص). شما می توانید با ثبت نام در یک کارگزاری معتبر وارد این دسته از معاملات شوید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان