مقدمه

اخبار روزانه حاکی از آن است که تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا بصورت نمایی در حال رشد است. در این وضعیت تداوم کسب و کار، مدیریت گردش مالی و تنظیم استراتژی، چالش برانگیز تر می شود. در حالی که هر بنگاه اقتصادی دارای خصوصیات تجاری خاص است، نکات اساسی وجود دارد که هر کسب و کار باید در طول چرخش اقتصادی به خاطر داشته باشد.

مرحله 1 – وجه نقد پادشاه است

کسب و کار ها به منظور پیش بینی جریان نقدی ماه های آتی باید CFO داخلی / خارجی استخدام کنند. در این میان Coronavirus باعث کندی کسب و کار شده و یک مارپیچ نزولی را به دنبال خواهد داشت. مشاغل و کسب و کارها باید روزانه وضعیت مالی را پیش بینی کنند و در مورد شرایط عمومی تر برای اجاره نامه ها و پرداخت بدهی برنامه ریزی کنند. حالات حساس مختلف را پیش بینی کنید (توجه زیادی به سناریوی بدترین حالت داشته باشید) و تست های استرس برای کسب و کارتان را اجرایی کنید.

مرحله 2 – محل کارتان را ایمن نگه دارید

حتی اگر بیشتر کارمندان شما، جوان و سالم باشند، اما از ویروس محافظت نمی شوند. ممکن است کارمندان درک متفاوتی از خطر بالقوه داشته باشند. با انجام اقداماتی برای جلوگیری از گسترش ویروس در محل کار خود، از کارمندان و خودتان محافظت کنید.

به منظور دریافت سایر راهنمایی ها جهت گسترش کسب و کار، کلیک کنید.

  • ممکن است کارمندان از بیرون رفتن بترسند و ترجیح دهند از خانه کار کنند.
  • جلسات، سخنرانی ها، سخنرانی های عمومی با تعداد زیادی از شرکت کنندگان را کنسل یا به تعویق بیاندازید.
  • جلسات یک به یک با کارمندان را برای درک چشم انداز وضعیت و تهدیدها انجام دهید. در این صورت، کارمند فکر نمی کند که محل کار می تواند به سلامت شخصی و خانوادگی وی آسیب برساند.
  • بازخورد کارمندان را جمع آوری کنید. بعد از هر تغییر نتایج را ارزیابی و در صورت لزوم تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که همه متمرکز هستند و سعی کنید هرگونه استرس، هراس و عوامل تحریک کننده را که بر بهره وری کارمندان تأثیر می گذارد، از بین ببرید.

مرحله 3 – تنظیم استراتژی بازاریابی

اول از همه، راه اندازی کمپین بازاریابی شانس بیشتری برای شکست در مقایسه با حالت عادی خواهد داشت چرا که رسانه های عمومی اجتماعی به سمت روش های بهداشتی ، بهداشت شخصی و پیشگیری از ویروس کرونا می روند. ثانیاً، ارائه بازاریابی مبتنی بر جلسه، سخنرانی، همایش و یا کنفرانس ها با تعداد زیاد مخاطب، راهکار مناسبی در این شرایط نیست. چرا که با انتقاد عموم مواجه خواهید شد. درنهایت در نظر داشته باشید که بسیاری از کشور ها، قرنطینه عمومی اعلام کرده اند و از ساكنان می خواهند كه برای مدت زمانی مشخص در خانه بمانند، این بدان معناست كه بازاریابی آفلاین دیگر راهکار مناسبی در شرایط همه گیری Covid-19 نخواهد بود.

همچنین بخوانید؛ تاثیر کرونا ویروس بر بازارهای مالی و توقعات آتی

مرحله 4 – کاهش سفرها و ماموریت های شرکت

تیم های مدیریت و منابع انسانی باید هشدارهای دولتی در خصوص محدودیت های سفر را پایش و دنبال کنند. برخی از کشورها مسافران ورودی را به قرنطینه 14 روزه می فرستند.

مرحله 5 – تشکیل تیم مدیریت بحران

چه پیش خواهد آمد اگر تامین کنندگان اصلی و پیش فرض شما بروند، در این حالت باید به سرعت یک مسیر استراتژیک جدید برای اطمینان از تداوم کسب و کار مشخص کنید. کسب و کار باید گردش مالی خود را داشته باشد. یک گروه واتساپ ایجاد کنید، همیشه یک PowerBank با خود داشته باشید، همیشه آنلاین باشید و در بروز رسانی استراتژی شرکت چابک عمل کنید. در زمان بحران، مشاغل باید واکنش فعال نشان دهند و آماده سازی، شما را یک قدم جلوتر از رقبای دیگر حفظ خواهد کرد.

همچنین بخوانید؛ برآورد خسارت ۱۱۳ میلیارد دلاری برای ایرلاین ها در پی انتشار ویروس کرونا

مرحله 6 – مدیریت تعهدات مالی

گفتگوهای لازم را با موسسات مالی که به آنها بدهکار هستید شروع کنید. تعهدات مالی خود را انجام دهید.

مرحله 7 –روابط عمومی

با شرکا، تامین کنندگان، مشتریان و سایر ذینفعان خود در ارتباط باشید و از آنها پشتیبانی کنید. coronavirus بعد از مدتی ناپدید می شود، اما روابط باقی می مانند. در پایان، این روابط هستند که به پایداری شرکت شما کمک می کند.

تهیه شده در گروه مشاوران مالی سامان