سرمایه‌گذاری در ارائه سکه‌های اولیه (ICO) یک پدیده جدید در دنیای ارزهای دیجیتال است که سرمایه بسیاری را افزایش داده است. به‌طور مثال تصور کنید تنها ۱۰۰ دلار در بیت کوین BTC (اولین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال) در سال ۲۰۱۱ یعنی زمانی که قیمت آن ۰٫۳ دلار بود، سرمایه‌گذاری می‌کردید. امروز بیش از ۳٫۵ میلیون دلار ثروت داشتید.

و یا سرمایه‌گذاری در اتر ETH در اوایل ۲۰۱۷ را در نظر بگیرید، زمانی که ارزش آن کمتر از ۱۰ دلار بود، همین دستاوردها می‌توانستند شمارا ثروتمند کنند و با همین فکر بسیاری از افراد به دنیای ارزهای دیجیتال واردشده‌اند. ICOs به شما این امکان را می‌دهد که در مراحل اولیه عرضه ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید و درصورتی‌که چشم‌انداز سرمایه‌گذاری را درست پیش‌بینی کرده باشید می‌توانید به سود مناسبی دست‌یابید.

ICOs چیست؟

عرضه اولیه ارز دیجیتال یا Initial Coin Offering اشاره به روند تأمین مالی پروژه ارزهای دیجیتال دارد. این روند درست مانند عرضه اولیه سهام است اما با مقررات کمتر. سرمایه‌گذاران اولیه بیت کوین یا اتریوم در مراحل ابتدایی عرضه ارز شروع به خرید و سرمایه‌گذاری کردند. درصورتی‌که پروژه موفق شود اقدام به تولید ارز بر اساس تقاضا و الگوریتم‌های پایه می‌کند.

گزارش mangrove نشان می‌دهد که میانگین بازده بیش از ۲۰۰ ICO چیزی حدود ۱,۳۲۰ درصد بوده است. این مقدار با بازده عرضه اولیه سهام قابل‌مقایسه نیست.

چطور شروع کنم؟

در ادامه چند عامل را در بررسی ICO قبل از شروع به سرمایه‌گذاری بیان کرده‌ایم.

ICO های امیدوارکننده

پروژه‌هایی که و پایه و اساس (فاندامنتال) قوی دارند را بررسی کنید. چشم انداز پروژه‌ها را مطالعه کنید و ببینید تیم توسعه‌دهنده در راستای حل چه مشکلی ارز مربوطه را عرضه می‌کند. پروژه‌های خوب تمایل دارند به اهداف خود در سریع‌ترین زمان ممکن برسند و این روند باعث افزایش ارزش ارز در طول زمان خواهد شد. (بیشتر بدانید؛ ارز دیجیتال).

پیشنهاد پاداش

اکثر ICO ها یک سیستم پاداش برای سرمایه‌گذاران اولیه دارند. پاداش‌ها می‌توانند بسته به نوع ICO بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد ارائه توکن بیشتر به سرمایه‌گذاران باشند. معمولاً سرمایه‌گذاری در دوره قبل از ICO از شروع ICO بیشتر است.

پروژه با ارزش بالا یا Hardcap

Hardcap به مقدار افزایش ارزش پروژه اشاره دارد که به USD یا ETH بیان می‌شود.  بنابراین، اگر یک پروژه مایل به افزایش حداکثر ۳۰ میلیون دلار باشد، یک Hardcap خواهد بود. هرچه Hardcap پروژه کم‌تر باشد بسیار سریع‌تر به فروش می‌رسد.

هنگامی‌که توکن ها پس از ICO منتشر می‌شوند، قیمت‌ها به دلیل افزایش تقاضا از سمت کسانی که در زمان ICO وارد نشده بودند، تمایل به پرش به ارزش‌های بالاتر دارند. یک ویژگی خوب ICO ها لیست سفید است که در آنجا تاریخ عرضه هر ارز به‌صورت دقیق نوشته‌شده است.

اهمیت بررسی

قبل از اینکه وارد سرمایه‌گذاری در ICO ها شوید باید بدانید که این حوزه بسیار پر ریسک است. بیشتر آن‌ها در مرحله تعریف مفاهیم اولیه هستند و شاید بر روی پروتکل و محصول خاصی هنوز کارنکرده باشند و سررسید بازده سرمایه‌گذاری در آن‌ها مشخص نیست. بنابراین توصیه می‌کنیم که قبل از سرمایه‌گذاری با یک مشاور در این زمینه مشورت کنید.