ایجاد جریان نقدی مثبت می‌تواند به شما در تولید غیرمستقیم ثروت کمک کند. همان‌طور که می‌گویند؛ ” پول، پول میاره”، اما دلیل آن این است که ثروتمندان می‌دانند چطور جریان نقدی مثبت ایجاد کنند، هرچه جریان نقدی بیشتری داشته باشند، جریان نقدی بیشتری تولید خواهد شد.

برای دستیابی به این موضوع باید درک کنید که چرا جریان نقدی بسیار مهم است، جریان نقدی چیست، اهمیت جریان نقدی چیست و بزرگ‌ترین مشکلات نقدینگی و جریان نقدی مثبت چیست.

جریان نقدی چیست؟

جریان نقدی به زبان ساده، اختلاف بین مقدار پول ورودی ماهانه و مقدار پولی که هزینه می‌شود است. جریان نقدی مثبت به این معنی است که شما بیشتر از هزینه‌هایتان، پول به دست می‌آورید. جریان نقدی مثبت یکی از بهترین شاخص‌های نشان‌دهنده توانایی فرد برای زندگی در یک سطح رفاهی ایدئال و ظرفیت تولید ثروت در بلندمدت است. پول بیشتری که هرماه پس از کسر هزینه‌ها باقی می‌ماند می‌تواند در راستای تولید بیشتر پول در آینده مورداستفاده قرار گیرد.

چرا جریان نقدی مهم است؟

جریان نقدی از منظر مالی، حکم سوخت برای انجام تمام‌کارها است. برای سقف بالاسر خود، غذای روی میز، پرداخت بدهی‌ها، پس‌انداز دوران بازنشستگی و آزادی مالی جهت تجربه‌های لذت‌بخش زندگی در ماه‌های آتی زندگی به جریان مثبت نقدی احتیاج داریم.

اگر هرماه بدهکار هستید و پولی در جیبتان باقی نمانده، بعید است بتوانید در این مورد پیشرفت داشته باشید. به‌منظور افزایش جریان نقدی نیاز است که هزینه‌های زندگی‌تان را پایین بیاورید و یا درآمد خود را افزایش دهید و یا اینکه هردوی این موارد را باهم انجام دهید.

بزرگ‌ترین مشکل پول نقد

ما پول را به‌صورت نقد می‌گیریم و از آن برای پرداخت هزینه‌ای زندگی‌مان استفاده می‌کنیم. بدیهی است که به دست آوردن پول نقد امری بسیار خوب است اما داشتن پول نقد زیاد، اصلاً خوب نیست. اگر پول نقد به‌اندازه تورم رشد نداشته باشد، ارزشش در طول زمان کاهش می‌یابد. قرار دادن پول در محیط‌هایی با نرخ بهره پایین، کشنده است. (همچنین بخوانید؛ چگونه تورم بر ارزش دارایی شما تأثیر می‌گذارد).

به‌عنوان‌مثال در این روزها، بیشتر بانک‌ها نرخ سود پایین برای سپرده‌های کوتاه و بلندمدت ارائه می‌دهند. به این معنی که اگر این روزها پول نقد خود را در بانک پس‌انداز کنید با سرعت بسیار بالایی ارزش خود را از دست می‌دهد، چراکه نرخ تورم چند برابر سود سپرده بانکی است. برای ایجاد ثروت لازم است که سرمایه‌گذاران بیشتر از نرخ تورم بازده کسب کنند. بنابراین باید پول نقد را به روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند، چه در سهام و اوراق، املاک و مستغلات، و چه در کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک و نوپا و یا هر چیز دیگری که بتواند رشد جریان نقدی را در پی داشته باشد. (در این مورد بیشتر بخوانید؛ چند استراتژی تخصیص دارایی).

تنها پولی که به‌صورت نقد باید نگهداری کنید، صندوق سپرده برای شرایط اضطراری و یا بحران‌های مالی است به‌طوری‌که بتواند هزینه دو ماه زندگی شما را تأمین کند.

بزرگ‌ترین مشکل جریان نقدی

هیچ مشکل مستقیمی در رابطه با جریان نقدی بالا وجود ندارد. بااین‌حال اغلب مردم قربانی این شیوه زندگی می‌شوند. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که پول زیادی تولید و خرج می‌شود.

مشکل زمانی بزرگ می‌شود که افراد خود را غرق در بدهی می‌بینند و با اقداماتشان به شعله‌ور‌تر شدن آتش دامن می‌زنند. تمام جریان نقدی خود را صرف پرداخت بدهی‌ها و دیگر هزینه‌های زندگی می‌کنند. آن‌ها به‌سرعت بسیار بالایی پول خود را تمام می‌کنند و دیگر قادر به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری برای آینده خود نیستند.

بااین‌حال مهار کردن جریان نقدی از آن چیزی که انتظار دارید آسان‌تر است. حتی ممکن است استرس ناشی از بدهی‌ها به‌سادگی از بین برود.

آزادی مالی زمانی به وجود می‌آید که بر جریان نقدی خود تسلط داشته باشید. همان‌طور که ثروتمندان قادر به تسلط جریان نقدی خود هستند.

چطور بر جریان نقدی تسلط پیدا کنیم

اکثر ما به‌طور ثابت حقوق ماهیانه دریافت می‌کنیم. احتمالاً پس از محاسبه حقوق و دستمزد خود بخشی از دریافتی خود را در بانک سپرده می‌کنیم. بخش ساده ماجرا این است که ساختن بودجه آسان است. بخش دشوار آن تعهد به طرح بودجه ساخته‌شده است. (همچنین می توانید فایل آماده طرح بودجه و برنامه ریزی مالی شخصی را از اینجا دانلود کنید).

بسیاری از ما در مدیریت ماهانه جریان نقدی خود دچار مشکل می‌شویم و هنوز در اولویت‌بندی هزینه‌ها و ایجاد سیستمی برای مدیریت آن‌ها دچار مشکل هستیم. ساده‌ترین سیستم برای مدیریت هزینه‌ها این است که آن‌ها را در سه ظرف مجزا تقسیم کنیم، که هرکدام حساب‌های خودشان را داشته باشند:

  • هزینه‌های ثابت: اجاره/وام مسکن، خدمات آب و برق و گاز، پرداخت اقساط. این هزینه‌ها باید در حساب اصلی شما دیده شوند.
  • هزینه‌های اختیاری: مواد غذایی، صرف غذا در رستوران، سفر و سرگرمی. یک حساب جدا باید برای این هزینه‌ها در نظر گرفته شود.
  • پس‌انداز/سرمایه‌گذاری: صندوق سرمایه‌گذاری، اوراق مشارکت و قرضه، حساب پس‌انداز و بازنشستگی. قرار دادن این هزینه‌ها در یک حساب با عملکرد بسیار بالا.

بعدازآنکه هزینه‌ها را مرتب کردید می‌توانید دریابید که چقدر قادر به پس‌انداز هستید. برای ساده‌تر کردن پس‌انداز می‌توانید پس از دریافت حقوق، مقدار باقی‌مانده (بر اساس پیش‌بینی) پس‌انداز کنید. به‌این‌ترتیب نمی‌توانید بیشتر از مقداری که در گروه هزینه‌های اختیاری تعیین کرده‌اید، پول‌خرج‌کنید. در این حالت اولویت‌های زندگی‌تان هم پررنگ‌تر می‌شوند.

هرچه جریان نقدی خود را راحت‌تر مدیریت کنید، احتمال پایبندی به آن در بلندمدت بیشتر می‌شود. و هرچه بیشتر به آن پایبند باشید، نتایج بهتری کسب می‌کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان