اگرچه این راهکار تنها عامل ثروتمند شدن نیست، اما افزایش درآمد می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در زندگی هر فرد داشته باشد. اگر پس از پرداخت مالیات و هزینه‌های ماهانه پول کمی برایتان باقی بماند و یا اصلاً پولی در حساب باقی نماند، به‌سختی می‌توان پس‌انداز کرد. در این مقاله ۴ روش افزایش درآمد را باهم بررسی می‌کنیم. (همچنین بخوانید؛ ۱۷ راه برای کسب پول بیشتر در سال ۹۷)

۱اضافه‌حقوق یا کار دوم

در زمینه افزایش حقوق و یا طلب پول بیشتر از کارفرما کمتر کتابی نوشته‌شده است. در تمامی این کتاب‌ها، از لباس پوشیدن شیک تا اضافه‌کاری برای دریافت پاداش بیشتر به مخاطبان به‌عنوان راهکارهایی جهت افزایش حقوق پیشنهادشده است. یکی از تکنیک‌هایی که بیشتر از همه مورداستفاده قرار می‌گیرد آموزش و تحصیلات دانشگاهی است، این کار می‌تواند در حال حاضر برای شما درآمد داشته باشد اما تضمین دریافت درآمد بالاتر یا امنیت شغلی را به شما نمی‌دهد.

صرف‌نظر از اینکه چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید، اضافه شدن حقوق، ابتدایی و آشکارترین راه برای افزایش درآمد است. در همین حال گزینه دیگری هم وجود دارد و آن داشتن شغل دوم است. داشتن دو شغل موازی باعث تخلیه انرژی شما می‌شود اما درعین‌حال شما را به آن پول بیشتری که نیاز داشتید خواهد رساند.

ساعات کاری شما بیشتر خواهد شد و به‌سختی تلاش خواهید کرد اما افزایش دستمزد ناشی از شغل دوم می‌تواند عامل دلگرم‌کننده‌ای در افزایش درآمد باشد. در حقیقت، برای اضافه کردن دارایی جیبتان باید سخت کارکنید.

هرچند که بسیاری از مردم از اضافه‌حقوق سودی نمی‌برند و حتی متوجه آن نمی‌شوند چراکه سبک زندگی آن‌ها باعث جذب تمامی اضافه‌حقوق می‌شود. به‌عنوان‌مثال ممکن است خانه خود را بزرگ‌تر کنید در این حالت اقساط خانه خریداری‌شده و هزینه‌های ماهانه آن تمامی اضافه‌حقوق شمارا به خود جذب می‌کنند.

۲شروع یک کسب‌وکار جدید

شروع یک کسب‌وکار، هرچند کوچک، راهی قانونی برای افزایش درآمد شماست. درست مانند داشتن شغل دوم، راه‌اندازی کسب‌وکار هم نیازمند صرف زمان، هزینه و انرژی بسیار زیادی است. اما تفاوت آن‌ها این است که در این حالت شما صاحب کسب‌وکار شخصی خود هستید و درآمد شما می‌تواند به‌مراتب بیشتر شود. دقت داشته باشید قبل از شروع کسب‌وکار، قوانین مربوطه را به‌دقت مطالعه بفرمایید.

اشکال اصلی شروع یک کسب‌وکار این است که هیچ تضمینی برای موفقیت یا درآمد وجود ندارد. کارآفرینی برای افراد باانگیزه و کسانی که توانایی مدیریت ایده‌های جدید رادارند بسیار مناسب است. برای اجرای یک کسب کار به زمان، تلاش و اعصاب (بدون داشتن اطمینان از موفقیت احتمالی) نیاز است، به این معنی که عده کمی از افراد این مسیر را به انتها می‌رسانند.

۳سرمایه‌گذاری درآمد

سرمایه‌گذاری درآمد یک نوع درآمد غیرفعال است. که البته یک اصطلاح غلط است زیرا نیازمند تلاش فعالانه و درآمد کافی برای سرمایه‌گذاری است- باید در خصوص سرمایه‌گذاری‌ها تحقیق کنید، پرتفوی خود را طراحی و مدیریت کنید، اما به‌طورکلی این‌گونه در نظر گرفته می‌شود که سرمایه‌گذاری تلاش کمتری نسبت به تلاش فردی یا به‌طور عامیانه “کار یدی” نیاز دارد. درآمد سرمایه‌گذاری می‌تواند از سهام، اوراق قرضه، املاک و یا بسیاری از انواع دیگر دارایی‌ها باشد. (همچنین بخوانید؛ چطور سبد سرمایه‌گذاری را فراتر از سهام ببریم؟). موضوع مشترک در میان همه آن‌ها این است که به ازای پول سرمایه‌گذاری شده در آن‌ها یک بازده مشخص را ارائه دهند. (همچنین بخوانید؛ رسیدن به بهینه‌ترین حالت تخصیص دارایی‌ها).

ایجاد درآمد از طریق سرمایه‌گذاری یک‌روند انباشتگی است. حتی اگر به‌طور ثابت ۲۰% درآمد از سرمایه‌گذاری‌هایتان دریافت کنید و یک‌میلیون سرمایه‌گذاری کرده باشید، درآمد شما در سال ۲۰۰, ۰۰۰ خواهد بود. جستجو و سرمایه‌گذاری سهام از طریق مطالعه صورت‌های مالی هم نوعی درآمد است، (بیشتر بخوانید: ارزان‌ترین راه برای تحقیق و خرید بهترین سهام چیست؟) اما معمولاً به‌سرعت و حجم درآمد شغل دوم نمی‌رسد.

هرچه پول سرمایه‌گذاری شده (انباشته) بیشتر باشد، انتظار بازده دریافتی هم بیشتر می‌شود. سرمایه‌گذاری یک‌راه ایدئال برای افزایش درآمد در بلندمدت است، مگر اینکه سرمایه‌تان راکد باقی‌مانده باشد. سرمایه‌گذاری نیازمند صبر، نظم و زمان است. بدین ترتیب سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های افزایش درآمد است بدون اینکه زیاد درگیر آن شوید.

۴کاهش هزینه‌ها

یکی از بهترین راه‌های افزایش درآمد، کاهش هزینه‌ها است. کاهش بودجه ماهانه به‌سادگی و تحمل سختی امکان‌پذیر است اما افزایش درآمد نیازمند سال‌ها تلاش است. شما نیاز ندارید در روزنامه به دنبال کار دوم باشید و یا کسب و کار جدید شروع کنید، برخی اوقات لازم است فقط کمی کمتر خرج کنید. ممکن است افزایش درآمد به‌طور موقتی به شما کمک کند اما تا زمانی که هزینه‌های اضافی را کاهش ندهید، موفق نخواهید شد. (همچنین بخوانید؛ سه استراتژی برای پس‌انداز بیشتر)

جمع‌بندی

از بین تمام راهکارهای موجود برای افزایش درآمد، ساده‌ترین آن کاهش هزینه‌های زندگی است. راهکار صرف هزینه کمتر / صرفه‌جویی بیشتر می‌تواند با هر یک از استراتژی‌های دیگر به‌صورت موازی استفاده شود. درصورتی‌که برای برنامه‌ریزی مالی نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان