یکی از عوامل کلیدی که باید در هنگام ارزیابی ارزش خالص دارایی‌های خود در نظر بگیرید، تورم است. اگر در حال حاضر از میزان پس‌انداز خود برای بازنشستگی راضی هستید و بیست سال آینده، خود را یک بازنشسته با جریان درآمدی ناشی از سود پس‌انداز می‌بینید، باید بگوییم که بیست سال آینده قدرت خرید شما با امروز قابل‌مقایسه نیست. بنابراین مهم است که حداقل برخی از دارایی‌های شما با نرخی برابر با نرخ تورم در طول زمان رشد کنند تا بتوانید قدرت خرید خود را حفظ کنید.

نرخ تاریخی تورم

نرخ متوسط تورم در چهار سال گذشته ۹% بوده است. و دوره‌های زمانی‌ای هم بوده‌اند که نرخ تورم بسیار بالاتر از امروز بوده است مانند سال ۱۳۹۲ که نرخ تورم به ۳۶% رسید و زمان‌هایی هم نرخ تورمِ بسیار کمتر را تجربه کردیم (منبع: اقتصاد آنلاین). اما اگر میانگین متحرک تورم را در دوره‌های مختلف اندازه‌گیری کنید و تأثیر آن را بر ارزش واقعی دارایی‌های خود ببینید متوجه نقش تورم در ارزیابی ارزش خالص دارایی و میزان قدرت خرید خواهید شد. همچنین اگر قیمت کالاها را در طول زمان مشاهده کنید به افزایش تدریجی قیمت‌ها پی می‌برید. همه این‌ها دلایلی هستند که اهمیت رشد دارایی‌های شما تا زمان بازنشستگی را بیان می‌کنند.

همچنین مهم است که بین نرخ تورم و نرخ قیمت کالا و خدمات تفاوت قائل شوید. شاخص قیمت مصرف‌کننده که نرخ تورم بر اساس آن بیان می‌شود با وزن دهی در دامنه‌های مختلف محاسبه می‌شود. برای مثال ممکن است قیمت مواد غذایی افزایش ۱۵ درصدی داشته باشد اما قیمت دارو ثابت بماند. با توجه به اینکه الگوی مصرف هر خانوار متفاوت است و ممکن است دقیقاً با شاخص CPI منطبق نباشد، میانگین کلی نرخ تورم بر روی هر خانوار تأثیر متفاوتی خواهد داشت. هزینه تحصیل به‌طور مثال در طول سال‌های گذشته با نرخی بیشتر از میانگین تورم رشد داشته است.

با تورم همگام شوید

برای محافظت از خود در مقابل خطرات تورم چندین راه وجود دارد. دودسته از دارایی‌ها هستند که در طول زمان توانسته‌اند با تورم و یا بیش‌تر از تورم رشد کنند و شامل دو نوع اساسی از مالکیت می‌شوند. یکی سهام یا اوراق بهادار و دیگری املاک و مستغلات است. دارایی‌های دیگر می‌توانند در کوتاه‌مدت با تورم همگام شوند (طلا و نفت دو نمونه قابل‌توجه از این دسته از دارایی‌ها هستند)، به‌طور مثال می‌توانید در شکل زیر نمودار شش‌ماهه قیمتِ هر مثقال طلا و روند صعودی آن را مشاهده کنید. اما این دارایی‌ها در بلندمدت همیشه با تورم همگام نیستند.

اما همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کندی روند قیمت مثقال طلا بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ خنثی بوده است. (در بلندمدت با تورم همگام نیست).

منبعِ نمودارهاشبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز تهران

با تخصیص حداقل یک بخش از دارایی‌ها به سبد سهام متنوع می‌توانید از نقدینگی خود در برابر نوسانات تورم محافظت کنید. (همچنین بخوانید؛ محافظت از سبد سرمایه در مقابل تورم و رکود). در خصوص املاک و مستغلات هم همان‌طور که نمودار زیر نشان می‌دهد شاهد رشد قیمت بوده‌ایم. (منبع: اقتصاد آنلاین)

جمع‌بندی

مهم است بدانید که تورم چگونه ارزش دارایی‌ها و قدرت خرید شمارا در طول زمان تحت تأثیر قرار می‌دهد.  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تورم و نحوه مقابله با آن، با مشاوران ما مشورت کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان