INR یا روپیه هند چیست

INR – Indian Rupee، ارز یا واحد پول هند است. بسیاری از کشورهای جنوب آسیا، از جمله پاکستان، دارای واحد پولی روپیه هستند، اما تنها روپیه هند دارای اختصار سه حرف INR است و از سال ۲۰۱۰ نماد ₹. است. این نماد از الگوی Devangari “ra” گرفته شده است، اما با خطوط افقی دوگانه، و همچنین نشان دهنده نام لاتین “R” است. در سال های اخیر، روپیه هند تبدیل به یک تا دو سنت ایالات متحده شده است. همچنین هر روپیه هند معادل ۶۰۰ ریال ایران است. کمترین واحد روپیه، paise است. به طوری که هر صد paise معادل یک روپیه است. اما با پایین آمدن ارزش روپیه در سال ۲۰۱۸، دولت هند، ضرب سکه های ۲۵ paise و کمتر را متوقف کرد، چرا که ارزش آلیاژ سکه های اسقاطی بیشتر از ارزش هر سکه شده بود.

ساختار INR یا روپیه هند

تاریخچه INR (روپیه هند) به ۶ سال قبل از میلاد می رسد، زمانی که هند در کنار چین یکی از اولین کشورهای تولید کننده سکه بود. این کلمه از rupiya سانسکریت به معنای سکه نقره ای آمده است. Sher Shah Suri یک سیستم پولی ثابت در قرن ۱۶ معرفی کرد. در این زمان یک روپیه نقره برابر با ۴۰ قطعه مس بود.

روپیه کاغذی در سال ۱۷۷۰ منتشر شد، اما این ارز همچنان در استاندارد نقره باقی ماند، حتی زمانی که ارزِ بیشتر کشورهای جهان، طلا بود. با کشف نقره در قرن ۱۸ توسط اروپایی ها، ارزش روپیه به شدت کاهش یافت، در آن زمان عرضه نقره و سایر فلزات با قیمت وابسته به طلا افزایش یافت. (همچنین بخوانید؛  راهنمای مبتدیان در معاملات فلزات گرانبها).

در سال ۱۸۳۵، روپیه به ۱۶ anna تقسیم می شد و از سال ۱۹۵۷، هر ۱۰۰ paise برابر با یک روپیه شد. دولت هند ابتدا سال ۱۸۹۸ روپیه را به پوند انگلیس (GBP)، سپس در سال ۱۹۶۶ به دلار آمریکا (USD) ارتباط داد. قبل از سال ۲۰۱۰، دولت هند از نماد Rs یا Re برای اشاره به روپیه استفاده می کرد. امروزه سایر ارزهای روپیه (به جزء روپیه هند) از نمادهای لاتین استفاده می کنند.

در مبادلات خارجی، روپیه هند به طورت شناور مدیریت و معامله می شود، به این معنی که نرخ تعیین شده براساس بازار است، اما نوسانات قیمت تا حدی توسط خرید و فروش بانک ذخیره هند (RBI) کنترل می شود. (همچنین بخوانید؛ حذف ارز دیجیتال از معاملات هند و پاکستان).

سکه های مدرن و اسکناس

بانک مرکزی هند، سکه های روپیه را در فلزات مختلف، و تا paise ۵۰ ضرب و اسکناس های یک، دو، پنج و ده روپیه را چاپ می کند. اکثر سکه ها دارای یک تصویر انتزاعی از پایتخت آشوکا –نماد هند- هستند.

از سال ۲۰۱۸، RPI اسکناس ها را در ردیف یک، , دو، , پنج،  10، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰،۲۰۰، ۵۰۰ و  2,000 چاپ می کند. همه اسکناس ها تصویری از ماهتما گاندی را نمایش می دهند، به جز اسکناس یک روپیه که تصویری از سکه روپیه را دارد. تصویر پشت اسکناس شامل بناهای تاریخی از؛ معبد Konark Sun در اسکناس ۱۰ روپیه تا ماموریت مریخ هند در اسکناس ۲۰۰۰ روپیه است.

گردآوری: گروه مشاوران مالی سامان