بهره در تعریف ساده هزینه استقراض پول است درست همان‌طور که هر کالا و خدماتی در بازار یک قیمت دارد. قیمت درنهایت به عرضه و تقاضا خلاصه می‌شود. هنگامی‌که تقاضا کاهش می‌یابد، وام‌دهندگان پول را با نرخ کمتری قرض می‌دهند و هنگامی‌که تقاضا افزایش می‌یابد آن‌ها توانایی افزایش قیمت و بهره رادارند. تقاضا برای تأمین مالی و جریان نقدی کسب‌وکار. در دوران رکود اقتصادی، افراد کمتری به دنبال دریافت وام یا شروع یک کسب‌وکار جدید هستند. بانک‌های علاقه‌مند به پرداخت بیشتر وام با کاهش بهره یک حراج وام را شکل می‌دهند.

عرضه نیز با تغییر شرایط اقتصادی تغییر می‌کند. در همین راستا دولت نقش مهمی ایفا می‌کند. بانک‌های مرکزی در دوران رکود اقتصادی تمایل به خرید بدهی‌های دولتی دارند و اقتصاد راکد را با نقدینگی و پرداخت وام پمپاژ می‌کنند. افزایش عرضه همراه با کاهش تقاضا باعث کاهش نرخ بهره خواهد شد. درست برعکس همین مورد در زمان رونق اقتصادی اتفاق می‌افتد.

توجه داشته باشید که وام‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌توانند تخت تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرند. به‌عنوان‌مثال، خریدوفروش اوراق توسط بانک مرکزی تأثیر بسیار زیادی بر وام‌های کوتاه‌مدت دارد. در خصوص اوراق بلندمدت به‌طور مثال اوراق ۳۰ ساله، چشم‌انداز تورم می‌تواند یک عامل مهم باشد. (همچنین بخوانید؛ بررسی تأثیر افزایش نرخ تورم). اگر مصرف‌کنندگان از اینکه ارزش پولشان به‌سرعت کاهش یابد، هراس داشته باشند (همچنین بخوانید؛ ۵ عاملی که بر نرخ ارز تأثیر می‌گذارند)، حاضرند نرخ بالاتر بهره برای دریافت وام را قبول کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان