چرا نباید پول دوستانتان را مدیریت کنید؟

اگر در مورد استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود با دوستانتان صحبت کنید و موفقیت‌هایتان را به آن‌ها نشان دهید، ممکن است آن‌ها از شما بخواهند پولشان را مدیریت کنید و شما تبدیل به ” برای مدیریت پولت پیش اون پسرِ (دخترِ) برو” می شوید. این روزها افرادی که برنامه‌ریزی مالی را به‌خوبی درک می‌کنند در گفتگوهای مالی از احترام زیادی برخوردارند، همان‌طور که افراد جوان‌تر متوجه می‌شوند بیش ازآنچه فکر می‌کردند موقعیت‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد.

پس اگر در این مورد زیاد صحبت کنید، افرادی که شمارا می‌شناسند ممکن است به‌عنوان یک دارایی باارزش به شما نگاه کنند (یک برنامه‌ریز مالی رایگان). اغلب افرادی که اطلاعات کمی در مورد سرمایه‌گذاری دارند از شما می‌خواهند پولشان را سرمایه‌گذاری کنید، انجام همین کار کوچک کافی است تا به مشکل بربخورید. – شاید بپرسید چرا از دانش مالی خود بهره نبریم؟-اگر شما در سال جاری بازدهی دورقمی داشتید پس چرا آن را سال‌های بعد هم تکرار نکنید؟-درست است؟

مشکلات سرمایه‌گذاری برای دیگران

ممکن است فکر کنید که سرمایه‌گذاری برای شخصی دیگر فقط راهی برای کمک کردن است، اما وقتی شروع به سرمایه‌گذاری برای دیگران، به‌ویژه دوستان خود می‌کنید، وارد دنیایی از مشکلات می‌شوید که ممکن است قبلاً آن‌ها را پیش‌بینی نکرده باشید.

انتظارات غیرواقعی

دوستتان ممکن است فکر کند بازدهی ۳۵ درصدی امسال شما، به‌طورقطع سال آینده هم تکرار می‌شود، اما وقتی انتخاب سرمایه‌گذاری شما برای او بازده ۳۵ درصدی را به همراه نداشته باشد قطعاً تعجب خواهد کرد. هنگامی‌که برای دوستانتان سرمایه‌گذاری می‌کنید درواقع با انتظارات غیرواقعی در سرمایه‌گذاری که بر اساس رابطه دوستی شما است، روبه‌رو می‌شوید. اگر دوستانتان می‌خواهند که برایشان سرمایه‌گذاری کنید، احتمالاً تمام ریسک‌های سرمایه‌گذاری، ازجمله عدم تحقق اهداف سرمایه‌گذاری که تعیین کرده‌اند را درک نمی‌کنند.

از دست دادن پول

رابطه دوستی را نمی‌توان در معرض ریسک انتظارات سرمایه‌گذاری قرار داد، سقوط کوتاه‌مدت بازده پولِ دوستتان کمترین اتفاقی است که می‌تواند بی افتد. وقتی اوضاع بد پیش می‌رود، به دست آوردن پول بسیار کم از دست دادنش بسیار مهم‌تر می‌شود که این مفهوم برای همه سرمایه‌گذاران قابل‌درک نیست. وقتی پول به رابطه دوستانه وارد می‌شود، اوضاع می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده شود به‌ویژه هنگامی‌که این پول در معرض ریسک مالی قرار می‌گیرد. آیا در آن زمان به دوستانتان می‌گویید که پول ازدست‌رفته است؟ آیا پولِ ازدست‌رفته را از جیب خود پرداخت می‌کنید؟ آیا سعی می‌کنید با سرمایه‌گذاری‌های دیگر میزان ضرر را جبران کنید؟ واقعاً؟!؟!؟!؟! راه مناسبی در این مواقع وجود ندارد آن‌هم زمانی که پول دوستان در میان باشد. قبل از شروع مدیریت پول دیگران تمامی این سناریوها را در نظر بگیرید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

 

مسائل حقوقی

مدیریت پول توسط شما ممکن است برخی از قانون‌ها را زیر پا بگذارد و این کار توسط شما عملی غیرقانونی به‌حساب آید. به‌عنوان‌مثال سرمایه‌گذاری در بورس باید توسط مراجعه حضوری فرد سرمایه‌گذار به کارگزاری معتبر و دریافت کد سهامداری صورت پذیرد.

پایان خوب بدون دستمزد

خب، شما پول دوستتان را به‌خوبی مدیریت کردید اما دستمزدی برای آن دریافت نکردید. در این صورت باید به این نکته توجه کنید که آیا دوستتان از شما سوءاستفاده کرده است یا نه-کمک به دوستان بسیار خوب است، اما وقتی پول آن‌ها را چند برابر می‌کنید ولی درازای آن پاداشی نمی‌گیرید از حضور در یک رابطه دوستانه که بی‌عدالتی در آن وجود دارد رنج خواهید برد.

چه‌کاری برای دوستانتان می‌توانید انجام دهید؟

حال که به ریسک‌های احتمالی مدیریت پول دوستان که برای شما و دوستانتان وجود دارد، اشاره کردیم. به بررسی کارهای می‌پردازیم که بدون مسئولیت سرمایه‌گذاری پول دیگران می‌توانید برای دوستانتان انجام دهید. یکی از بهترین راه‌ها آموزش سرمایه‌گذاری است

به آن‌ها در یادگیری کمک کنید

برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار، مشکلات زیادی وجود دارد. اگر خوش‌شانس بوده باشید، بسیاری از آن‌ها را به‌راحتی پشت سر گذاشته‌اید و یا یاد گرفته‌اید که چگونه آن‌ها را حل کنید. مزیت تجربه شما می‌تواند یکی از دارایی‌هایی باشد که به دوستتان منتقل می‌شود و هیچ‌کدام از شما به‌صورت شخصی یا مالی هزینه نمی‌کنید. بنابراین، اگر می‌خواهید به دوستان خود کمک کنید، با آن‌ها کارکنید؛ چگونگی تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی، سرمایه‌گذاری آنلاین (بیشتر بخوانید؛ محتوای مرتبط با سرمایه‌گذاریاخبار بازارهای مالی یا چگونگی پیدا کردن منابع آنلاین را به آن‌ها آموزش دهید (اگر علاقمند به یادگیری بیشتر در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری هستید، کلیک کنید).

گروه‌های سرمایه‌گذاری

یک‌راه دیگر برای کمک به دوستان در سرمایه‌گذاری بدون احساس مسئولیت یک مشاور مالی، معرفی گروه‌های آنلاین و همایش‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری است. به‌طور مثال گروه‌های تلگرامی وجود دارد که متشکل از افرادی هستند که تصمیم می‌گیرند آیا سهام متعلق به گروه خود را بخرند یا خیر.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری برای دوستان به مشکلاتش نمی‌ارزد. پول چیزی نیست که بخواهید وارد رابطه دوستانه‌تان بکنید. سعی کنید در سرمایه‌گذاری به دوستانتان کمک کنید به‌جای آنکه مدیریت پول آن‌ها را بر عهده بگیرید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان