نگاه اجمالی به تفاوت بین مشاور سرمایه گذاری و کارگزار

اگرچه هردو شغل یک شخصیت حقوقی به حساب می آیند اما کارگزار و مشاور سرمایه گذاری نقش های بسیار متفاوتی را در خدمات مالی ایفا می کنند. در ادامه به  شباهت ها و تفاوت های بین مشاور سرمایه گذاری (که به آن مشاور مالی نیز گفته می شود) و کارگزار می پردازیم.

همچنین بخوانید؛ استفاده از نرم‌افزار در معاملات آربیتراژی

ویژگی های کلیدی

  • به مشاوران سرمایه گذاری در ازای مشاوره به مشتریان در خصوص بازار های مالی اوراق بهادار و یا مدیریت سایر ابزارهای مالی، درصد معینی حق مشاوره پرداخت می شود.
  • کارگزاران به منظور اجرای معاملات خرید و فروش دارایی مشتریا ، کمیسیون دریافت می کنند.
  • کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری زیرنظر نهادهای مختلف فعالیت می کنند و به منظور انجام فعالیت نیاز به صلاحیت های مختلفی دارند.

کارگزار

قبل از شروع تجارت آنلاین، انتخاب کارگزار یک روش معمول برای اکثر سرمایه داران بود. سرمایه گذاران فردی، دسترسی اندکی به بازارهای مالی داشتند و مجبور بودند که سفارشات خود را توسط کارگزار دارای مجوز و معمولاً از طریق تلفن، ارسال کنند. در این میان کارگزاران، کمسیون های بالایی از مشتریان طلب می کردند. با این حال، ظهور تجارت الکترونیک و کارگزاری های آنلاین، این معادلات را عوض کرده اند.

همچنین بخوانید؛ پنج نکته برای انتخاب کارگزار

اکنون، افرادی که مایل به تجارت در بورس سهام هستند، دیگر نیازی به کارگزار شخصی ندارند تا بتوانند سفارشات خرید و فروش خود را ثبت کنند و کمسیون های بالا بپردازند. اگرچه کارگزاران هنوز سفارشات را اجرا می کنند، اما بسیاری از آنها خدمات خود را به سمت مدیریت سرمایه گذاری شخصی برای توجیه شارژ کمیسیون های بالاتر گسترش داده اند. درخصوص استراتژی سرمایه گذاری در بازارهای بورس، اینجا کلیک کنید.

این روزها بسیاری از کارگزاران، خدمات مشاور سرمایه گذاری را نیز انجام می دهند. کارگزاران همچنین ممکن است در خصوص خرید سهام عرضه اولیه نیز به مشتریانشان مشاوره دهند. کارگزاران ممکن است در کنار بخش های مالی شرکت های بزرگ نیز فعالیت کنند تا به مشتریان خود در افزایش سرمایه با انتشار اوراق جدید یا معاملات مالی با دیگر شرکت ها کمک کنند.

مشاور سرمایه گذاری

از طرف دیگر، مشاوران سرمایه گذاری، حساب های سرمایه گذاری را مدیریت می کنند. به طور مثال، یک مشاور سرمایه گذاری ممکن است برای ایجاد یک چارچوب کلی مدیریت ثروت از طریق برنامه های مالیاتی، املاک و وام با مشتری همکاری کند. مشاور سرمایه گذاری را نباید با مشاور مالی اشتباه بگیرید. مشاوران سرمایه گذاری همچنین به عنوان مدیران دارایی، مدیران سرمایه گذاری و مدیران ثروت شناخته می شوند. همچنین بخوانید؛ بهترین و بدترین مشاوره سرمایه‌گذاری.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان