تحلیل سرمایه‌گذاری چیست؟

تحلیل سرمایه‌گذاری یک اصلاح گسترده و عمومی است که شامل جنبه‌های مختلفی از سرمایه‌گذاری می‌شود. می‌تواند شامل تحلیل نرخ‌های بازده گذشته برای پیش‌بینی بازده آتی، انتخاب وسایل مختلف سرمایه‌گذاری با توجه به نیاز سرمایه‌گذار و یا ارزیابی اوراق مانند سهام و اوراق بدهی برای ارزیابی و تعیین موقعیت‌های سرمایه‌گذاری باشد.

ساختار تحلیل سرمایه‌گذاری

تحلیل سرمایه‌گذاری مشخص می‌کند که عملکرد سرمایه‌گذاری چگونه می‌تواند باشد و چه موقعیتی برای سرمایه‌گذار مناسب است. این تحلیل کلید هر استراتژی مدیریت سبد سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذارانی که خودشان توانایی تحلیل سرمایه‌گذاری را ندارند می‌توانند به مشاوران مربوطه مراجعه کنند، برای اینکار می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

اجرای تحلیل سرمایه‌گذاری

در هنگان تحلیل سرمایه‌گذاری یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، سرمایه‌گذار به پارامترهایی نظیر عملکرد دوره‌ای صندوق نگاه می‌کند و آن را با صندوق‌های مشابه مقایسه می‌کند. سرمایه‌گذار همچنین می‌تواند عملکرد دوره‌ای صندوق، نسبت هزینه، ثبات مدیریت، وزن دهی بخش‌های سرمایه‌گذاری، سبک و روش تخصیص سرمایه‌ها را بررسی و مقایسه کند. اهداف سرمایه‌گذاری باید همیشه در هنگام تجزیه‌وتحلیل سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند؛ یک اندازه سهم همیشه مناسب همه نیست و بازده بالا بدون بررسی ریسک یک هدف منطقی نیست.

انواع تحلیل‌های سرمایه‌گذاری

هنگام تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران می‌توانند از رویکرد تجزیه‌وتحلیل سرمایه‌گذاری پایین به بالا یا بالا به پایین استفاده کنند. تحلیل سرمایه‌گذاری پایین به بالا شامل تحلیل سهام به‌صورت فردی بر اساس شایستگی‌ها، از قبیل ارزیابی شایستگی مدیریت قیمت‌گذاری و سایر مشخصات منحصربه‌فرد سهام و شرکت است. رویکرد پایین به بالا در تحلیل سرمایه‌گذاری بر روی چرخه‌های اقتصادی و بازار تمرکز نمی‌کند و از تصمیمات سرمایه‌گذاری استقبال نمی‌کند بلکه در مقابل به دنبال سهام بهترین شرکت‌ها صرف‌نظر از وضعیت اقتصادی در بازارهای مالی بورس است. اساساً سرمایه‌گذاری پایین به بالا درصد بیشتری از رویکرد اقتصاد خرد بهره می‌برد در مقابل رویکرد بالا به پایین با دیدگاه اقتصاد کلان پیش می‌رود.

تحلیل سرمایه‌گذاری با رویکرد بالا به پایین بر اقتصاد، بازار و روند صنعت تمرکز دارد تا سرمایه را به یک شرکت خاص تخصیص دهد. یک مثال از رویکرد بالا به پایین، ارزیابی سرمایه‌گذار از صنعت است که متوجه می‌شود شرکت‌های مالی از تولیدی‌ها عملکرد بهتری دارند؛ به‌عنوان نتیجه، سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد که وزن بیشتری از سرمایه‌گذاری‌هایش را به شرکت‌های مالی اختصاص ‌دهد و وزن کمتری را به شرکت‌های تولیدی اختصاص می‌دهد. پس‌ازآن سرمایه‌گذار اقدام به انتخاب بهترین سهام برای سرمایه‌گذاری می‌کند. در مقابل، سرمایه‌گذار با رویکرد پایین به بالا بدون توجه از وضعیت گروه شرکت‌ها درمیابد که یک شرکت مناسب سرمایه‌گذاری است و اقدام به خرید سهام آن می‌کند، حتی اگر چشم‌انداز آن صنعت منفی باشد.

سایر تحلیل‌های سرمایه‌گذاری شامل تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال است. (برای مطالعه بیشتر در خصوص تحلیل تکنیکال کلیک کنید). تحلیل فاندامنتال بر سلامت مالی شرکت‌ها و همچنین پیش‌بینی‌های اقتصادی تأکید دارد. (همچنین بخوانید؛ تحلیل با نسبت‌های مالی). تحلیلگران فاندامنتال به دنبال شرکت‌هایی هستند که گمان می‌کنند بازار در خصوص آنها اشتباه کرده است، یعنی قیمت پایین‌تری نسبت به ارزش ذاتی آنها تعیین‌شده است. اغلب این تحلیلگران دیدگاه پایین به بالا دارند و به دنبال میزان ثبات مالی شرکت، چشم‌انداز کسب‌وکار، پتانسیل سود تقسیمی و ریز عملکرد مالی برای سرمایه‌گذاری هستند. طرفداران این سبک عبارت‌اند از وارن بافت و بنجامین گراهام.

تحلیل تکنیکال بر مدل‌سازی قیمت سهام و پارامترهای آماری تأکید دارد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان