تورم سبک زندگی چیست؟

تورم سبک زندگی به افزایش هزینه ها هنگام افزایش درآمد اشاره دارد. تورم سبک زندگی زمانی که افزایش می یابد، می تواند باعث فرار از بدهی، ایجاد پس انداز برای بازنشستگی و یا عدم تحقق اهداف مالی شود. تورم سبک زندگی همان چیزی است که باعث می شود افراد در چرخه ای از حقوق و دستمزد زندگی تا فیش حقوقی گیر بیفتند ، جایی که فقط به اندازه کافی پول برای پرداخت صورتحساب هر ماه دارند.

درک تورم سبک زندگی

یک نمونه که در آن تورم سبک زندگی به طور معمول رخ می دهد، پیدا کردن کار توسط فارغ التحصیلان دانشگاهی است. علیرغم هزینه پول بسیار اندک در دوران دانشجویی ، به محض رسیدن اولین حقوق، چیزهایی که روزگاری “تجمل” بودند می توانند به راحتی تبدیل به “ضرورت” شوند و در نتیجه هزینه ها افزایش یابد.

اجاره یک آپارتمان دو خوابه با سه هم اتاقی دیگر برای پایین آوردن هزینه های مسکن و آب و برق ناگهان جذابیت کمتری خواهد داشت. فردی که تورم سبک زندگی را تجربه می کند ممکن است بیرون برود و یک آپارتمان یک خوابه را اجاره کند که در آن می تواند به تنهایی زندگی کند.

نمونه ای از تورم سبک زندگی

فردی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، در بانکی در شهر تهران استخدام شد. او در زمان دانشجویی، برای تأمین مخارج زندگی خود به عنوان پیشخدمت و کتابدار کار می کرد. او یک آپارتمان سه خوابه در خارج از دانشگاه با دو دانشجوی دیگر داشت. او در حالی که تعادل خواسته های دانشگاه و کار را حفظ می کرد با وعده های ساندویچ خود را سیر نگه می داشت.

اما بعد از اینکه شغل پیدا کرد، به یک آپارتمان کوچک نقل مکان کرد. او یک حیوان خانگی را خرید و در یک باشگاه تناسب اندام عضو شد. از جمله اسراف های وی غذا خوردن در بیرون از خانه در تمام رستوران های گران قیمت تهران بود.

اگرچه فرد داستان ما تورم سبک زندگی را تجربه می کرد ، اما آنقدر عاقل بود که بخشی از درآمد خود را در یک حساب پس انداز کنار بگذارد. وی همچنین برای جلوگیری از کنترل تورم زندگی، در حساب های مختلف سرمایه گذاری کرد.

راهکارهایی برای جلوگیری از تورم سبک زندگی

تورم در شیوه زندگی باعث می شود بسیاری از افراد پس از دریافت حقوق ماهانه اقدام به پرداخت بدهی های پیشین کنند.

افراد تمایل دارند با افزایش درآمدشان هزینه های خود را افزایش دهند چرا که معتقدند کالاهای اضافی و خدماتی که اکنون می توانند خریداری کنند باعث خوشبختی بیشتر آنها خواهد شد. اغلب این خریدها در واقع باعث خوشبختی آنها نمی شوند. گزینه بهتر این است که با صرفه جویی بیشتر به استقلال مالی بپردازید.

می توان با ایجاد آگاهانه هزینه و پس انداز مبالغ، از تورم در شیوه زندگی جلوگیری کرد. تنظیم یک برنامه پس انداز خودکار می تواند روش خوبی برای اطمینان از تحقق اهداف پس انداز و محدودیت هزینه ها باشد. اجتناب از تورم در سبک زندگی می تواند به معنای دستیابی به استقلال مالی در سنین پایین تر ، داشتن انعطاف پذیری مالی در انتخاب شغل رویایی به جای گزینه ای با درآمد بالاتر و بازنشستگی زودهنگام باشد. در ادامه استراتژی های بیشتری آورده شده است.

تغییرات واقعی در بودجه را محاسبه کنید

وقت بگذارید و تغییر واقعی بودجه خود را محاسبه کنید و تعیین کنید که این پول اضافی پس از کسر هزینه و مالیات چگونه بر شما تأثیر می گذارد.

تجربه های ارزشمندی راجع به همه چیز

اگر با افزایش درآمد رو به رو شدید ، به جای خرید ماشین جدید ، خانه یا کمد گران قیمت ، به سرمایه گذاری در تجربه ها فکر کنید. تعطیلات رفتن یا ثبت نام در یک کلاس آموزشی می تواند خاطراتی را ایجاد کند که رضایت دائمی شما را فراهم می کند.