تعریف بازار بورس مادرید

بورس سهام مادرید بزرگترین بازار اوراق بهادار اسپانیا است، همچنین با نام Bolsa de Madrid شناخته می شود. در سال ۱۸۰۹، خوزه بناپارت تلاش کرد تا اولین بورس اسپانیا را در مادرید ایجاد کند، اما شکست خورد چرا که مادرید در آن زمان مرکز تجارت بزرگی نبود. تا اینکه در سال ۱۸۳۱ یعنی زمانی که قانون ایجاد بورس اوراق بهادار مادرید به تصویب رسید، اوراق بانک ها، راه آهن و تولید کننده های آهن و فولاد برای اولین بار معامله شدند. (همچنین بخوانید؛ معرفی بازار بورس بارسلونا).

ساختار بازار بورس مادرید

بازار بورس مادرید در طول جنگ جهانی اول باز بود اما در طول جنگ داخلی اسپانیا یعنی از سال ۱۹۳۶ تا اوایل ۱۹۴۰ بسته شد. بورس اوراق بهادار اسپانیا در سال ۱۹۸۸ با ورود اسپانیا به سیستم پولی اروپا تغییر یافت. در سال ۱۹۹۳، بورس اوراق بهادار مادرید به طور کامل الکترونیک شد و در سال ۱۹۹۹، معاملات بازار اوراق بهادار اسپانیا با ارز یورو آغاز شد. همچنین این بازار تحت نظارت کمیسیون تنظیم مقررات بورس اسپانیا فعالیت می کند. (همچنین بخوانید؛ ارز و پول اسپانیا).

عملیات بازار مالی مادرید

یادداشت های دو دهه گذشته موجود در بازار نشان می دهد که، محیط معاملاتی جدید با هدف افزایش رقابت و افزایش سرعت و دقت معاملات تنظیم و تشکیل شده است. همچنین به فعالین بازار اجازه استفاده از تسهیلات معامله گری چندگانه یا MTF را داده است. MTF ها سیستم هایی هستند که توسط شرکت های سرمایه گذاری یا بازارهای فرابورسِ اسپانیا اداره می شوند که باتوجه به قوانین سهل گیرانه خود، ابزارهای مالی مختلفی را بین معامله گران جهت خرید و فروش قرار می دهند.

بازار سهام اسپانیا برپایه پلتفرم معاملاتی الکترونیکی SIBE عمل می کند، به طوری که چهار بازار بورس اوراق بهادار اسپانیا شامل بورس اوراق بهادار بارسلونا (Bolsa de Barcelona)، بورس اوراق بهادار بیلبائو (Bolsa de Bilbao) و بورس اوراق بهادار والنسیا (Bolsa de Valencia) را به هم متصل می کند. اوراق قرضه، سپرده ها و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) درکنار معاملات آتی و ابزارهای مشتقه، از جمله IBEX35 Index  و شاخص های سهام اروپایی در این بازارها معامله می شوند. (همچنین بخوانید؛ چگونه در اسپانیا سرمایه گذاری کنیم).

این بازار همچنین تبادل معاملات درآمدی ثابت را به منظور تامین مالی بخش خصوصی، موسسات عمومی و محلی اسپانیا انجام می دهد. این بازار معاملات طیف وسیعی از دارایی ها و محصولات که نیازهای صادر کنندگان و سرمایه گذاران را در بدهی شرکت ها برآورده و به آنها در مدیریت سرمایه گذاری و استراتژی کمک می کند، انجام می دهد. براساس فدراسیون جهانی بورس (WFE)، بازار بورس مادرید، رتبه هفتم جهان را با توجه به جریان سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد یورویی مربوط به شرکت های ثبت شده در سال ۲۰۱۷ دارا است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان