سلامت مالی، به رفاه عمومی شما مرتبط است. بدهی بیش از اندازه، از دست دادن شغل یا هزینه های غیرمتعارف زندگی موجب بروز استرس می شوند و استرس می تواند بر سلامت روحی و جسمی شما تأثیر منفی داشته باشد. سلامت مالی این مشکلات را رفع کرده و زمینه های دیگر زندگی شما را بهبود می بخشد.

بسیاری از کارمندان، امروز به فکر سرمایه گذاری و برنامه ریزی مالی برای خود افتاده اند. در نتیجه، مهم است که ریسک ها و اهداف مالی بیشتر از گذشته مشخص و شناسایی شوند.

راه های مختلفی برای بهبود سلامت مالی شما وجود دارد و انجام این کار، کیفیت کلی زندگی شما را بهبود می بخشد.

امروز شروع کنید، نه فردا

اگر مطمئن نیستید که به اندازه کافی برای بازنشستگی پس اندازه کرده اید و یا نمی دانید زمانی که به وضعیت مالی خود نگاه می کنید، باید از کجا شروع کنید، دلیلی برای مطرح کردن این مسائل وجود نخواهد داشت.

در حالت دیگر اگر درآمد شما افزایش یافته و یا سهام شما بازده بسیار بالایی به ارمغان آورده و یا حتی مبلغ زیادی به شما ارث رسیده است، قبل از اینکه خیلی دیر شود باید از بهره برداری حداکثر سود و بازده مطمئن شوید. حتی ثروتمندان بر روی مدیریت پول تاکید می کنند. زمانی که بحث برنامه ریزی املاک، ارث و میراث و غیره مطرح می شود، اوضاع کمی پیچیده خواهد شد.

مهم است که مسائل مربوط به امور مالی شخصی خود را در اسرع وقت مدیریت کنید.

جریان نقدی خود را درک کنید

همه برنامه های مالی به افراد یا خانواده ها در درک جریان نقدی کمک می کنند – اینکه چه مقدار پول بدست آمده است و چه مقدار پول هزینه می شود. بدون درک این موضوع، تقریبا غیرممکن است که اطمینان حاصل شود شما به اندازه کافی برای بازنشستگی صرفه جویی می کنید و یا پیشرفت در جهت از بین بردن بدهی یا صرفه جویی در اهداف دیگر (مانند خرید خانه، هزینه های اضطراری و غیره) مشخص نخواهد شد.

برای شروع اینکار یک برگه که هزینه هایتان را در آن نوشته اید و یا از یک طرح بودجه کمک بگیرید. این موارد می توانند در درک جریان نقدی به شما کمک کنند. بهترین کار در درک جریان نقدی برای شما می تواند فرآیند برنامه ریزی مالی گروه مشاوران مالی سامان باشد. برای اینکه جریان نقدی خود را به طور واضح ببینید می توانید کلیک کنید.

اگر شما یک سرمایه گذار بزرگ نیستید و در حال حاضر تنها یک سپرده بانکی محدود دارید، ممکن است بیشتر جریان نقدی خود را برای دوران بازنشستگی و یا انتقال به یک کارگزاری سهام در نظر بگیرید. اگر هزینه های شما بسیار زیاد است و به اهداف مالی خود نرسیده اید، جریان نقدی می تواند به شما در کاهش هزینه های غیر متعارف کمک کند و دید شما را در حوزه هزینه هایتان باز کند. برای این موضوع می توانید از فایل طرح بودجه گروه مشاوران مالی سامان کمک بگیرید.

عادات هزینه ای خود را تغییر دهید

ثبات در جریان نقدی، نیازمند تغییر در عادات هزینه ای است. برای مثال اگر درآمد اندک دارید می توانید خرید های میان وعده از رستوران های غذایی را حذف کنید. حتی گام های کوچک می تواند منجر به بهبود در وضعیت مالی شما شود.

به عنوان مثال می توانید با سرمایه گذاری بسیار اندک در بازار اوراق قرضه شروع کنید و یا یک حساب پس انداز برای هزینه های اضطراری و پیش بینی نشده خود افتتاح کنید. ( برای مطالعه مقالات بیشتر در این زمینه می توانید کلیک کنید).

اهداف مالی خود را اولویت بندی کنید

با پیشرف شغلی، خانواده گسترش می یابد و آرزو ها رشد می کنند و فرآیند مدریت پول به طور فزاینده ای دشوار می شود، فرآیندی که برای شما و خانواده شما بسیار حیاتی است. ممکن است قادر باشید به طور ذهنی برخی امور را مدیریت کنید، مانند مدیریت حساب پس انداز، مزایای کارمندی و صندوق های سرمایه گذاری مشترک. با این وجود با رشد خانواده مسائل بسیار پیچیده تر می شوند.

به طور مثال، اگر بخواهید تمام هزینه های خود را به تحصیل فرزندانتان اختصاص دهید، مدیریت حسابهای پس انداز برای شما ممکن است بهتر باشد. و یا اگر می خواهید زودتر بازنشسته شوید و به دور دنیا سفر کنید، افتتاح حساب در یک کارگزاری می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

برای اولویت بندی اهداف مالی باید ببینید این اهداف تحت تاثیر چه تصمیمات مالی قرار می گیرند و طرح هایی که برای رسیدن به اهداف مالی دارید باید با یکدیگر در ارتباط باشند. پول فقط یک ابزار برای رسیدن به اهداف است، و هدف نهایی تحقق زندگی، لذت و استقلال مالی است.

همه می توانند به سلامت مالی دست یابند

سلامت مالی را می توان به دست آورد و صرفنظر از اینکه چقدر زمان، استرس و ترس در مراحل اولیه دارد، ارزشش را خواهد داشت. نه تنها در ترازنامه و جریان نقدی بهبود حاصل می شود بلکه این بهبود قابل اندازه گیری و محسوس خواهد بود و شما از لحاظ ذهنی و فیزیکی احساس بهتری خواهید داشت.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان