معاملات سفته بازی در بازارهای مالی تا حدود بسیار زیادی به دلیل پلت فرم های آنلاین، راهکاری معاملاتی آنلاین و جمعیت علاقمند جدید محبوب شده است. اما اکثر این معامله گران، غیر حرفه ای هستند که توسط تولید سود و درآمدِ سریع، جذب بازارهای مالی می شوند.

انتظارات ایجاد شده دروغین

بسیاری از معامله گران تازه کار براین باورند که می توانند به آسانی از بازارهای مالی کسب درآمد کنند مخصوصاً زمانی که از حساب های مجازی ارائه شده توسط کارگزاری ها در بازارهای مالی استفاده می کنند.

با این حال اگر این دسته از معامله گران به یک بازده سریع برسند، مطمئن می شوند که کسب درآمد آسان است و درآمد سریع توسط کارگزاری ها تولید و واریز می شود. برای افراد بی تجربه، سفته بازی یک گزینه جذاب برای کسب سود به نظر می رسد.

متاسفانه زمانی که این تازه کاران از حساب های مجازی خود وارد یک حساب واقعی در بازار سرمایه می شوند، اوضاع کمی پیچیده می شود. در بسیاری از موارد آنها در معاملات روزانه خود دلسرد و مایوس می شوند – این یک واقعیت است که به شکل ناگهانی به تازه کاران بازار مالی برخورد می کند. (درخصوص مفاهیم مرتبط با سفته بازی در بازارهای مالی بیشتر بدانید).

زندگی واقعی در مقابل تمرین

هنگامی که معامله گران از حساب های مجازی خود به حساب های واقعی نقل مکان می کنند، وارد سخت ترین مرحله معامله گری یعنی روانشناسی تجارت می شوند. (همچنین بخوانید؛ چگونه رفتار بازار بر اندیکاتورهای تکنیکال تأثیر می‌گذارد).

درحالی که معامله گری در حساب مجازی و با پول غیر واقعی بسیار آسان است چرا که از دست دادن پولی که وجود ندارد ناراحتی هم به همراه نخواهد داشت، در مقابل اما، معامله گری در دنیای واقعی با پولی که برای بدست آوردنش زحمت کشیده شده است می تواند بسیار پراسترس باشد. اغلبِ معامله گران در زمان استفاده از حساب های مجازی حتی در حالتی که بازار به نفع آنها حرکت می کند، لذت می برند. چرا که حساب های مجازی به آنها اجازه می دهد تا تمرکز خود را بر هدف قیمتی خود حفظ کنند و منتظر شوند تا بازار به آن سمت حرکت کند. همچنین پول غیر واقعی، وابستگی به همراه ندارد.

احساسات بر معاملات تاثیر می گذارد

احساسات می توانند به عنوان بدترین دشمن یک معامله گر در نظر گرفته شوند. به طوری که اغلب منجر به ایجاد ضرر و زیان می شوند.

روانشناس Roland Barach در کتاب باز کردن قفل سرمایه گذاری موفق 1988، احساسات را “تله ذهنی” می نامد. Roland Barach مجموعه ای 88 درسی را برای توضیح مشکلاتی همچون حرص و طمع که مانع از انجام معاملات موفق می شود را شرح می دهد.

همچنین بخوانید؛ تحلیل مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس

طمع

حرص و طمع می تواند در زمان روند نزولی شدید مانع فروش دارایی توسط معامله گر شود. این احساسات هستند باعث شدند بسیاری از معاملات از سود های بزرگ و بالقوه به ضررهای زیان آور بالفعل برسند. برای خنثی کردن این احساسات سعی کنید نگاهی منطقی به دلایل انتخاب موقعیت معاملاتی فعلی خود بیاندازید. زمانی که یک موقعیت شما در حالت صعودی قوی قرار دارد از خود بپرسید دلیل اصلی پشت سرمایه گذاری اولیه چه بوده است و سپس در خصوص بستن و یا نبستن موقعیت معاملاتی تصمیم بگیرید.

ترس

ترس می تواند مانع ورود معامله گر به معاملات و یا مانع خروج او از معاملات شود. اگر سرمایه گذار بیش از حد نگرانِ احتمال کاهش آتی و ریسک های معاملاتی شود، ممکن است از یک موقعیت خوب محروم شود. همچنین اگر یک معامله گر را ترس فراگرفته باشد ممکن است قبل از رسیدن به نقطه سود از موقعیت خارج شود. در بسیاری از موارد، ترس مانع پیشرفت معامله گر می شود.

بی حسی در تجزیه و تحلیل

این یک پدیده عجیب است و بیانگر زمانی است که یک معامله گر آنچنان در تجزیه و تحلیل روند قیمت دارایی و موقعیت سرمایه گذاری غرق می شود که فراموش می کند وارد موقعیت سرمایه گذاری شود. این پدیده زمانی رخ می دهد که معامله گر سعی دارد تا همه چیز بی نقص باشد و به تمام جزئیات تحلیلی خود بپردازد. هیچ تحلیلی ایده آل نیست و منتظر ماندن برای تحلیل ایده آل موجب از دست رفتن موقعیت های معاملاتی پرسود می شود.

طیف های وسیع دیگری هم از احساسات هستند که می توانند معامله گران را تحت تاثیر قرار دهند اما موارد فوق بین تمام سرمایه گذاران می تواند مشترک باشد. (همچنین بخوانید؛ ۴ تعصب رفتاری در بازار و چگونگی اجتناب از آن‌ها).

قبول احساسات

هرمعامله گر حداقل با یک تله ذهنی مواجه می شود، اما بهترین معامله گران یاد می گیرند که تله های ذهنی را شناسایی، درک و خنثی کنند. این یک فرآیند پایه در روند آموزش معامله گری است. بنابراین، اگر می خواهید یک معامله گر موفق شوید، ابتدا باید وقت خود را صرف شناختن خودتان و ذهنیت های خاصی که می خواهید به دست بیاورید، کنید. یک معامله گر حرفه ای تمایل دارد تا بر احساسات خود مسلط شود و از تاثیرگذاری آنها بر عملکرد معامله گری خود جلوگیری کند.

همچنین بخوانید؛ ۴ تعصب رفتاری در بازار و چگونگی اجتناب از آن‌ها

کمال در معامله گری

معامله گران، انسان هستند، پس هیچ معامله ای بی نقص نیست. با این حال زمانی که یک معامله گر بتواند احساسات خود را مدیریت کند می تواند به سود دست یابد. این کار برای برخی آسان تر است اما در نهایت برای رسیدن به این مهم تمرین لازم است. بنابراین قبل از اینکه یاد بگیرید چطور پول کسب کنید باید احساسات خود را در شرایط مختلف بازار بشناسید و یاد بگیرید که چطور آنها را کنترل کنید.