مینی لات چیست؟

یک مینی لات درواقع اندازه یک معامله ارزی است که یک‌دهم اندازه استاندارد ۱۰۰,۰۰۰ واحد یا ۱۰,۰۰۰ واحد است. یک پیپ از یک جفت ارز بر مبنای دلار آمریکا برابر با ۱ دلار در هنگام معامله مینی لات است، درحالی‌که یک پیپ در زمان معامله لات استاندارد برابر با ۱۰ دلار است. تعداد کمی از کارگزاری‌های فارکس وجود دارند که مینی لات را به مشتریانشان جهت انجام معاملات ارائه می‌دهند.

ساختار مینی لات

مینی لات معمولاً برای تازه‌واردهای بازار فارکس مناسب است که قصد آشنایی بیشتر با معاملات این بازار را دارند. ازآنجاکه حرکات قیمت در مینی لات بسیار کوچک‌تر است، لذا نوسانات در موقعیت‌های معاملاتی باز کمتر است و سرمایه‌گذاران نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارند. معامله‌گران تازه‌کار می‌توانند با صد دلار شروع به معامله در بازار فارکس کنند، البته برای این معامله‌گران باید حتماً سایز مینی لات در نظر گرفته شود. (همچنین بخوانید؛ ۵ اشتباه در معاملات روزانه فارکس که باید از آن‌ها اجتناب کرد).

معامله‌گران حرفه‌ای‌تر هم گاهی از مینی لات استفاده می‌کنند که بتوانند کنترل بیشتری بر روی موقعیت‌های خود داشته باشند. برای مثال ممکن است یک معامله‌گر با ورود به یک‌روند در سایزهای مینی لات به میانگین موردنظر برسد به‌جای اینکه یک‌باره مبلغ ۱۰ هزار دلار را سرمایه‌گذاری کند. معامله‌گران الگوریتمی همچنان با ورود پله‌ای توسط مینی لات می‌توانند سود سرمایه‌گذاری خود را به حداکثر برسانند.

جایگزین‌های مینی لات

مینی لات غالباً توسط معامله‌گرانی که تازه‌وارد بازار فارکس شده‌اند مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما گزینه‌های محدود دیگری هم وجود دارد:

  • مایکرو-لات: Micro-lot یک‌دهم مقدار یک مینی لات یا ۱۰۰۰ واحد از ارز پایه است. یک پیپ از یک جفت ارز بر مبنای دلار آمریکا برابر با ۱ دلار در هنگام معامله مایکرو لات است.
  • نانو-لات: یک‌دهم مقدار یک مایکرو لات یا ۱۰۰ واحد از ارز پایه است. یک پیپ از یک جفت ارز بر مبنای دلار آمریکا برابر با ۰۱ دلار در هنگام معامله نانو لات است.

زمانی که در شروع راه قرار دارید، استفاده از اندازه معاملاتی کوچک‌تر می‌تواند ریسک از دست دادن سرمایه را کاهش دهد. مشکل این است، زمانی که سرمایه در معرض ریسک قرار می‌گیرد، رفتار سرمایه‌گذاران تغییر می‌یابد. منطقی این است که به‌آرامی سرمایه را وارد بازار کنید تا پله‌پله به حجم استاندارد برسید. به‌طور مشابه، معامله‌گران الگوریتمی باید از عملکرد استراتژی معاملاتی خود مطمئن شوند و سپس وارد موقعیت معاملاتی با حجم بالا شوند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان