اندیکاتور جریان پول MFI چیست؟

شاخص جریان پول (MFI) یک نوسانگر تکنیکال است که با استفاده از قیمت و حجم اقدام به شناسایی شرایط اشباع خرید و یا فروش دارایی های مالی می کند. همچنین می تواند واگرایی ها را به منظور تغییر احتمالی روند نشان دهد. این اسیلاتور بین صفر تا ۱۰۰ نوسان می کند.

برخلاف سایر اسیلاتورهای متداول مانند شاخص قدرت نسبی، این اسیلاتور هر دو داده قیمت و حجم معامله را برای محاسبات خود به کار می برد. به همین دلیل برخی از تحلیلگران، اندیکاتور MFI را شاخص وزنی RSI می نامند. (همچنین بخوانید؛ تفاوت های اصلی بین نوسانگر Williams %R و شاخص قدرت نسبی (RSI) چیست؟).

ویژگی های کلیدی

  • دوره این اسیلاتور معمولاً ۱۴ روزه در نظر گرفته می شود.
  • زمانی که اندیکاتور MFI بالای ۸۰ است، اشباع خرید و پایین ۲۰ است اشباع فروش درنظر گرفته می شود.
  • اشباع خرید و فروش لزوماً به معنای تغییر روند قیمت نیستند، و نشان از نزدیک شدن فاکتور حجم به بالا/پایین ترین مقدار چند دوره گذشته است.
  • Gene Quong و Avrum Soudack که سازندگان این اندیکاتور هستند، توصیه می کنند که از دامنه های ده و ۹۰ به منظور تعیین اشباع خرید و فروش استفاده شود. اندیکاتور به ندرت به این سطوح می رسد اما زمانی که به این سطوح رسید می توانید از تغییر روند احتمالی مطمئن شوید.
  • واگرایی بین اندیکاتور و قیمت نیز قابل توجه است. به عنوان مثال اگر اندیکاتور صعودی باشد و قیمت روند نزولی را دنبال کند، می توانید از شروع روند افزایشی مطمئن شوید.

فرمول اندیکاتور جریان پول یا MFI

زمانی که قیمت از دوره قبل مثبت وارد دوره فعلی می شود، مقدار افزایش قیمت به شاخص جریان پول اضافه می شود. زمانی که قیمت نسبت دوره قبل کاهش داشته باشد، مقدار منفی به جریان پول اضافه می شود.

چگونه اندیکاتور جریان پول MFI را محاسبه کنیم

چند مرحله برای محاسبه شاخص جریان پول وجود دارد. توصیه می شود به منظور انجام صحیح محاسبات از صفحه گسترده اکسل استفاده کنید.

  1. محاسبه Typical Price برای هر ۱۴ دوره گذشته.
  2. برای هر دوره، افزایش یا کاهش قیمت را مشخص کنید. این کار به شما در محاسبه نسبت جریان پول مثبت و منفی کمک می کند.
  3. با ضرب Typical Price در حجم، مقدار جریان نقدی خام را حساب کنید.
  4. جریان پول را باتوجه به مرحله چهار حساب کنید.
  5. محاسبات را برای دوره های بعد براساس ۱۴ دوره گذشته (پنجره زمانی) ادامه دهید.

شاخص جریان پول چه چیزی به ما می گوید؟

یکی از محبوب ترین روش های استفاده از این اندیکاتور، شناسایی واگرایی ها است. واگرایی زمانی رخ می دهد که اندیکاتور خلاف جهت قیمت حرکت کند. این یک نشانه احتمالی از تغییر روند است.

به طور مثال زمانی که شاخص جریان پول شروع به کاهش زیر خط ۸۰ می کند، درحالی که قیمت به روند صعودی ادامه می دهد، یک سیگنال واگرایی منفی داریم. بالعکس، زمانی که MFI شروع به افزایش از سمت خط ۲۰ می کند و روند قیمت نزولی است، می توانیم انتظار تغییر روند قیمت را داشته باشیم.

معامله گران از واگرایی های بزرگ در چندین موج قیمتی استفاده می کنند. به طور مثال سهام به قله ۱۰۰ می رسد و سپس به قیمت ۸۰ عقب نشینی می کند و سپس به قله ۱۲۰ می رود. قیمت در دوسطح متوالی ۱۰۰ و ۱۲۰ افزایش قیمت را تجربه کرده است. اگر در زمان صعود قیمت به ۱۲۰، شاخص MFI این صعود را تائید نکند، به احتمال زیاد کاهش قیمت را خواهیم داشت.

سطوح اشباع خرید و فروش برای مدیریت موقعیت های معاملاتی بسیار مناسب هستند. حرکت های کمتر از ۱۰ و بیشتر از ۹۰ بسیار نادر است. قرارگیری MFI در پایین تر از سطح ۱۰ یک موقعیت مناسب خرید برای سرمایه گذاری و قرارگیری در موقعیت بیشتر از ۹۰ سیگنال فروش است.

سایر حرکت های خارج از مناطق اشباع خرید و فروش نیز می تواند مفید باشد. به عنوان  مثال زمانی که یک دارایی در یک روند صعودی است و اندیکاتور کاهش پایین تر از ۲۰ و حتی ۳۰ را تجربه می کند، احتمالاً روند صعودی ادامه دار خواهد بود. همین امر برای روند نزولی صادق است. یک هیجان کوتاه مدت می تواند MFI را به بالای ۷۰ و ۸۰ برساند اما برگشت مجدد به پایین ۷۰ یک موقعیت خرید کوتاه مدت مناسب را پیشنهاد می دهد.

تفاوت شاخص قدرت نسبی RSI و شاخص جریان پول MFI

MFI و RSI بسیار نزدیک هستند. تفاوت اصلی این است که MFI حجم را درنظر می گیرد، در حالی که RSI اینطور نیست. طرفداران تحلیل حجم براین باورند که MFI یک شاخص پیشرو است. بنابراین MFI می تواند تغییرات احتمالی را سریع تر از RSI پیش بینی کند. هیچ یک از اندیکاتورها نسبت به هم برتری ندارند و هرکدام ترکیبی ساده از عناصر مختلف هستند، بنابراین در زمان های مختلف، سیگنال های مختلف را ارائه می دهند.

محدودیت های MFI

MFI قادر به تولید سیگنال های اشتباه نیز است. به عنوان مثال ممکن است واگراییِ نشان داده شده توسط MFI منجربه تغییر روند نشود.

به طوری کلی توصیه می شود که در تحلیل تکنیکال تنها به یک اندیکاتور اکتفا نشود و از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال به منظور دریافت تائید بهره برد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان