معامله گران کریپتوکارنسی ها نشسته‌اند و در حال تماشای گم‌شدن بازدهی در میان غبارهای سال ۲۰۱۸ هستند، به‌طوری‌که بیت کوین ارزش دلاری خود را نسبت به آخرین روز ۲۰۱۷ به مقدار ۵۴ درصد ازدست‌داده است، در همین حال جفت ارز اتریوم با کاهش ۷۳ درصدی در ارزش خود روبه‌رو بوده است.

الگوهای قیمتی نزولی حاکی از این هستند که این ابزارهای ناپایدار در حال آماده شدن برای شکست پشتیبان‌های قوی و چندماهه هستند، به‌طوری‌که انتظار ریزش بیشتر تا پایان سال می‌رود. این فقدان علاقه‌مندی به خرید، به‌رغم قرارگیری اندیکاتورهای تکنیکال در منطقه اشباعِ فروش و کف‌های قیمتی پایین، طبیعت گریزان بودن خریداران از ارزهای دیجیتال و تمایل برای داشتن ارزهای سنتی فیات و احساس قدرت به لحاظ در دست داشتن پول فیزیکی جهت معاملات و مبادلات را نشان می‌دهد.

درصورتی که به دنبال بازاری مطمئن جهت خرید ارز دیجیتال با ویزا کارت یا مستر کارت هستید، کلیک کنید

BTC/USD در کوین بیس: در سال ۲۰۱۶ وارد یک‌روند صعودی قوی شد و به بازدهی بیشتر از ۱۰۰ درصد در سال رسید. این اوج قیمت وارد فاز سهمی‌وار در ماس ۲۰۱۷ شد به‌طوری‌که با افزایش قیمتی ۲,۹۷۵ دلاری در دسامبر ۲۰۱۷ به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی ۱۹,۸۹۲ رسید. در شش دوره بعدی بیش از ۹,۰۰۰ کاهش قیمت را تجربه کرد و وارد اولین مرحله از الگوی پر نوسان و ناپایدار شد به‌طوری‌که در ژانویه ۲۰۱۸ وارد موج نزولی خود شد.

کاهش قیمت تا نرخ ۵,۸۷۳ دلار در فوریه (خط قرمز) ادامه پیداکرده و در حال کامل کردن موج اصلاحی نقطه ۱۴۰۰۰ دلاری بر اساس امواج الیوت و موج پنجم بوده و درنهایت تراز ۰٫۳۸۲ فیبوناچی ریتریسمنت را که بر روی قیمت ۱۲ هزار دلاری چند هفته پیش بوده رد کرد. در ماه مارس قیمت نتوانست حمایت را به سمت پایین بشکند و راهی برای افزایش فشار فروش ایجاد شد به‌طور که بالاترین قیمت‌های پایین را ایجاد کرد و در حال حاضر بر روی حمایت ۶۰۰۰ دلار قرار دارد.

نوسانات از ماه مارس به‌طور فراوان کاهش‌یافته ، و موجب کاهش خریدوفروش‌ها شده است، پیش‌بینی می‌شود طبقه معاملاتی فعلی شکسته شود و شاهدروی کار آمدن حمایت ۵۰۰۰ دلار باشیم. همچنین میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه، کاهش چشمگیر را نشان می‌دهد که قیمت به‌طور پیوسته در پایین آن حرکت می‌کند. اما هیچ‌کدام از این اخبار بد و نتایج تحلیل تکنیکال، معامله گران کریپتوکارنسی را که انتظار رشد چشمگیر بیت کوین در سال‌های آتی رادارند قانع نمی‌کند. (همچنین بخوانید؛ ثبات قیمت Bitcoin – نشانه روند صعودی یا نزولی؟).

 

ETH/USD در کوین بیس: یک ماه بعد از اوج بیت کوین به قیمت ۱,۴۲۰ رسید و موج‌های سهمی‌وار را پس‌ازآن تجربه کرد به‌طوری‌که در نوامبر ۲۰۱۷ تا ۳۰۰ دلار کاهش یافت. کاهش‌ها در چهار دوره دیگر ادامه پیدا کردند و اتریوم را به قیمت ۷۵۷ دلار رساندند. روند دردناک پر نوسان اتریوم تا سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کرد به‌طوری‌که ۱۰۰ درصد موج‌های صعودی سال گذشته اصلاح‌شده است، پس‌ازآن یک موج اصلاحی کوتاه را تا تراز ۰٫۳۸۲ فیبوناچی ریتریسمنت تجربه کرد و مجدداً روند نزولی را در پیش گرفت.

این جفت ارز در آوریل ۲۰۱۸ حمایت‌های خود را شکست به‌طوری‌که به قیمت ژانویه ۲۰۱۷ یعنی ۲۰۰ دلار نزدیک شد. اتریوم این سطح حمایت را به مدت ۶ هفته آزمایش کرده و خود را برای شکست مجدد حمایت آماده کرده است، احتمال دارد با شکست قیمت ۵۰۰۰ دلاری توسط بیت کوین شاهد شکست حمایت‌ها توسط اتریوم هم باشیم. (همچنین بخوانید؛ اتریوم چیست؟).

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد، بیتکوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال با توجه به افزایش فشار فروش و اشباع فروشِ اندیکاتورهای تکنیکال خود را برای روندهای نزولی بیشتر در سال بعد آماده می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان