بیت کوین نه تنها، تنها ارزدیجیتال برتر نبوده، بلکه موجی از ارزهای دیجیتال در یک شبکه غیرمتمرکز غیر متمرکز را ایجاد کرده است، به طوری که به استانداردی برای سایر ارزهای دیجیتال تبدیل شده است و جایگاه لژیون پیرو و حامی مالی را پیدا کرده است.

ارز دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه نگاهی دقیق به برخی از ارزهای دیجیتال پرطرفدار بازار بیاندازیم، بگذارید اصطلاحاتی مانند ارز رمزپایه و آلتکوین را به طور خلاصه بررسی کنیم. ارز دیجیتال، به طور کلی، پول مجازی یا دیجیتال است که به شکل توکن یا “سکه” در می آید. در حالی که برخی از ارزهای رمزپایه با کارت های اعتباری یا پروژه های دیگر وارد دنیای فیزیکی شده اند، اکثریت عمده کاملاً نامشهود باقی مانده اند.

“رمزنگاری” در ارزهای رمزپایه به رمزنگاری پیچیده ای اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال و معاملات آنها در سیستم های غیرمتمرکز مانند بلاکچین را فراهم می کند. در کنار این ویژگی مهم “رمزنگاری”، ویژگی عدم تمرکز را داریم. ارزهای دیجیتال معمولاً به صورت کد توسط تیم های توسعه دهنده ایجاد می شوند(برخی هم از طریق فرایندی به نام “استخراج“) و سایر کنترل ها، ساخته می شوند.

ارزهای دیجیتال به گونه نوشته می شوند که توسط بانک های مرکزی غیرقابل کنترل هستند، اگرچه با محبوبیت بیشتر این جنبه بنیادی صنعت مورد انتقاد قرار گرفته است. ارزهای ساخته شده از بیت کوین در مجموع altcoins و در برخی موارد “shitcoins” نامیده می شوند و اغلب سعی کرده اند خود را به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند. در حالی که برخی از این ارزها ممکن است از ویژگی های چشمگیری برخوردار باشند که بیت کوین از آن برخوردار نیست، اما کلاس امنیتی شبکه های بیت کوین تا حد زیادی توسط altcoin دیده نشده است.

در ادامه این مقاله مهمترین ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

یک نکته مهم: غیرممکن است که لیستی جامع از ارزهای برتر وجود داشته باشد. یکی از دلایل این است که تنها در ژانویه 2021 بیش از 4000 ارز دیجیتال در بازار معامله می شود. در حالی که بسیاری از این رمزنگاری ها از حجم معاملاتی کمتری برخوردار هستند، برخی از محبوبیت فوق العاده ای در میان حامیان و سرمایه گذاران برخوردار هستند.

همچنین حوزه ارزهای دیجیتال همیشه در حال گسترش است و ممکن است توکن دیجیتال عالی همین فردا منتشر شود. در حالی که بیت کوین به عنوان یک پیشگام در دنیای ارزهای رمزپایه دیده می شود، تحلیلگران رویکردهای بسیاری برای ارزیابی توکن ها غیر از BTC را در پیش می گیرند. به عنوان مثال تحلیلگران اهمیت زیادی به رتبه بندی سکه ها از نظر محدودیت بازار می دهند. ما این مورد را مورد توجه قرار داده ایم، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است یک ارز دیجیتال در لیست ما موجود باشد.

اتریوم (ETH)

اولین جایگزین بیت کوین، Ethereum، یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که امکان ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را فراهم می کند. هدف اصلی Ethereum ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در دنیا می تواند دسترسی آزاد به آنها داشته باشد.

Litecoin (LTC)

Litecoin که در سال 2011 معرفی شد، از اولین ارزهای رمزپایه ای بود که ردپای بیت کوین را دنبال کرد و اغلب از آن با عنوان “نقره به طلای بیت کوین” یاد می شود. این ارز توسط چارلی لی، فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شده است. Litecoin مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از “scrypt” به عنوان اثبات کار استفاده می کند، که با کمک CPU رمزگشایی می شود. اگرچه Litecoin از بسیاری جهات مانند بیت کوین است، اما نرخ تولید سریع تری دارد و از این رو زمان تأیید تراکنش بالاتری را ارائه می دهد.

کاردانو (ADA)

کاردانو یک ارز دیجیتال با رویکرد تحقیق محور توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان رمزنگاری ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هوسكینسون، یكی از پنج عضو بنیانگذار اولیه Ethereum، بنیان گذاشته شد. پس از اختلاف نظر در جهت اتریوم، او کاردانو را توسعه داد.

تیم پشتیبان کاردانو بلاکچین خود را با آزمایشات گسترده و تحقیقات بررسی شده ایجاد کرد. محققان این پروژه بیش از 90 مقاله در مورد فناوری بلاکچین در طیف وسیعی از موضوعات نوشته اند. این تحقیق ستون فقرات کاردانو است.

Polkadot (DOT)

Polkadot یک ارز دیجیتال منحصر به فرد است که هدف آن ایجاد همکاری بین سایر زنجیره های بلاکچین است. پروتکل آن برای اتصال بلاکچین های مجاز طراحی شده است تا به سیستم ها اجازه دهد زیر یک سقف با هم کار کنند.

مولفه اصلی Polkadot زنجیره رله آن است که امکان همکاری شبکه های مختلف را فراهم می کند.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH) جایگاه مهمی در تاریخ altcoins دارد چرا که یکی از قدیمی ترین و موفق ترین فورک های بیت کوین اصلی است. در دنیای کریپتوکارنسی ها، یک فورک در نتیجه بحث و مجادله بین توسعه دهندگان و استخراج کنندگان رخ می دهد. با توجه به غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال، به دلیل اجماع عمومی، باید تغییرات عمده در کد موجود کوین انجام شود. مکانیسم این فرآیند با توجه به هر ارزدیجیتال متفاوت است.

Stellar (XLM)

Stellar یک شبکه بلاکچین باز است که برای ارائه راه حل های سازمانی و اتصال موسسات مالی به منظور انجام معاملات بزرگ طراحی شده است. معاملات عظیم بین بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری که به طور معمول چندین روز به طول می انجامد، تعدادی از واسطه ها و هزینه های زیادی را در بر می گیرند، که با وجود این کریپتوکارنسی دیگر نیازی به این واسط ها نیست.

لینک زنجیره ای

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که فاصله بین قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای Ethereum و داده های خارج از آن را از بین می برد. بلاکچین ها توانایی اتصال به برنامه های خارجی را به روشی مطمئن ندارند. متودهای Chainlink به قراردادهای هوشمند امکان برقراری ارتباط با داده های خارجی را می دهد تا قراردادها بر اساس داده هایی که خود Ethereum نمی تواند به آنها متصل شود، اجرا شوند.

مونرو (XMR)

مونرو یک ارز دیجیتال مطمئن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این ارز رمزنگاری شده در سال 2014 روانه بازار شد و توجه بسیاری از علاقمندان و فعالان بازار سرمایه را به خود جلب کرد. Monero با تمرکز زیادی بر تمرکززدایی و مقیاس پذیری توسعه پیدا کرد.