پردازش زبان های طبیعی یا NLP چیست؟

پردازش زبان طبیعی (NLP)، زمینه ای از هوش مصنوعی است که کامپیوترها را قادر می سازد تا زبان انسانی را تجزیه و تحلیل و درک کنند. این کار به صورت ساختار نرم افزاری، فرموله شده به طوری که زبان های طبیعی را می فهمد و تولید می کند، انجامش شده است. به این ترتیب کاربر می تواند با استفاده از زبان برنامه نویسی یا زبان مصنوعی مانند جاوا یا #C به مکالمه های طبیعی خود بپردازد.

ساختار شکست پردازش زبان طبیعی (NLP)

پردازش زبان طبیعی (NLP) یک مأموریت بزرگتر از بخش تکنولوژی است – یعنی استفاده از هوش مصنوعی (AI) برای ساده کردن عملیات های جهانی. دنیای دیجیتال ثابت کرده است که یک شرکت برای اینکه معادلات را به هم بریزد، در دنیای پرسرعت تکنولوژی راهی برای ارتباط آنلاین با محصولات، مشتریان و سایر شرکت ها پیدا می کند. شبکه های اجتماعی، معنای جامعه را دوباره تعریف کرده اند؛ Cryptocurrency استاندارد پرداخت دیجیتال را تغییر داده است. تجارت الکترونیک، یک معنی جدید از کلمه “راحت” تعریف کرده است و محاسبات ابری، سطح دیگری از ذخیره داده را معرفی کرده اند.

از طریق AI، زمینه هایی مانند یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق باعث شده اند تا بسیاری از امکانات مدرن به دنیای امروزی معرفی شود. یادگیری ماشینی به طور فزاینده ای در تجزیه و تحلیل داده ها به خصوص Big DATA مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این فناوری برای برنامه ریزی chatbots به منظور شبیه سازی مکالمات انسانی با مشتریان استفاده می شود. با این حال، برنامه های مدرن یادگیری ماشینی بدون پردازش زبان طبیعی (NLP) امکان پذیر نخواهند بود.

عملکرد NLP

NLP ترکیبی از هوش مصنوعی با زبانشناسی محاسباتی و علوم کامپیوتری برای پردازش زبان و گویش طبیعی انسان است. فرآیند را می توان به سه بخش کلی تقسیم کرد. اولین وظیفه NLP این است که زبان طبیعیِ دریافت شده توسط کامپیوتر را درک کند. سپس کامپییوتر از یک مدل داخلی آماری برای تشخیص گفتار استفاده می کند که زبان طبیعی را به یک زبان برنامه نویسی تبدیل می کند. این کار با شکستن آخرین صحبت های صورت گرفته به قطعات ریز تر و سپس مقایسه آن با مکالمات قبلی انجام می شود. خروجی مدل در قالب متن یا اعداد به گونه ای است که نزدیک ترین شباهت به مکالمات گذشته را داشته باشد. پس اولین وظیفه، فرآیند تبدیل گفتار به متن است.

وظیفه بعدی، برچسب گذاری بخشی از گفتار (POS) یا طبقه بندی کلمات به صورت مبهم است. این فرآیند به طور اساسی کلمات را در قالب های دستوری خود به عناوین اسم، فعل، صفت، زمان گذشته و غیره براساس قوانین وارد شده در کامپیوتر، شناسایی می کند. پس از این دو فرآیند، کامپیوتر قادر به درک معنی مکالمه صورت گرفته خواهد بود.

گام سوم NLP تبدیل متن به گفتار است. در این مرحله، زبان برنامه نویسی کامپیوتر به یک فرمت قابل شنیدن یا متنی برای کاربر تبدیل می شود. به طور مثال یک روبات مالی یا chatbot می تواند با شنیدن نام نماد فعال در بورس و بازارهای مالی، اقدام به بیان قیمت، وضعیت شاخص و سایر اطلاعات مالی به کاربر کند.

NLP تلاش می کند تا انسان ها باور کنند که با یک انسان دیگر مکالمه دارند و نه با یک ماشین کامپیوتری. آزمون تورینگ که توسط آلن تورینگ در سال ۱۹۵۰ بیان شده، بیان می کند که کامپیوتر می تواند کاملا هوشمند باشد، اگر بتواند در یک مکالمه که با انسان دارد، او را متقاعد کند که با یک انسان دیگر حرف می زند. تا کنون تنها یک کامپیوتر توانسته یک پسر بچه ۱۳ ساله را قانع کند که با انسان مکالمه داشته است. از آنجا که کلمات را می توان به شکل های مختلف استفاده کرد و ماشین ها تجربه زندگی واقعی را ندارند تا بتوانند در  انتقال و توصیف نهادها در کلمات مانند انسان باشند، لذا ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا دنیا بتواند به طور کامل با زبان برنامه نویسی گفتاری کامپیوتری کار کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان