الگوی گردن چیست؟

الگو زمانی رخ می دهد که یک شمعدان صعودی کوچک بعد از یک شمعدان بلند نزولی ظاهر شود، به طوری که نمی تواند بالاتر از قیمت پایانی شمعدان قبلی بسته شود. این الگوی شمعی نشان دهنده تداوم روند نزولی است. همچنین بخوانید؛ منظومه خارجی – الگوی شمعی

ساختار شکست الگوی تکنیکال گردن

الگوی گردن در طی یک روند نزولی یا اصلاح در یک روند صعودی اتفاق می افتد. زمانی که یک شمع نزولی با یک بدنه واقعی بلند با یک شمع صعودی کوچک همراه می شود به طوری که نمی تواند بالاتر از قیمت پایانی شمع سیاه ظاهر شود. شمع صعودی کوچک می تواند هر گونه شکل مانند doji یا Rickshaw Man را داشته باشد، اما نباید بدنه اصلی آن بالاتر از قیمت بسته شدن شمعدان قبلی باشد.

این الگو نشان می دهد که خریداران تلاش می کنند یک روند نزولی را از بین ببرند و به دنبال شروع روند بلند مدت هستند. پس از اینکه صعود اخیر نتوانست از کمترین قیمت دوره گذشته پیشی بگیرید، انها شکست می خورند و روند نزولی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

الگوی شمعی گردن یک الگوی قابل اعتماد در بین سایر الگوهای شمعی است. برخی از مطالعه ها نشان دادند که اگر شمع دوم کمی  بالاتر از قیمت پایانی شمع اول بسته شود باز هم شاهد روند نزولی خواهیم بود و خریداران از قدرت کافی برخوردار نخواهند بود.

معامله گران باید از سایر الگوهای تحلیل تکنیکال و اندیکاتورها جهت تائید این الگو استفاده کنند تا شانس موفقیتشان در انتخاب موقعیت معاملاتی براساس این الگو افزایش یابد.

روانشناسی الگوی شمعی گردن

روند قیمت دارایی، در یک روند نزولی یا یک اصلاح بزرگ در روند صعودی قرار دارد. اولین شمع در یک بازه کوچک به بالاترین قیمت می رسد اما تا انتهای دوره به کمترین مقدار خود می رسد و تشکیل یک شمعدان تو پر مشکی را می دهد. این اقدام باعث تقویت روند نزولی می شود به طوری که وجود شمعدادن صعودی تاثیری بر تغییر روند نخواهد داشت.

شکاف های موجود در شمع دوم و فروش حجم در قیمت پایین باعث اجتماع خریداران می شود به طوری که دارایی شاهد افزایش خواهد بود و در نهایت فروشندگان قدرت را دوباره بدست می گیرند و قیمت را پایین می کشند و شمعدان به شکل مثبت اما با قمیتی کمتر از قیمت روز قبل بسته می شود. این اقدامات باعث افزایش اعتماد به نفس خریداران می شود و فروشندگان نگران موقعیت های خود و اصلاح های احتمالی می شوند. همچنین بخوانید؛ الگوهای شمعی پیشرفته

قدرت کم خریداران با بسته شدن شمع و پایان دوره معاملاتی کم می شود و شمع در قیمت پایین تر از دوره قبل بسته می شود. فروشندگان با مشاهده ضعف شمعدان از ادامه روند نزولی مطمئن می شوند و شروع به فروش بیشتر می کنند. این اقدام باعث می شود که شمع سوم در قیمت بسیارکمتری بسته شود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان