خالص درآمد ارزی یا Net Foreign Factor Income چیست؟

خالص درآمد ارزی، حاصل اختلاف تولید ناخالص ملی GNP و تولید ناخالص داخلی GDP است و به‌صورت ریاضی داریم: NFFI = GNP – GDP

ساختار NFFI

سطح خالص درآمد ارزی NFFI در بسیاری از کشورها زیاد قابل‌توجه نیست، به این دلیل که درآمد شهروندان در کشورهای خارجی و شهروندان خارجی در داخل کشور موردنظر، یکدیگر را جبران می‌کنند. بااین‌حال مقدار NFFI در کشورهای کوچک با سرمایه‌گذاری چشمگیر خارجی در آن می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر اقتصاد و دارایی‌های آن کشور بگذارد، چراکه تولید ناخالص داخلی GDP آن‌ها از تولید ناخالص ملی GNP بسیار بالاتر خواهد بود.

تولید ناخالص داخلی یا GDP به تمام خروجی‌های اقتصادی که در داخل و یا در مرزهای کشور رخ می‌دهد، اشاره دارد، صرف‌نظر از اینکه تولیدات متعلق به شرکت داخلی است یا خارجی. از طرف دیگر، تولید ناخالص ملی یا GNP خروجی اقدامات شهروندان و شرکت‌های یک ملیت خاص را مدنظر قرار می‌دهد، صرف‌نظر از اینکه در داخل مرزها هستند یا خارج از آن. به‌عنوان‌مثال، اگر یک شرکت ژاپنی دارای تأسیسات تولیدی در ایالات‌متحده باشد، خروجی آن باعث افزایش GDP آمریکا و GNP ژاپن می‌شود (بیشتر بخوانید؛ مقالات مرتبط با علم اقتصاد)

GDP یک شاخص موردقبول در علم اقتصاد است و از سال ۱۹۹۰ جایگزین شاخص GNP شده است. در این جایگزینی، دایره تحلیل اقتصادی BEA گفت؛ ” GDP مقایسه ساده‌ای از سایر اقدامات اقتصادی در ایالات‌متحده را فراهم می‌کند و مفید است که یک معیار خروجی اقتصادی استاندارد داشته باشیم، همان‌طور که اکثر کشورهای دیگر، تولید ناخالص داخلی را به‌عنوان مقیاس تولید اولیه خود پذیرفته اند”.

اهمیت آینده NFFI، GDP و GNP

بسیاری از اقتصاددانان این سؤال را مطرح کرده‌اند که چگونه GNP یا GDP سلامت اقتصاد یک کشور را نشان می‌دهند، با توجه به اینکه شمار کارهای غیرقانونی را در محاسبه فعالیت‌های اقتصادی در نظر نمی‌گیرند. بسیاری از اقتصاددانان ‌همچنان از تولید ناخالص داخلی برای بیان سلامت اقتصاد و رفاه شهروندان انتقاد می‌کنند، آن‌هم به این دلیل که GDP سود سهام‌داران شرکت‌های خارجی را که به کشور مبدأ منتقل می‌شود، در نظر نمی‌گیرد. اگر این سود تقسیمی در مقایسه با درآمد و دارایی‌های شهروندان خارجی خیلی زیاد باشد، مقدار NFFI منفی خواهد بود و مقدار GNP به طرز چشم‌گیری کمتر از GDP خواهد بود. NFFI ممکن است اهمیت فزاینده‌ای در یک اقتصاد جهانی داشته باشد، چراکه مردم و شرکت‌ها از طریق مرزهای بین‌المللی بسیار راحت‌تر از گذشته فعالیت می‌کنند.

سرمایه‌گذاران دیگر چه می‌دانند؟

اگر فکر می‌کنید که از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری دیر مطلع می‌شوید شاید به این دلیل است که دیگر سرمایه‌گذاران اخبار مرتبط را پیگیری می‌کنند. با ثبت‌نام در خبرنامه وبسایت از آخرین اخبار بازارهای مالی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایمیل خود باخبر شوید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان