این مفهوم به معامله آنلاین در بازارهای مالی توسط پلت فرم های آنلاین ارائه شده توسط کارگزاری ها اشاره دارد، به طوری که از طریق این پلت فرم دستورهای خرید و فروش دارایی ها و ابزراهای مالی اجرا می شود. سیستم های آنلاین جهت انجام معاملات برخط در تمامی پلت فرم ها از دو دهه گذشته رواج یافته اند. با افزایش تعداد کارگزاران آنلاین، معامله گران می توانند به راحتی و با یک دستگاه تلفن همراه و یا رایانه شخصی در سهام، اوراق قرضه، حق اختیار، معاملات آتی و بازار جفت ارزها سرمایه گذاری کنند. فراتر از این، معامله گران می توانند از سرعت بالای پلت فرم ها و بی نیازی از اسناد کاغذی و حل و فصل معاملات لذت ببرند. (همچنین بخوانید؛ چرا همبستگی در بازارهای مالی مهم است).

معاملات برخط

معاملات برخط که به عنوان معاملات آنلاین و الکترونیک E-trading شناخته می شوند، به روشی جهت معامله اوراق به صورت الکترونیکی اطلاق می شود. این کار از طریق شبکه سراسری بازارهای مالی انجام می شود. معامله آنلاین، پیشرفتی در معاملات سنتی و یا تلفنی است. معاملات برخط همواره شفاف و به طور کلی فاقد خطای معاملاتی هستند.

همچنین بخوانید؛ استفاده از اندیکاتور تکنیکال در اکسپرت (میانگین متحرک)

بیشترین معاملات در بازارهای مالی به صورت آنلاین انجام می شوند. در بیشتر کشورهای توسعه یافته، حجم زیادی از معاملات و تراکنشات را معاملات برخط تشکیل می دهند.

انجام معاملات برخط

یکی از مزیت های اصلی این دسته از معاملات، قابلیت دسترسی آنها است. هرفرد با یک دستگاه رایانه، تبلت و حتی تلفن همراه، قابلیت سرمایه گذاری در بازار سهام را دارد. البته که در مرحله اول نیاز به کد سهامداری خواهد داشت. سرویس های آنلاین و پلت فرم های مختلفی از کارگزاری ها در دسترس معامله گران است، به طوری که افراد می توانند بهترین آنها را باتوجه به نوع کاربرد و نیازشان انتخاب کنند. با این حال، افزایش سهولت معاملات و در دسترس بودن پلت فرم های معاملاتی بدین معنی نیست که معامله گران باید روند سرمایه گذاری خود راکمتر جدی بگیرند.

معامله گران آنلاین قبل از شروع به سرمایه گذاری باید از درک مفاهیم ذیل، اطمینان یابند؛

  • سفارش بازار یا Market Order: این سفارش، ساده ترین دستور برای ورود به موقعیت معاملاتی است. بدین معنی که اگر معامله گر بخواهد صد سهم را بخرد و یا بفروشد، در قیمت فعلی بازار این کار را انجام می دهد. (همچنین بخوانید؛ معرفی بهترین نرم افزار تحلیل تکنیکال و معاملاتی)
  • Limit Orders: این سفارش به معامله گر اجازه می دهد که یک کمینه یا بیشینه از قیمت را قبل از اینکه سهام به قیمت بازار برسد، به بازار ارسال کند. این سفارش بسیار مناسب معامله گران مبتدی است.
  • دستور توقف یا حد ضرر: سفارش Stop به معامله گر اجازه می دهد که اگر قیمت ابزار مالی از یک سطح معین بیشتر افت کند، آن را بفروشد. اگر دارایی به قیمت تعیین شده توسط معامله گر برسد، آنگاه دستور توقف به سفارش با قیمت بازار تبدیل و معامله گر از موقعیت خارج می شود. (همچنین بخوانید؛ از تعیین حد ضرر اطمینان حاصل کنید).
  • فروش: این سفارش با تعیین قیمت مشخصی در دامنه قیمتی روز اقدام به فروش سهام می کند.
  • سفارش روز و یا GTC: زمانی که معامله گر آماده به انجام معامله سهام بود می تواند سفارش خود را با تاریخ روز ثبت کند، در این صورت اعتبار سفارش تا پایان روز خواهد بود و یا می تواند تاریخ انقضای سفارش را در یک زمان مشخص تعیین کند. بدیهی است که در هرلحظه معامله گر می تواند سفارش خود را کنسل کند.
  • ساعت بازار: انجام معاملات فقط در ساعاتی که بازار مالی باز است، امکان پذیر خواهد بود. هرچند در برخی از بازارها، معامله گران می توانند تا نیم ساعت قبل از شروع بازار نیز سفارشات خود را ثبت کنند. برای آگاهی از ساعت بازارهای بورس جهانی، کلیک کنید.
  • Trailing Stop Orders: این دستور به معامله گر اجازه می دهد تا از سود خود محافظت کند. با افزایش قیمت شما می توانید این دستور را تنظیم کنید به طوری که با هر افزایش قیمت این دستور به طور خودکار دریک فاصله معینی از قیمت بازار تنظیم می شود. درصورتی که قیمت به مقدار تنظیم شده برسد، سفارش به سفارش بازار تبدیل و دارایی فروخته خواهد شد.

درحالی که این مفاهیم به نظر پیچیده می رسند، اما در کاربرد بسیار ساده هستند. معامله گران آنلاین باید این ابزارها را در معاملات خود در نظر بگیرند.

معامله گران آنلاین و برخط از مزایای زیادی، از جمله کاهش هزینه معامله (به لطف فرایند اتوماسیون و “پردازش مستقیم”)، سطوح نقدینگی بالاتر و افزایش شفافیت، برخوردار هستند. همچنین باتوجه به دسترسی سریع به بازارهای مختلف، شاهد افزایش رقابت در بازارهای مالی بین سرمایه گذاران مختلف هستیم.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان