همه در خصوص options شنیده‌ایم. ممکن است در نگاه اول بسیار پیچیده به نظر برسند اما با دانستن چند نکته کلیدی می‌توان این ابزار مالی را به‌راحتی درک کرد. سبد دارایی سرمایه‌گذار، معمولاً با چندین کلاس دارایی ساخته می‌شود. این کلاس دارایی‌ها می‌توانند شامل سهام، اوراق مشارکت، ETF و حتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشند. حق اختیار نیز یکی دیگر از کلاس دارایی‌ها است و زمانی که به‌درستی استفاده شود، مزایای زیادی به همراه خواهد آورد به‌طوری‌که معامله سهام و ETF به‌تنهایی نمی‌تواند این مزایا را داشته باشد.

حق اختیار یک دارایی قدرتمند است چراکه می‌تواند سبدهای سرمایه‌گذاران را ارتقاء دهد. این ابزار مالی ارتقاء سبد را از طریق درآمد اضافی، حفاظت و حتی اهرم انجام می‌دهد. بسته به وضعیت، معمولاً یک سناریو Options مناسب با اهداف سرمایه‌گذار وجود دارد. یک نمونه مناسب استفاده از Options، محافظت از دارایی جهت مقابله با ریسک کاهش ارزش بازاری سهام و کاهش سود است. (در این خصوص بخوانید؛ استفاده از ابزارهای مشتقه برای پوشش ریسک). از Options همچنین می‌توان برای تولید درآمدهای تکراری استفاده کرد. و البته که سفته‌بازان جهت استفاده از انحرافات قیمت و کسب سود از این ابزارهای مالی بهره‌مند می‌شوند.

Options گزینه‌های مختلفی را پیش روی شما می‌گذارد

هیچ سهام یا اوراق قرضه‌ای بدون قوانین بازار وجود ندارد. در خصوص Options هم همین‌طور است. معامله Options شامل ریسک‌های بالقوه‌ای است که معامله گران قبل از سرمایه‌گذاری باید از آن آگاه باشند، به همین جهت است که کارگزاران معمولاً در این خصوص به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهند؛

Options دارای ریسک است و برای همه مناسب نیست. معامله Options ماهیت سفته‌بازی و ریسک از دست دادن سرمایه را همراه دارد.

Options جزئی از بخش بزرگ‌تری از کلاس دارایی‌ها به نام ابزارهای مشتقه است. این عنوان اغلب با ریسک‌پذیری بیش‌ازحد همراه است و توانایی کاهش اقتصاد را دارد. حتی وارن بافت از مشتقات به‌عنوان “سلاح‌های کشتارجمعی” یاد می‌کند. بااین‌حال این مفهوم بیش‌ازحد رانده‌شده است.

ابزار مشتقه به این معنی است که قیمت آن وابسته یا حاصل از چیز دیگری است. به این صورت به موضوع نگاه کنید؛ سرکه مشتق انگور است و سس کچاپ مشتق گوجه‌فرنگی است، حق اختیار سهام مشتق سهام است. (همچنین بخوانید؛ ابزارهای مشتقه چگونه قیمت‌گذاری می‌شوند؟).

Options مشتق ابزارهای مالی هستند، قیمت آن‌ها وابسته به یک دارایی دیگر است. این اساساً همان چیزی است که کلمه مشتقه از آن حاصل می‌شود. انواع مختلفی از اوراق وجود دارند که تحت برخی از مشتقات قرار دارند که می‌توانند شامل حق اختیار، قرارداد آتی و سواپ باشند. هرچند که این ابزارهای مالی در سال‌های اخیر بسیار قانونمند و استانداردشده‌اند.

اگر با نحوه عملکرد Options آشنایی دارید و می‌دانید چطور از آنها در بازارهای مالی استفاده کنید، نمی‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید. مهم‌تر از همه این ابزار مالی به شما کمک می‌کند تا شانس را به نفع خود تغییر دهید. اگر نمی‌توانید از حق اختیار برای سفته‌بازی استفاده کنید، مشکلی نیست، می‌توانید به شیوه‌های دیگر از مزایای آن بهره‌مند شوید. حتی اگر قصد استفاده از آنها را ندارید مهم است بدانید که شرکت‌هایی که سهامشان را می‌خرید چطور از حق اختیار به نفع خود استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، آنها ممکن است ریسک ارز خارجی را مدیریت کنند و یا از آنها به‌عنوان ارائه حق خرید سهام به کارمندانشان استفاده کنند. اکثر شرکت‌های چندملیتی امروزه از این ابزار مالی بهره می‌برند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان