آیا Paul Krugman در خصوص بی‌فایده بودن بیت کوین حق دارد؟

در دنیای دشمنان بیت کوین، اقتصاددان و نویسنده پل کروگمن نقش اصلی را ایفا می‌کند. کروگمن در اواخر ۲۰۱۳ یک پست وبلاگی به نام “Bitcoin Evil” را منتشر کرد و پس‌ازآن چندین مقاله دیگر در خصوص بی‌ارزش بودن بزرگ‌ترین ارز دیجیتال نوشته است.

در ژانویه امسال که قیمت بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال کاهش چشمگیری داشت، کروگمن با اشتیاق به همه یادآوری کرد که چگونه قبلاً راجع به فضای ارزهای دیجیتال به‌ویژه بیت کوین محتوای منفی منتشر کرده و حق با وی بود. اما آیا استدلال کروگمن در طول زمان معتبر خواهد ماند؟ یا شاید بیت کوین به رقم نوسانات شدید روزانه به رشد خود ادامه خواهد داد؟

بیت کوین: ضد شبکه اجتماعی

بر اساس گزارش کوین تلگراف، کروگمن ادعا می‌کند “بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ضد شبکه‌های اجتماعی هستند. کروگمن معتقد است به دلیل دولتی نبودن ارزهای دیجیتال، آزادی کاربر در شبکه‌های اجتماعی افزایش نمی‌یابد”. که البته این صحبت با بی‌همتا بودن پروتکل بیت کوین و اساس شبکه بلاک چین که آزادی کاربر را افزایش می‌دهد، نقض می‌شود. علاوه براین، این واقعیت که بیت کوین توسط بانک‌های مرکزی حمایت و کنترل نمی‌شوند لزوماً اتفاق بدی نیست، برخی از هواداران بیت کوین معتقدند که این ارز دیجیتال برای حل مشکلات سیستم‌های مالی و بانکداری طراحی‌شده است (بیشتر بخوانید؛بلاکچین در صنعت بانکداری)، درحالی‌که هدف پروژه در ابتدا این موضوع نبوده است.

سؤال در خصوص شخص ثالث

کروگمن در توییت هایش این‌گونه نوشته است که؛ “همان‌گونه که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شما در انجام الکترونیک معاملات کمک می‌کنند سیستم بانکداری دیجیتال هم این امکان را در اختیار شما قرار داده است”. اما تمام روش‌های دیگر در بانکداری دیجیتال نیازمند یک شخص سوم برای تائید معاملات هستند. همچنین بحث برسر این موضوع نمی‌تواند نتیجه‌ای داشته باشد چراکه بسیاری از افراد به امکانات الکترونیکی و پرداخت‌های آنلاین دسترسی ندارند. و با توجه به طبیعت غیرمتمرکز بودن بیت کوین امنیت معاملات به‌مراتب بالاتر است. با توجه به موارد ذکرشده بیت کوین می‌تواند یک مدل پایدار و مطمئن در آینده باشد.

درحالی‌که آینده در انتظار توسعه صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال است، نظرات منفی و بدون پشتوانه مانندِ صحبت‌های کروگمن ادامه خواهند داشت.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک و سوداگرانِ است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

گردآوری

گروه مشاوران مالی سامان