چه تحلیلگر تکنیکال باشید یا خیر، از این مضوع اطلاع خواهید داشت که تکنیک های سرمایه گذاری اندکی وجود دارند که به جنبه تکنیکال موضوع می پردازند. برخی از روش های تحلیل سرمایه گذاری فقط از رویکرد تکنیکال استفاده می کنند، به طوری که بنیان گذاران و استفاده کنندگان از این نوع تحلیل ادعا می کنند که دانشی در زمینه تحلیل فاندامنتال ندارند و تنها به چارت و داده های قیمتی نیاز دارند. این بخش از تحلیل سرمایه گذاری دارای پیشینه و تاریخ است. و در این مقاله ما نگاهی به تاریخ تحلیل تکنیکال و مردانی که در ابتدا تحلیل تکنیکال را معرفی کردند، می اندازیم.

همه جریان ها از DOW شروع شد

Charles Dow بخش مهمی از تاریخ مالی را به خود اختصاص داده است. او وال استریت ژورنال را تأسیس کرد – معیار ارزیابی تمام مقالات مالی – و مهمتر از همه، شاخص صنعتی Dow Jones را ایجاد کرد. با انجام این کار او تمام درب ها را به سمت رشد تحلیل تکنیکال باز کرد. Dow بالاترین و پایین ترین قیمت روزانه، هفتگی و ماهانه میانگین مورد نظر خود را ثبت کرد و الگوهای همبستگی را با جریان و انحراف بازار نشان داد. سپس بعد از هر نتیجه، مقاله مرتبط را منتشر می کرد و در آن ها توضیح ایجاد الگوهای تکنیکال و پیش بینی رویدادهای بازار را ارائه می داد.

با این حال تمام افتخار و یا بخش بیشتر تحلیل تکنیکال به Dow تعلق نخواهد گرفت، تئوری Dow به عنوان پس زمینه در تئوری William P. Hamilton قرار گرفت.

اولین شناگر: ویلیام پی. هامیلتون

تئوری Dow مجموعه ای از روندهای بازار است به طوری که به اقیانوس معروف است. روند های فاندامنتال چهارسال به بالا که افتان و خیزان بازار را ثبت کرده بودند. به طوری که این روند ها با موج های کوچکتر از یک هفته تا یک ماه ادامه پیدا کردند. و درنهایت ریز موج ها و جزئیات بازار و روند قیمت قرار داشت.

همیلتون از این علاوه بر این تئوری ازمجموعه ای از قوانین – مانند میانگین خط راه آهن و میانگین صنعتی که جهت گیری یکدیگر را تایید می کنند – برای شناسایی و معرفی بازار صعودی و نزولی با دقت بالا استفاده کرد. اگرچه بسیار زود و براثر تصادف در سال ۱۹۲۹ از دنیا رفت، اما سه روز قبل از تصادف، نتایج نهایی مطالعه خود در زمینه تحلیل تکنیکال را منتشر کرد.

پیش بینی بازار: Robert Rhea

Robert Rhea میانگین داو را به یک اندیکاتور کاربردی برای استفاده در روندهای بلند و کوتاه مدت تبدیل کرد. و در سال ۱۹۳۲ کتاب “The Dow Theory” را چاپ کرد. Rhea با استفاده از این تئوری موفق به معرفی قله ها و دره های قیمتی در چارت تکنیکال شد و توانست از آن ها سود کسب کند. پس از تسلط بر نظریه Dow، Rhea تصمیم گرفت دانش خود را به صورت کتاب منتشر و بیشتر از بازار از آن سود دریافت کند.

پس از اثبات دره و قله های قیمتی، شانس به Rhea روی آورد به طوری که هزاران نسخه از کتابش چاپ و بفروش رسید. با این حال، همانند همیلتون، زندگی Rhea به عنوان پیش بینی کننده بازار بسیار کوتاه بود – او در سال ۱۹۳۹ درگذشت.

جادوگر: Edson Gould

شاید دقیق ترین پیش بینی کننده با طولانی ترین رکورد، ادسون گولد، تا سال ۱۹۸۳ و سن ۸۱ سالگی بود که به مطالعه ادامه داد. گولد بیشتر پول خود را از نوشتن خبرنامه کسب کرد، به طوری که نسخ اشتراکی خود را در سال ۱۹۳۰ با قیمت ۵۰۰ دلار می فروخت. او تمام نکات مرتبط با بازار صعودی و نزولی و نظریه Dow را پوشش می داد. به طوری که بازار را به مدت بیست سال تحت نظر داشت.

گولد برای پیش بینی از چارت قیمت، روانشناسی بازار و برخی اندیکاتورها مانند DJIA بهره می برد. معامله به روش گولد بسیار دقیق بود به طوری که این موفقیت پس از مرگ وی ادامه داشت. گولد در سال ۱۹۸۷ فوت کرد، اما در سال ۱۹۹۱، پیش بینی کرد داو از مرز ۳۰۰۰ عبور خواهد کرد.  (همچنین بخوانید؛ مقایسه میانگین صنعتی داوجونز و بورس اوراق بهادار تورنتو).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان