طلا و نقره به عنوان فلزات گرانبها شناخته شده و همواره مورد احترام معامله گران قرار گرفته اند. حتی امروزه، فلزات گرانبها در پرتفوی سرمایه گذاران هوشمند قرار دارند. اما کدام فلزات گرانبها برای سرمایه گذاری مناسب و چرا بی ثبات هستند.

راه های بسیاری برای خرید فلزاتی همچون طلا، نقره و پلاتینیوم و همچنین دلایل بسیاری که نشان دهند چرا باید به خرید آنها پرداخت، وجود دارند. بنابراین اگر به تازگی اقدام به سرمایه گذاری در این حوزه کرده اید، برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، مقاله پیش رو را مطالعه فرمایید.

همه چیز درخصوص طلا

همه با همین فلز اقدام به سرمایه گذاری کرده اند؛ طلا. طلا به جهت دوام بالا (از منظر فرسودگی و زنگ زدگی)، انعطاف پذیری و توانایی بالا در برخورد با گرما و الکتریسیته، منحصر به فرد است. این فلز در صنعت درمانی دندانپزشکی و صنایع الکتریسیته از کاربرد بالایی برخوردار است اما به طور کل به عنوان فلز اصلی در ساخت و ساز طلا و جواهر شناخته شده است.

ارزش طلا در بازار جهانی به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته تعیین می شود. معاملات طلا به طور عمده تابعی از احساست هستند، قیمت پایین از قانون عرضه و تقاضا پیروی می کند. به این دلیل که کشف و بهره برداری از معدن طلای جدید، تاثیر بیشتری نسبت به طلای ذخیره شده موجود دارد. به طور ساده، زمانی که فروشندگان عمده اقدام به فروش با حجم بالا می کنند شاهد کاهش قیمت طلا هستیم. زمانی که تقاضا برای این کالا در بازار افزایش می یابد، قیمت طلا نیز روند صعودی را تجربه خواهد کرد.

چندید عامل باعث افزایش تمایل به نگهداری این فلز گرانبها می شوند.

  • نگرانی های سیستماتیک مالی: زمانی که پول و حتی بانک ها بی ثبات می شوند، طلا اغلب به عنوان یک ذخیره گاه ارزشمند با امنیت بالا در نظر گرفته می شود.
  • تورم: زمانی که نرخ واقعی بازده سهام، اوراق مشارکت، مسکن و مشتقات منفی باشد، مردم سعی می کنند با استفاده از طلا اقدام به حفظ ارزش دارایی های خود کنند.
  • جنگ و بحران های سیاسی: این اتفاقات همواره مردم را به پس انداز طلا علاقمند کرده اند. ارزش یک عمر تلاش و پس انداز می تواند به شکل یک فلز قابل حمل باشد تا زمانی که نیاز به فروش و تبدیل به پول رایج احساس شود.

گلوله نقره ای

برخلاف طلا، قیمت نقره براساس نقش این فلز در صنعت و نقش آن به عنوان کالای سرمایه گذاری نوسان پیدا می کند. برهمین اساس، نوسانات قیمت در بازار نقره بی ثبات تر از طلا هستند.

بنابراین درحالی که نقره به موازات طلا برای سرمایه گذاری معامله می شود (تقاضای سرمایه گذاری)، رابطه عرضه و تقاضای صنعت برای نقره نیز تاثیر بسزایی در تعیین قیمت آن دارد. این رابطه همواره با نوآوری های جدید تحت تاثیر قرار می گیرد، مانند؛

  • نقش مهم و غیرقابل انکار نقره در صنعت عکاسی- فیلم های عکاسی مبتنی بر نقره- که با ظهور صنعت دیجیتال تحت تاثیر قرار گرفته است.
  • ظهور وسیع طبقه متوسط در کشورهای در حال توسعه باعث انفجار تقاضا در لوازم الکترونیکی، محصولات پزشکی و دیگر صنایعی که نیاز به نقره دارند، شده است.
  • نقره در باتری، برنامه های کاربردی ابر رساناها و بازار میکرو تراشه ها استفاده می شود.

مشخص نیست که این توسعه ها تا چه حد بر نوسانات قیمت نقره تاثیر می گذارند. اما یک واقعیت اصلی باقی می ماند؛ قیمت نقره با کاربردهایش در صنعت و ارزش ذاتی اش به عنوان یک کالای سرمایه گذاری تعیین می شود.

انفجار پلاتین

درست مانند طلا و نقره، پلاتین نیز در بازار جهانی کالاهای اساسی معامله می شود. در طول دوره های معمول بازار به دلیل کمیابی، قیمت آن افزایش می یابد. هرچند که این فلز به صورت سالانه از زمین استخراج می شود.

عوامل دیگری هم وجود دارند که قیمت این فلز را مشخص می کنند؛

  • مانند نقره، پلاتین نیز یک فلز صنعتی است. بزرگترین تقاضا برای پلاتین از سمت صنعت خودرو سازی برای تولید کاتالیزورهایی که موجب کاهش آلودگی محیط زیست می شوند، است. پس از خودرو سازی، بیشترین تقاضا از سمت جواهر سازی وجود دارد. همچنین کاتالیزورهای صنعت نفت، پتروشیمی و رایانه از این فلز استفاده می کنند.
  • با توجه به وابستگی سنگین صنایع خودرو به این فلز، قیمت پلاتین در بخش عمده ای از فروش و تولید خودرو تعیین می شود. قانون حفاظت از محیط زیست، خودروسازان را ملزم به تولید کاتالیزور و استفاده از پلاتین می کند.
  • معادن پلاتین در دو کشور آفریقای جنوبی و روسیه متمرکز هستند. این امر به خودی خود باعث انحصاری شدن تولید و افزایش کنترل کارتل بر قیمت عرضه می شود.

سرمایه گذاران باید در نظر داشته باشند که همه این عوامل باعث می شود، پلاتین پُرنوسان تر از سایر فلزات گرانبها باشد.

صندوق گنج خود را پُر کنید

اجازه دهید نگاهی به گزینه های موجود برای کسانی که می خواهند در فلزات گرانبها سرمایه گذاری کنند، داشته باشیم.

ETF های کالا: برای هر سه فلز گرانبها، صندوق های قابل معامله در بورس وجود دارد.   ETF ها یک ابزار مناسب و مؤثر برای خرید و فروش طلا، نقره و پلاتین هستند. با این حال سرمایه گذاری در اینگونه ETF ها، دسترسی به فیزیک کالا را نمی دهد بنابراین شما ادعایی بابت فلز موجود در صندوق ندارید. شما به صورت فیزیکی یک شمش طلا و یا سکه نقره دریافت نمی کنید.

سهام و صندوق های سرمایه گذاری مشترک: سهام شرکت های حفاری و بهره برداری معادن فلزات به صورت مستقیم از قیمت فلزات گرانبها تاثیر می پذیرند. همچنین می توانید در صندوق هایی که پرتفوی فلزات و معادن را مدیریت می کنند، سرمایه گذاری کنید.

بازار آتی: بازارهای آتی، نقدینگی و اهرم را در اختیار سرمایه گذارانی که خواهان فلزات گران بها هستند، قرار می دهند. ابزار مشتقه بازارهای مالی می توانند بیشترین سود و زیان بالقوه را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشند. (همچنین بخوانید؛ استفاده از ابزارهای مشتقه برای پوشش ریسک).

آیا فلزات گرانبها، درخشش خود را به شما نشان می دهند؟

فلزات گرانبها در برابر تورم محافظت شده اند – آنها دارای ارزش ذاتی هستند، ریسک اعتباری ندارند و نمی توانند انباشته شوند. این بدان معنی است که نمی توانند بیش از اندازه چاپ شوند. همچنین دربرابر تحولات اجتماعی و مالی بیمه شده اند.

از دیدگاه نظریه سرمایه گذاری، فلزات گرانبها همبستگی بسیار پایین و حتی منفی با سایر کلاس دارایی ها مانند سهام و اوراق دارند. (همچنین بخوانید؛ چطور سبد سرمایه‌گذاری را فراتر از سهام ببریم؟). این بدان معنی است که وجود حتی یک درصد از این فلزات در سبد سرمایه گذاری، ریسک نوسانات قیمتی را کاهش می دهد.

ریسک فلزات گرانبها

هر موقعیت سرمایه گذاری دارای مجموعه ای از ریسک ها است. اگرچه ممکن است همراه با یک سطح معین از امنیت باشند، اما همیشه سرمایه گذاری در فلزات با ارزش، مقدار مشخصی ریسک به همراه دارد. قیمت فلزات اساسی می تواند در زمان ثبات اقتصادی کاهش یابد و این به معنای وجود شکاف برای افرادی است که تمایل به سرمایه گذاری در این بازار را دارند. فروش این دسته از فلزات می تواند در زمان های چالش برانگیز اقتصادی دشوار باشد، چرا که قیمت ها دارای شتاب بیشتری هستند. همچنین پیدا کردن خریدار برای فیزیک فلز بسیار دشوار خواهد بود. (درخصوص ریسک سیستماتیک بیشتر بدانید).

ریسک دیگر معاملات فلزات گرانبها، ریسک عرضه است. زمانی که تقاضا افزایش می یابد، عرضه فعلی ممکن است تخریب شود. و این به معنی تولید بیشتر فلزات است. عرضه کوتاه مدت می تواند بر قیمت ها فشار ایجاد کند.

جمع بندی

فلزات گرانبها یک راهکار مفید و موثر برای تنوع بخشیدن به پرتفوی هستند. (همچنین بخوانید؛ چرا همبستگی در بازارهای مالی مهم است). نکته رسیدن به موفقیت با این محصولات، تعیین هدف و ریسک قبل از پرش است. نوسانات فلزات گرانبها می تواند به منظور مدیریت ثروت کنترل شوند، درغیر اینصورت موجب از بین رفتن ثروت خواهند شد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان