سرمایه گذران اغلب سؤالات اشتباهی را می‌پرسند. آیا باید سهام فولاد مبارکه اصفهان را بخرم؟ آیا باید چند واحد سهم صندوق سرمایه‌گذاریم را بفروشم؟ کدام اوراق مشارکت را بخرم؟ این سؤالات می‌توانند مهم باشند. اما در مقایسه با مهم‌ترین سؤالاتی که باید بپرسند بسیار کم‌رنگ هستند. ازجمله این سؤال که: چقدر باید ریسک کنم؟

یک سهام صندوق یا سهم صندوق ETF نه می‌تواند پس انداز بازنشستگی شما را به‌یک‌باره بسازد و نه آن را خراب کند، اما چقدر ریسک در پرونده مالی شما می‌تواند بازی را تغییر دهد. به همین دلیل است که لازم است مشاور مالی شما به میزان ریسک مورد انتظار شما توجه و آن را در سبد سرمایه‌گذاری‌تان لحاظ کند.

یک زوج را با زمان سرمایه‌گذاری بسیار بد در نظر بگیرید. آن‌ها در ابتدای اردیبهشت‌ماه یک‌میلیون سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ۱۰۰ درصد سرمایه اولیه بر روی نماد الف بوده است. ارزش سرمایه‌گذاری آن‌ها تا ماه بهمن به ۴۰۰ هزار رسیده است. اگر این زوج پس‌ازاین کاهش شدید توانایی (به لحاظ مالی و احساسی) داشته باشند و هیچ‌یک از سهامشان را نفروشند و همه را حفظ کنند، طی پنج سال آینده ورشکست خواهند شد، حتی اگر سرمایه اولیه پنج سال بعد بازگردد.

اکنون فرض کنید یک پرتفوی ۶۰/۴۰ برای این زوج مناسب باشد، و بعد از تحمل کاهش ارزش پرتفوی، آن‌ها شکست را می پذیرند و پرتفوی را در پایین‌ترین سطح ممکن مجدداً تنظیم خواهند کرد. ۶۰% از سرمایه اصلی خود را نگه‌داشته، ۴۰ درصد را در یک نماد دیگر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و منتظر بازار شده‌اند تا خود را اصلاح کند. اگر آن‌ها این نسبت ۶۰/۴۰ را هرماه ثابت نگه‌دارند ورشکست نخواهند شد.

اگر آن‌ها سطح ریسک خود را بیشتر از ۶۰/۴۰ ارزیابی کردند تا ۹ سال بعد از شروع به سرمایه‌گذاری هم ورشکست نخواهند شد.

این‌ها انواع خطاهایی هستند که می‌توانند حساب بازنشستگی و یا کیفیت زندگی مشتری را تغییر دهند. تصور کنید این زوج سرمایه خود را از پرتفوی خود برداشت ‌کنند. در این حالت زیان حاصل از سرمایه‌گذاری هرگز از بین نخواهد رفت و حتی ممکن است نیاز به تغییر سبک زندگی خود داشته باشند تا پول از بین رفته را با کاهش هزینه‌ها جبران کنند.

حال فرض کنید این زوج نسبت ریسک خود را از ابتدا صحیح انتخاب کرده باشند. در این حالت نه‌تنها ورشکست نخواهند شد بلکه حتی در زمان بد بازار هم بازدهی مناسبی خواهند داشت.

ناگفته نماند که سرمایه‌گذاران بلندمدت و تک سهمی بازار سهام همیشه عملکرد مناسبی داشته‌اند. هرچند اینکه ۱۰۰ درصد سرمایه در یک سهام سرمایه‌گذاری شود ریسک‌های خود را دارد. اما این زوج باید ریسکی را انتخاب کنند که بتوانند با خیال آسود استراحت کنند و ترس فروش دارایی‌هایشان را نداشته باشند.

عوامل متعددی بر چگونگی ریسک در یک سبد سهام تأثیر می‌گذارد. آستانه تحمل ریسک، افق زمانی، نیازهای هزینه‌ای، طول عمر و منبع درآمدی همگی نقش مهمی در چگونگی ریسک دارند. هنگام تدوین سبد سرمایه‌گذاری، بسیار مهم است که از سؤال بزرگ در مورد ریسک شروع کنید و سپس روی اجرای آن متمرکز شوید. این ممکن است مهم‌ترین سؤالی باشد که بیشتری تأثیر را بر دارایی‌های شما دارد.

ما در گروه مشاوران مالی سامان، سرمایه‌گذاری‌های پیچیده و استراتژی‌های برنامه‌ریزی مالی را به مشتریان برنامه‌ریزی مالی توضیح می‌دهیم به‌نحوی‌که برای آن‌ها منطقی باشد. ما متوجه شدیم که با استفاده از تصاویر و گرافیک‌های جالب، آن‌ها این مفاهیم را بهتر درک می‌کنند، به همین علت قصد داریم در آینده بیشتر از ابزارهای گرافیکی برای آموزش مطالب مالی و سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان