کسب سود در بازارهای مالی ازآنچه در نگاه اول به نظر می‌رسد، سخت‌تر است. به‌طوری‌که بیش از ۸۰ درصد از سرمایه‌گذاران جدید در بازارهای مالی مانند بورس پس از مدتی از بازار خارج و وارد گزینه‌های امن‌تر سرمایه‌گذاری می‌شوند. اما صنعت کارگزاری به‌ندرت نرخ خسارت مشتری را منتشر می‌کند، چراکه نگران کاهش نرخ مشتریانشان هستند، بنابراین میزان برداشت‌ها از بازارهای مالی می‌تواند بالاتر از این رقم هم باشد.

سودآوری بلندمدت به دو مجموعه مهارت‌های متقابل نیاز دارد. اولاً ما نیاز به استراتژی‌های موفق‌تری داریم. دوماً اینکه، استراتژی‌های برگزیده‌شده باید در بازارهای صعودی و نزولی با توجه به تعداد زیاد موقعیت‌های به وجود آمده خوب عمل کنند. درحالی‌که عده‌ای از معامله‌گران می‌دانند چطور باید از بازار پول کسب کنند اما اکثر آنها در بلندمدت شکست می‌خورند، چراکه استراتژی‌های آنها با تغییرات اجتناب‌ناپذیر بازار، سازگار نشده است. (همچنین بخوانید؛ ساخت الگوریتم‌های معاملاتی).

بنابراین شما می‌توانید از اکثر معامله‌گران جدا شوید و به یک اقلیت حرفه‌ای که با رویکرد افزایش بازده در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند، به پیوندید، با یک طرح روشن و مختصر شروع کنید.

برای پیوستن به اقلیت حرفه‌ای معامله‌گران بازار بورس، این چند قانونی که در ادامه آمده است را مدنظر کار خود قرار دهید.

نظم را دنبال کنید

نظم، در سمینار و همایش‌های آموزشی بازارهای مالی یا تجربه‌های ارزشمند معامله‌گری یافت نمی‌شود. معامله‌گران میلیون‌ها تومان را صرف جبران عدم کنترل خود می‌کنند، اما عده‌ی کمی متوجه شده‌اند که با داشتن نظم در بلندمدت می‌توانند از بروز خسارات جلوگیری کنند. (همچنین بخوانید؛ ۴ تعصب رفتاری در بازار و چگونگی اجتناب از آن‌ها).

گم کرد جمعیت

سودآوری در بلندمدت نیازمند قرارگیری در موقعیت جلوتر از اکثریت و جمعیت سرمایه‌گذاران است. هر گز در جمعیت غرق نشوید چراکه در این حالت استراتژی شما به تله می‌افتد. از کانال‌های تلگرامی بورس پرهیز کنید. این‌یک کسب‌وکار جدی است و کسانی که در این چت روم‌ها هستند، انگیزه سرمایه‌گذاری در بورس را متوجه نشده‌اند.

برنامه معاملاتی خود را درگیر کنید

برنامه‌های معاملاتی خود را به‌صورت روزانه و یا ماهانه با اضافه و حذف کردن ایده‌های جدید معاملاتی به‌روز کنید. به عقب بازگردید و برنامه‌هایی که منجر به شکست شده بودند را مجدداً بررسی کنید.

گوشه‌ها را نگیرید

ممکن است ساعات و حتی روزها برای یک برنامه معاملاتی وقت و انرژی صرف کنید و درنهایت وارد محدوده سوددهی شود اما با دریافت کمترین سود از آن خارج شوید. (این اشتباه است). سعی کنید حداکثر سود را دریافت کنید چراکه این کار تبدیل به یک عادت بد برای شما می‌شود.

از بدیهیات پرهیز کنید

کمتر زمانی در حضور اکثریت به سود می‌رسید. زمانی که اخبار خوب و شایعات را می‌شنوید ممکن است هرکس دیگری هم آن را ببیند و بشنود، این استراتژی‌های بازاریابی شما را در مرکز جمعیت قرار می‌دهند و می‌بازید.

قوانین خود را نشکنید

شما قوانین معاملاتی را ایجاد می‌کنید تا زمانی که شرایط بازار از کنترل خارج شد، قوانین شروع به تصمیم‌گیری کنند. اجازه دهید اکسپرت ها کار خودشان را کنند.

از شایعات دوری‌کنید

بسیاری از سهام‌داران برای اینکه بتوانند سهام خود را در یک موقعیت مناسب بفروشند شروع به ایجاد شایعه می‌کنند به‌طوری‌که انگیزه کسب سود در شما زیاد می‌شود و سهام را باقیمت بالاتر از ارزش ذاتی می‌خرید.

با آرامش معامله کنید

معامله‌گری ترکیبی از ریاضی و هنر است، بنابراین شما نیاز دارید تا در هر دو زمینه موفق باشید. زمانی که با ریاضی راحت هستید سعی کنید ذهنتان را هم با تمرینات صبح گاهی، مدیتیشن و یوگا آرام کنید تا از نتایج بهتری برخوردار شوید.

تعصب به شرکت یا محصول نداشته باشید

اگر بیش‌ازاندازه دل‌باخته سهام خود هستید، در تصمیم‌گیری دچار مشکل خواهید شد. کار شما درآمدزایی از ناکارآمدی بازار است، زمانی پول کسب کنید که دیگران پول از دست می‌دهند.

زندگی حرفه‌ای خود را در اولویت قرار دهید

هر چیزی که در زندگی شما اشتباه باشد درنهایت موجب ضعف در عملکرد معاملاتی شما در بازار خواهد شد. این‌زمانی پررنگ‌تر می‌شود که شما از پول خوشتان نیاید و نتوانید ثروت را مدیریت کنید.

همیشه سود وجود ندارد

بازدهی منفی بخشی طبیعی از زندگی معامله‌گران است. آنها پذیرفته‌اند که برخی از استراتژی‌ها ممکن است با شکست مواجه شوند اما درنهایت نتایج تمام زحمات و معاملات منجر به‌قرار گرفتن استراتژی‌ها در مسیر درست خواهند شد.

به سیگنال‌های منفی اولیه توجه کنید

ضررهای کلان به‌ندرت زمانی که به سیگنال‌های خروج تکنیکال توجه شود، پیش می‌آیند. معامله‌گران به‌طورمعمول این سیگنال‌ها را نادیده می‌گیرند و امیدوارند با آماده کردن خود برای تحمل روند نزولی درنهایت به سود برسند که اغلب اوقات این‌طور نخواهد شد.

توقف را با اجرا اشتباه نکنید

بسیاری از پلت فرم‌های معاملاتی وجود دارند که برای اجرای دستورهای معاملاتی نیازمند آموزش هستند. خیلی اوقات معامله‌گران دستور خرید را به‌جای دستور فروش استفاده کرده‌اند.

با منطق تصمیم بگیرید

طبیعی است که معامله‌گران از کسانی که فکر می‌کنند عملکرد بهتری در بازار دارند تقلید می‌کنند، اما باید بدانید که این‌یکی از ساده‌ترین راه‌های از دست دادن پول است. از دیگران آنچه را نیاز است، یاد بگیرید، آموخته‌هایتان را به مهارت‌های فردی خود اضافه کنید و سپس با توجه به آستانه تحمل ریسک و اهداف مالی وارد موقعیت‌های معاملاتی شوید.

فرمول‌های جادویی را فراموش کنید

هیچ فرمول جادویی در بازار وجود ندارد که شما را به سود برساند. راه موفقیت در بازارهای مالی از طریق انتخاب دقیق، مدیریت مؤثر ریسک و کسب منظم سود ماهانه حاصل می‌شود.

پرداخت بدهی‌ها

بسیاری از معامله‌گران عادت کرده‌اند از معاملات خود تنها برای پرداخت بدهی‌ها استفاده کنند. این ذهنیت به دلیل تلاشِ با نیت می‌تواند در طول یک سال استراتژی برنده باشد. اما فراوانی کسب سود به چند روز از ماه های سال محدود می‌شود.

موقعیت‌های موفق را نشمارید

موقعیت‌هایی که هنوز باز هستند و در سود به سر می‌برند، می‌توانند احساس خوبی در معامله‌گر ایجاد کنند، اما تا زمانی که پول در حساب نشسته، شما صاحب آن نیستید. سعی کنید سود خود را در اوج قفل کنید.

عملکرد قیمت

بر عملکرد قیمت تمرکز کنید، چراکه هر چیز دیگری جز آن از اهمیت پایین‌تری برخوردار است. اندیکاتورهای تکنیکال پیشرفته را استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید این شما هستید که درنهایت آنها را قبول یا رد می‌کنید.

صلح با زیان

معامله‌گری یکی از محدود کسب‌وکارهایی است که با از دست دادن روزانه پول می‌تواند به موفقیت رسید. هر زیان در معامله یک پیام آموزشی خیلی مهم برای شما به همراه دارد.

فعالیت ثانویه

معامله‌گری در شما آدرنالین و اندورفین آزاد می‌کند. این هورمون‌ها به‌نوبه خود باعث می‌شوند معتاد به موقعیت‌های نادرست شوید و در خریدوفروش عجله کنید.

جمع‌بندی

اکثریت قریب به‌اتفاق معامله‌گران قادر به بهره‌برداری از پتانسیل کامل خود نیستند و درنهایت مقدار کمی از پول و سود خود را دریافت می‌کنند و راه‌های دیگری را جهت درآمدزایی انتخاب می‌کنند. با پیروی از قوانین ۲۰ گانه کلاسیک مطرح‌شده، بر سودآوری تمرکز و وارد اقلیت معامله‌گران سود ساز در بازار بورس شوید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان