صندوق امانات چیست؟

صندوق امانات معمولاً در داخل بانک قرار دارند و برای نگهداری اشیاء باارزش استفاده می‌شوند. بانک‌ها از مشتریان خود اجاره صندوق‌های امانات را برای تحویل کلید به آن‌ها، دریافت می‌کنند. اشیاء باارزش مانند اسناد، جواهرات و … می‌توانند داخل این صندوق‌ها قرار بگیرند و مشتریان به امنیت ساختمان بانک همچنین شیوه محافظت از صندوق‌ها توسط بانک‌ اعتماد می‌کنند.

ساختار صندوق امانات

معمولاً محتویات صندوق مانند حساب‌های سپرده بیمه نمی‌شوند. برخی از بانک‌ها تا حدودی محتوای داخل صندوق را برای مشتریان بیمه می‌کنند اما به‌طورمعمول تضمینی از طرف بانک برای این مورد انجام نمی‌شود.

اگر کسی بخواهد محتویات داخل صندوق را بیمه کند باید برای هریک از دارایی‌های داخل صندوق یک بیمه‌نامه جدا بگیرد. لازم به ذکر است که این صندوق‌ها می‌توانند تحت تأثیر بلایای طبیعی قرار بگیرند. برای این منظور باید بیمه‌نامه‌های مرتبط نیز برای اشیاء داخل صندوق اخذ شود.

برخی از بانک‌ها به شما این اجازه را می‌دهند که دسترسی صندوق را برای خود و چند فرد مورد اعتماد خود ایجاد کنید اما ایجاد دسترسی برای دیگران توصیه نمی‌شود. در عوض توصیه مشاوران ما (گروه مشاوران مالی سامان) به شما این است که یک وکیل قانونی برای زمانی که نمی‌توانید به صندوق دسترسی داشته باشید، تعیین کنید.

بانک‌ها در زمان فوت صاحب صندوق از دستورالعمل‌های مرتبط در این زمینه استفاده می‌کنند که البته این مورد زیاد اتفاق نمی‌افتد. قبل از اجاره صندوق مهم است که دستورالعمل مرتبط با فرآیند مدیریت صندوق در زمان مرگ صاحب صندوق مطالعه شود. اگر تنها شما به صندوق دسترسی داشته باشید (وکیل تعیین نکرده باشید) ممکن است در زمان مرگتان صندوق مهروموم شود و تا ماه‌ها صندوق باز نشود و در انتظار جاری شدن موارد مندرج در وصیت‌نامه باشد. همچنین موقعیت دقیق صندوق برای بهره‌مندی وارثان از آن به همراه کلیدهای امنیتی باید در وصیت‌نامه قرار بگیرد.

چرا صندوق امانات؟

یک صندوق امانات برای نگهداری دارایی‌های بسیار باارزش که نیاز به دسترسی منظم ندارند، مناسب است. دارایی‌های مناسب برای نگهداری در صندوق عبارت‌اند از:

  • اسناد شخصی
  • کلکسیون تمبر یا سکه
  • جواهرات یا مجموعه‌های قیمتی نادر
  • قراردادهای مهم تجاری

شما نباید مواردی که در کوتاه‌مدت یا زمان‌های اضطراری به آن نیاز پیدا می‌کنید، در صندوق قرار دهید. این موارد شامل گذرنامه، پرونده‌های پزشکی، وصیت‌نامه و … می‌شود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان