حساب پس انداز چیست؟

حساب پس انداز یک حساب سپرده بهره است که در یک بانک یا سایر موسسات مالی افتتاح و نگهداری می شود به طوری که میانگین نرخ بهره را ارئه می دهد. موسسات مالی که حساب های پس انداز را ارائه می دهند، می توانند تعداد دفعات و مقادیر برداشت از حساب را محدود کنند. همچنین ممکن است از حساب سپرده مبلغ کارمزد کسر گردد. اینگونه حساب ها فاقد دسته چک هستند. (همچنین بخوانید؛ چگونه برای شروع سرمایه گذاری پس انداز کنیم؟).

نحوه کارکرد حساب های پس انداز

حساب پس انداز به منظور نگهداری بلند مدت از پول ایجاد شده و مناسب برداشت های روزانه به منظور هزینه های معمول نیست. حساب های پس انداز از حساب های جاری و قرض الحسنه که دسته چک و یا وام ارائه می دهند، متفاوت هستند. علاوه براین، حساب های پس انداز برخلاف حساب های جاری، در مقدار و دفعات برداشت پول نقد از حساب دارای محدودیت هستند.

مزایای سپرده های پس انداز

از آنجا که به حساب های پس انداز بهره تعلق می گیرد، بسیار مناسب است که منابع مالی غیر ضروری و سایر پس انداز های مالی در این حساب نگهداری شوند تا علاوه بر پس انداز، پول های انباشته شده با رشد مقداری همراه باشند. علاوه براین، حساب های پس انداز بانکی یکی از سیال ترین موقعیت های سرمایه گذاری بعد از پول نقد هستند. این حساب ها علاوه بر تسهیل صرفه جویی و پس انداز، برداشت و دسترسی به وجوه نقد را نیز آسان می کنند. برخلاف این حساب ها، نقد کرد اوراق مشارکت و سهام بسیار دشوار است. (همچنین بخوانید؛ روش‌های سرمایه‌گذاری با اوراق مشارکت).

معایب سپرده های پس انداز

در حالی که نقدینگی یک حساب پس انداز یکی از مزایای کلیدی آن است، اما دسترسی سریع و آسان به پول می تواند شما را وسوسه کند تا مقادیر بیشتری هزینه کنید. همچنین دسترسی سریع به پول نقد باعث شده است تا این حساب ها نسبت به اوراق مشارکت و بدهی از نرخ بهره کمتری برخوردار باشند. درنتیجه این حساب ها باید برای دوره های طولانی مدت نگهداری شوند.

چه مقدار پول باید در حساب های پس انداز وجود داشته باشد

به طور کلی مشاوران مالی توصیه می کنند که مبلغ پس انداز به منظور پوشش مخارج مالی سه تا شش ماه باشد. بدین ترتیب در صورت از دست دادن شغل و یا نیاز به فوریت های درمانی و پزشکی، این مبلغ می تواند مورد استفاده قرار گیرد و به دلیل سیال بودن اینگونه حساب ها، می توان در شرایط بحرانی به سرعت به پول دسترسی پیدا کرد. درحالی که برخی از تحلیلگران توصیه به پس انداز بالاتر در سپرده های بانکی می کنند، بسیاری براین عقیده هستند که باید مبلغ به اندازه ای باشد که سود حاصل از نرخ بهره میزان بدهی های کوتاه مدت را پوشش دهد.

چگونه حساب پس انداز افتتاح کنیم

برای ایجاد یک حساب سپرده به بانک مورد نظر مراجعه کنید. برخی از بانک ها امکان افتتاح حساب را به صورت آنلاین نیز فراهم کرده اند. همچنین می توانید پس از افتتاح حساب، بخشی از موجودی حساب جاری خود را به حساب جدید منتقل کنید. همچنین امکان برداشت از حساب از طریق دستگاه خود پرداز ATM، اینترنت بانک و برنامه های کاربردی تلفن های هوشمند وجود دارد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان