مطالعه حجم روزانه سهام می‌تواند دشوار باشد، چراکه مشارکت معامله گران در ابتدا و انتهای بازار پر نوسان است به‌طوری‌که در زمان ناهار و استراحت شاهد کاهش حجم‌ها هستیم. آنچه در ابتدای معاملات بسیار پرحجم به نظر می‌رسد می‌تواند سریع از بین برود و معامله گران کوتاه‌مدت را که از این اطلاعات برای تحلیل تکنیکال بهره می‌گیرند به دام می‌اندازد. (همچنین بخوانید؛ تحلیل تکنیکال و بازارهای مالی).

برآورد شده است که بیش از ۷۰ درصد حجم معاملات در ابتدای روز رقم می‌خورد. ساعات اول، مشارکت سنگین معامله گران را نشان می‌دهد و نمایش احساسات و واکنش سرمایه‌گذاران به اخبار و جریان‌های اتفاق افتاده در شب گذشته است، همچنین نشان‌دهنده نتایج تحلیل افراد، مؤسسات مالی و تحلیلگران در ساعات گذشته است. در ساعات قبل از باز شدن بازارهای مالی، منابع خبری فعالیت دارند و سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند در جریان تمامی اخبار و اتفاقات قرار بگیرند.

تعدادی از ابزارهای تکنیکال به معامله گران این امکان را می‌دهند تا سطح مشارکت سرمایه‌گذاران در طول روز را اندازه‌گیری و حجم‌ها را در زمان بسته شدن با دقت بالا با یکدیگر مقایسه کنند. این روش‌ها به‌محض تمام شدن ساعت اول بازار شروع به محاسبات ریاضی می‌کنند که بر اساس آن‌ها استراتژی‌های بسیاری توسعه و تدوین می‌شود. (همچنین بخوانید؛ الگوهای قیمتی رایج در تحلیل تکنیکال).

“حجم معاملات یکی از ابزارهای در دسترس است که می‌تواند به شما در تهیه و تدوین استراتژی معاملاتی کمک کند. برای یادگیری بیشتر در خصوص سایر ابزارهای تکنیکال، اینجا کلیک کنید”.

نرخ حجم در مقابل میانگین حجم روزانه

یکی از مؤثرترین تکنیک‌ها جهت پایش حجم روزانه معاملات، مقایسه حجم واقعی معاملات اخیر با میانگین حجم معاملات در چند روز گذشته است. (همچنین بخوانید؛ معرفی استراتژی بر اساس اندیکاتور حجم تعادلی OBV). میانگین‌های حجمی باید در زمان‌های مشخص اندازه‌گیری شوند که اغلب دوره‌های میانگین‌گیری حجم ۵۰ تا ۶۰ روزه است و میانگین استفاده‌شده، میانگین متحرک ساده است. محاسبه با توجه به ورودی‌های مشخص، آسان است. مجموع حجم چند دوره انتخاب و بر تعداد دوره تقسیم می‌شود.

تحلیلگران خبره می‌توانند از میانگین متحرک نمایی بهره ببرند تا دقت میانگین‌گیری دقیق‌تر شود، اما درهرصورت خروجی هر دو روش نزدیک خواهد بود چراکه هدف از میانگین‌گیری برآوردی از فراوانی مشارکت جمعی معامله گران در چند دوره اخیر است. (همچنین بخوانید؛ هفت ریسک استفاده از میانگین متحرک).

دو روش برای مقایسه میانگین حجم و حجم اخیر وجود دارد؛ یک تصویر بصری و روش تحلیلی. در رویکرد اول میانگین حجم را در کنار حجم واقعی در یک صفحه قرار دهید. در رویکرد دوم اما، مجموع کل میانگین حجم روزانه را بر روی هیستوگرام حجم‌های روزانه در پایین نمودار قرار دهید. در این روش می‌توان آخرین حجم معاملاتی صورت گرفته را نیز تفسیر و همچنین تأثیر زیاد و کم شدن میانگین حجم در طول زمان را بررسی کرد.

هنگام استفاده از روش اول، پس از گذشت یک ساعت از معاملات اقدام به تحلیل و تفسیر کنید. این امر به دلیل افزایش حجم‌ها در ساعات اولیه بازار است.

در پایان ساعات بعد، مجدداً نتایج را بررسی کنید تا ببینید آیا همچنان روند تفسیر شده ادامه پیداکرده است. این پایشِ مجدد مهم است چراکه اتفاقات شب گذشته در ساعت اولیه بازار به‌یکباره نتیجه را نشان نمی‌دهد. تفسیر حجم معاملات را تا پایان روز دنبال کنید.

جمع‌بندی

حجم جریان معاملات روزانه جهت برآورد میزان احساسات مشارکت‌کنندگان بازار برای دست‌یابی به سود بالقوه و کاهش ریسک‌های معاملاتی، اندازه‌گیری می‌شود. (برای مطالعه بیشتر در خصوص حجم، اینجا کلیک کنید).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان