سفته بازی چیست؟

سفته بازی به شیوه ای از معامله در بازارهای مالی اشاره دارد که با ریسک از دست دادن سرمایه همراه است اما در مقابل، این انتظار وجود دارد که سود قابل توجهی از معاملات بدست آید. با سفته بازی، زیان ایجاد شده توسط سود های قابل توجه (احتمالاً) جبران خواهند شد.

بدون داشتن چشم انداز از دستاوردهای بالقوه، انگیزه بسیاری کمی برای انجام سفته بازی وجود دارد. گاهی اوقات ایجاد تمایز بین سفته بازی و سرمایه گذاری ساده، دشوار خواهد بود و باتوجه به نوع و وضعیت داراییِ در حال معامله، سرمایه گذاران و سفته بازان در بازار شناخته می شوند. به طوری که سفته بازان از اهرم بالایی برای معاملات خود با هدف کسب سود بالا استفاده می کنند. (همچنین بخوانید؛ مهندسی مالی).

عملکرد سفته بازی و سفته بازان

به طور مثال خرید مسکن می تواند باتوجه به نوع خرید، سرمایه گذاری ساده و یا سفته بازی در نظر گرفته شود. به طور مثال زمانی که فردی یک خانه با هدف اجاره آن خریداری می کند، سرمایه گذاری کرده است اما زمانی که فردی چند خانه را با قیمت هایی پایین تر از قیمت فروش و با هف کسب سود در کوتاه مدت می خرد، سفته بازی انجام داده است.

سفته بازان، نقدینگی بازار را فراهم می کنند و طیف وسیعی از تقاضاهای باز را پاسخ می دهند، همچنین به تولیدکنندگان در پوشش ریسک کمک می کنند. فروش استقراضی توسط سفته بازان به جلوگیری از ایجاد حباب قیمتی کمک می کند.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک و صندوق های پوشش ریسک نیز گاهی در سفته بازی شرکت می کنند.

نکات کلیدی

  • سفته بازی به یک معامله مالی با ریسک بالا و در عین حال بازده بسیار بالا اشاره دارد.
  • بدون چشم انداز دستاوردهای قابل توجه، انگیزه کمی برای مشارکت در سفته بازی وجود دارد.
  • در نظر داشته باشید که سفته بازی به ماهیت دارایی، دوره نگهداری و یا میزان اهرم اعمال شده، بستگی دارد.

سفته بازی و بازار معاملات ارزی

بازار فارکس، بالاترین مقدار حجم معاملات و ارزش دلاری را با چیزی در حدود ۵ تریلیون دلار معامله بین خریدار و فروشنده در روز، از آن خود کرده است. این بازار به مدت ۲۴ ساعت در روز و در سراسر جهان، معاملات را انجام می دهد به طوری که موقعیت های معاملاتی را می توان در عرض چند ثانیه با استفاده از سیستم های معاملاتی الکترونیکی با سرعت بالا مدیریت کرد.

معاملات معمولاً به صورت نقطه سفارش بر روی یک جفت ارز مانند EUR/USD از طریق معامله ساده یا options انجام می شود. مدیران صندوق های سرمایه گذاری و موسسات مالی بزرگ در این بازار غالب هستند. سفته بازی در این بازار بسیار دشوار است و می تواند از طریق hedging یعنی زمانی که یک شرکت یا موسسه مالی، ارز را به منظور پوشش ریسک نوسانات بازار خرید و فروش می کند، انجام شود.

به عنوان مثال فروش یک ارز در بازار معاملات ارزی و خرید سهام در بازار بورس می تواند پوشش ریسک و در عین حال سفته بازی باشد. این روابط زمانی که شرکت، سهام را در اختیار دارد و چندین بار وارد موقعیت های معاملاتی بر روی ارز می شود، پیچیده خواهد شد. (همچنین بخوانید؛ نرخ بین المللی مبادلات ارزی چگونه تعیین می شود؟).

سفته بازی و بازار اوراق مشارکت

بازار اوراق قرضه جهانی بیش از ۱۰۰ تریلیون دلار ارزش دارد که تقریبا ۴۰ تریلیون دلار در ایالات متحده مستقر است و این دارایی ها ممکن است شامل بدهی های صادر شده توسط دولت ها و شرکت های چند ملیتی باشد. قیمت دارایی ها می تواند به شدت نوسان داشته باشد و به تحت تاثیر حرکت نرخ بهره و همچنین عدم اطمینان سیاسی و اقتصادی قرار گیرد. بزرگترین بازار جهانی اوراق قرضه،  Treasuries ایالات متحده است، به طوری که سفته بازی در این بازار بسیار رواج دارد و قیمت ها توسط این نوع از معاملات مشخص می شوند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان