تقریباً تمام کسانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند به بازبینی سبدهای سرمایه‌گذاری‌هایشان جهت حصول اطمینان از تنوع دارایی‌ها تشویق می‌شوند. آن‌ها می‌دانند که انواع مختلفی از گزینه‌ها جهت تنوع‌بخشی به سبد وجود دارند که باید موردتوجه قرار گیرند،؛ مخلوطی از کلاس دارایی‌ها، موقعیت جغرافیایی دارایی‌ها و حجم، برخی از گزینه‌های تنوع دهی به سرمایه‌گذاری هستند که در صورت رعایت و مدیریت دقیق می‌توانند بازده سرمایه‌گذاری را افزایش دهند و درعین‌حال در بلندمدت کاهش ریسک را در پی خواهند داشت. بیایید به سه‌گامی که با رعایت آن‌ها می‌توان از تنوع سبد سرمایه‌گذاری اطمینان حاصل کرد، نگاهی بی اندازیم؛

مرحله ۱: بررسی کامل تمام دارایی‌ها

یکی از اولین اشتباهات سرمایه‌گذاران این است که در زمان بازنگری دارایی‌ها، تنها یک گروه دارایی را از منظر تنوع بررسی می‌کنند. برخی از سرمایه‌گذاران دارای حساب در کارگزاری‌ها، حساب‌های ارزی مختلف، بیمه‌های عمر وزندگی، صندوق‌های EFT و صندوق های سرمایه‌گذاری بزرگ و کوچک هستند. زمانی که در مرحله بررسی سبد سرمایه‌گذاری خود هستید، باید تمام سرمایه‌گذاری و حساب‌ها را بررسی کنید البته به این شرط که همه آن‌ها در یک سبد قرار داشته باشند.

مهم این است که به تمام سرمایه‌گذاری‌ها نگاه کنید، چراکه ممکن است در یک بخش بیش از آن چیزی که فکر می‌کنید سرمایه‌گذاری کرده باشید. به‌عنوان‌مثال اگر سهم یک صندوق سرمایه‌گذاری متمرکز بر طلا را داشته باشید، ممکن است بخواهید از سرمایه‌گذاری در ETF طلا و بازار فیزیکی طلا پرهیز کنید.

مرحله ۲: از داشتن هدف سرمایه‌گذاری مطمئن شوید

برای تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه، تمام سرمایه‌گذاران باید ابتدا اهداف خود را قبل از سرمایه‌گذاری مشخص کنند و بدانند که می‌خواهند با سرمایه‌گذاری خود به کجا برسند. این موضوع می‌تواند میزان علاقه‌مندی شما به مقدار بازده و آستانه تحمل ریسک را تعیین کند. بدون این دو عنصر، غیرممکن است بتوانیم تعیین کنیم که چه نوع سرمایه‌گذاری‌ای برای سبد شما مناسب است. (همچنین بخوانید؛ پرتفوی یا سبد سرمایه‌گذاری چیست؟).

به یاد داشته باشید که گزینه سرمایه‌گذاری برای افرادی که آستانه ریسک پایین، متوسط و یا بالا دارند، وجود دارد. کسانی که علاقه‌مند به محافظت از نقدینگی خود هستند، می‌توانند در اوراق مشارکت و بدهی دولت با هزینه و بازده سرمایه‌گذاری پایین شرکت کنند. درحالی‌که افراد با آستانه ریسک بالا ممکن است به خرید اوراق سهام با ریسک و بازده بالا روی بیاورند که نمونه‌های واقعی از این دو گروه در بازار وجود دارد. تنوع به شما می‌گوید که چقدر دارایی‌های مختلف باید داشته باشید، درحالی‌که عدد ریسک به شما در مقدار هریک از این دارایی‌ها در سبد کمک می‌کند.

مرحله ۳: سرمایه‌گذاری، پایش و انعطاف‌پذیری

اگر مشاور سرمایه‌گذاری دارید، باید سبد خود را به سهام، اوراق مشارکت، کالاهای اساسی، املاک، ارز، ETF و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاص دهید. در بهترین تخصیص‌ها، ریسک هر بخش، ریسک جغرافیایی و اندازه شرکت در نظر گرفته می‌شوند. هنگامی‌که سبد شما تنظیم و طراحی می‌شود، مشاور سرمایه‌گذاری به شما در اجرا و پایش آن کمک می‌کند و زمان ورود به سرمایه‌گذاری‌ها با حجم موردنیاز را تعیین می‌کند و یا در خصوص کاهش ریسک و افزایش بازده به شما مشاوره می‌دهد.

تنوع به دلایل بسیاری مهم است، ازجمله درک اینکه یک خبر اقتصادی، نرخ بهره یا تورم و تحولات کلان چقدر می‌تواند بر بازده سرمایه‌گذاری‌های شما تأثیر داشته باشد. کار با یک مشاور مالی سرمایه‌گذاری که به جلو نگاه می‌کند و دانش لازم در این زمینه را دارد به شما در کسب بازده سرمایه‌گذاری بلندمدت کمک می‌کند. به یاد داشته باشید، هدف ایجاد سبد با تنوع بالا به همراه افزایش بازده و کاهش ریسک است. (برای مشاهده خدمات مشاوره ای ما اینجا کلیک کنید).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان