قیمت سهام در اغلب موارد می‌تواند به‌صورت تصادفی باشد، اما چرخه‌های تکراری قیمت وجود دارند که عمدتاً در مشارکت‌های مؤسسات مالی بزرگ پدیدار می‌شوند. خریدهای بزرگ حقوقی در چهار مرحله مجزا انجام می‌شوند:

  • انباشت
  • رشد
  • توزیع
  • ریزش

یک معامله‌گر باید استراتژی داشته باشد تا بتواند در زمان وقوع price action سود ببرد. درک چهار فاز قیمتی باعث افزایش بازده می‌شود چراکه تنها یکی از فازها در بازار سهام به سرمایه‌گذار فرصت بهینه سود را می‌دهد. زمانی که از چرخه سهام و فازهای قیمتی مطلع می‌شوید، برای کسب سود هم‌زمان با کاهش ضررها آماده می‌شوید.

فاز انباشت

مرحله انباشت زمانی شروع می‌شود که سرمایه‌گذاران نهادی (مانند؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های بازنشستگی و مؤسسات مالی و اعتباری بزرگ) سهام قابل‌توجهی از یک شرکت یا صنعت را خریداری می‌کنند و قیمت سهام به‌صورت قیمت انباشته می‌شود. سرمایه‌گذاران نهادی باید در مدت‌زمان طولانی اقدام به خرید کنند تا منجر به افزایش قابل‌توجه قیمت سهام نشوند، بنابراین آن‌ها افق زمانی بلندمدت دارند.

این مرحله، زمان سودآوری سرمایه‌گذاران جزء برای خرید نیست، چراکه سرمایه، سرمایه‌گذار درگیر می‌شود و یا سرمایه‌گذار در یک مدت‌زمان بسیار طولانی شاهد کاهش مقدار سرمایه‌اش خواهد بود. بااین‌حال تشخیص نشانه‌های انباشت، بینش لازم برای استفاده از فرصت‌های آتی را برای سرمایه‌گذار فراهم می‌آورد. در طول این فاز، قیمت اغلب در یک‌روند خنثی حرکت می‌کند. این محدوده با متغیرهای Pivot بالا و پایین (شکل شماره ۱) و حرکت قیمتی whipsaw-type مشخص می‌شود.

شکل شماره ۱- متغیرهای Pivot بالا و پایین. به طول دوره (منطقه سبز) توجه داشته باشید

یک الگوی دیگر برای شناسایی انباشت، الگوی فنجان با دسته است. دسته پایین‌تر از Pivot پایین است و می‌تواند نشان از پایان انباشت باشد. بالاتر از قیمت بالا و لبه بالایی جام می‌تواند منجر به یک پایه جدید شود. (همچنین بخوانید؛ الگوی تکنیکال فنجان با دسته یا Cup چیست؟)

شکل شماره ۲- الگوی فنجان با دسته در فاز انباشت قیمت

فاز انباشت می‌تواند سرمایه شما را کاهش دهد چراکه قیمت در دو دامنه بالا و پایین نوسان می‌کند. گاهی اوقات می‌توان به کمک یک اندیکاتور از خنثی بودن روند و شرایط نامساعد معامله مطمئن شد. ADX برای نشان دادن قدرت روند اضافه‌شده است. ADX پایین تر از ۲۵ نشان از قدرت پایین روند و شرایط نامساعد برای ورود است. زمانی که ADX بالاتر از ۲۵ باشد، قدرت روند افزایش می‌یابد. (برای مطالعه بیشتر در خضوض اندیکاتور ADX کلیک کنید).

شکل شماره ۳- فاز انباشت- قدرت پایین روند است

فاز رشد

در طول مرحله رشد، قیمت از دامنه روند خنثی خارج و روند صعودی پایدار را شروع می‌کند. روند صعودی با Pivot های بالا که از Pivot های قبلی بالاتر هستند شکل می‌گیرد. در این مرحله شاهد حرکت قیمت هستیم. پول بزرگ موقعیت سرمایه‌گذاری را پدید آورده و سرمایه‌گذاران جزئی برای بهره‌برداری از این فرصت وارد بازی شده‌اند. این مرحله بهترین زمان برای سودآوری از مالکیت سهام است، فرصتی است که به سودهایتان اجازه پرواز دهید. هرچه زودتر این مرحله را تشخیص دهید بیشتر سود خواهید کرد.

در این مرحله از استراتژی‌های معامله مبتنی بر روند استفاده کنید. یک مثال از استراتژی معاملاتی خط روند این است که یک خط روند در امتداد Pivot های پایین رسم کنیم و تا زمانی که روند بالای خط است در موقعیت خرید باقی بمانیم. ورود به سهام در اوایل مرحله رشد منجر به بزرگ‌ترین سود بالقوه می‌شود. معاملات کلاسیک خط روند شامل ورود به موقعیت خرید در زمان شکست خط روند به سمت بالا است.

شکل شماره ۴- مرحله رشد- روند به‌احتمال‌زیاد ادامه خواهد داشت، پس تا زمانی که روند بالای خط روند قرارگرفته به موقعیت خود ادامه دهید.

ADX به ما کمک می‌کند تا انتقال از مرحله انباشت به مرحله رشد را ببینیم. زمانی که ADX در زمان رشد قیمت به بالای ۲۵ می‌رود، روند ممکن است حالت صعودی به خود بگیرد. بهترین روندها تائید اندیکاتور و قیمت رادارند، همان‌طور که در شکل ۵ و ۶ نشان داده‌شده است. روند دوست شماست، اجاره دهید سود شما ادامه پیدا کند. (برای مطالعه بیشتر در حوزه تکنیکال اینجا کلیک کنید).

شکل شماره ۵- انتقال به رشد از مرحله انباشت

شکل شماره ۶- مرحله رشد

روند صعودی در این دوره رخ می‌دهد و قیمت به بالاترین مقدار خود می‌رسد. زمانی که حرکت روند قوی می‌شود، همان‌طور که بالاترین قله ADX این موضوع را نشان می‌دهد و می‌توان از ادامه روند مطمئن بود. شکل شماره ۶ یک الگوی مثلث در فاز انباشت را نشان می‌دهد و سپس قیمت افزایش پیداکرده است و به ما نشان می‌دهد که چگونه فاز رشد شروع و روند متولد می‌شود.

ممکن است قیمت، روند را ادامه دهد یا به عقب بازگردد، مهم است که مقاومت و حمایت‌ها در این مرحله کنترل شوند.

الگوهای مستطیل نشان از تقویت قیمت‌ها هستند و ممکن است زمانی رخ دهند که سهام انباشته یا توزیع‌شده است. تشخیص روند صعودی بهترین استراتژی در کسب سود است. یک سرمایه‌گذار در دوره مستطیل می‌تواند از معاملات بیرون باشد یا اگر سود تقسیمی یا Options وجود داشت می‌تواند از آن‌ها در این زمان استفاده کند. یادگیری موقعیت تحکیم قیمت در زمانم وقوع، مزیت رقابتی در کسب بازده به همراه دارد.

شکل شماره ۷- الگوی مستطیل، دامنه قیمت خنثی است

در شکل شماره ۷ الگوی مستطیل را می‌بینید که قیمت با دامنه خنثی در آن قرارگرفته است و در انتظار شروع فاز رشد است، این روند منجر به روند صعودی نشان داده‌شده در شکل شماره ۸ می‌شود. یک قیمت جدید بالاتر از بالاترین قیمت مستطیل، سیگنال خرید به‌حساب می‌آید برعکس یک قیمت پایین کمتر از پایین‌ترین قیمت مستطیل، سیگنال فروش است.

شکل شماره ۸- ادامه روند مرحله رشد

فاز توزیع

فاز توزیع نشان از پایان فاز رشد است و قیمت‌ها وارد یک محدوده جدید می‌شوند. درست برعکس فاز انباشت، سهام وارد یک دوره طولانی‌مدت فروش می‌شود. در این دوره فروشندگان سعی می‌کنند تا جایی که می‌توانند بالاترین نرخ‌ها را حفظ کنند تا سرانجام مجبور به فروش می‌شوند.

تشخیص این‌که آیا توزیع یا انباشت است در این مرحله دشوار است. مهم‌تر این است که برای سیگنال بعدی آمادگی داشته باشید تا تلاشی برای پیش‌بینی حرکت بعدی نکنید.

یکی از رایج‌ترین الگوهای توزیع به‌عنوان الگوی سر و شانه شناخته‌شده است (شکل شماره ۹). منحنی الگو نشان از فاز توزیع پس از رشد است.

شکل شماره ۹- الگوی سر و شانه و شروع فاز توزیع

شکل شماره ۱۰- فاز ریزش پس از توزیع

فاز ریزش

آخرین مرحله چرخه سهام، مرحله ریزش است. افت قیمت‌ها شروع می‌شوند و قیمت‌ها دره‌های جدید را ایجاد می‌کنند (شکل شماره ۹). ریزش به دنبال توزیع است، آن‌هم زمانی است که نهادهای حقوقی به دلایل مختلف دارایی‌هایشان به فروش می‌رسانند. فاز ریزش نزولی است (شکل شماره ۱۱).

مراقب باشید در مرحله ریزش دچار عواطف و احساسات نشوید. قیمت‌ها همیشه باید رصد شوند، مجموعه‌ای از Pivot های پایین و یا بالا نشان از تغییر روند و pullback روند است. تغییر روند زمانی رخ می‌دهد که تغیر قیمت به‌طور کامل از یک‌جهت به جهت دیگر عوض شود. سرمایه‌گذاران موفق مطمئن می‌شوند که سودهای خود را ذخیره کرده‌اند و با قوانین مدیریت سرمایه‌گذاری از ضررهایشان در زمان ریزش جلوگیری می‌کنند. (همچنین بخوانید فیبوناچی-ریتریسمنت).

شکل شماره ۱۱-فاز ریش به وجود آمده توسط پیوت های پایین و دره‌های جدید

شکل شماره ۱۲-چرخه سهام

جمع‌بندی

مطالعه چرخه سهام به سرمایه گذران کمک می‌کند تا نسبت به شرایط بازار آگاه باشند و از روندهای خنثی، صعودی و نزولی مطلع شوند. این امر به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد یک استراتژی برای افزایش بازدهی تعیین کنند. کل چرخه می‌تواند تکرار شود ولی لزومی بر این امر نیست. مهم این است که برای هر مرحله استراتژی داشته باشید.

اکنون می‌توانید از این اطلاعات برای پیاده‌سازی مدیریت ریسک هم بهره بگیرید. هنگامی‌که به بازده مطلوب خود رسیدید، برنامه‌ای برای بخشی از آن داشته باشید؛ سود، سود نیست تا زمانی که ذخیره نشود. شما می‌توانید از تعیین حد ضرر برای بخشی از برنامه معاملاتی خود بهره ببرید (همچنین بخوانید؛ از تعیین حد ضرر اطمینان حاصل کنید)

سرمایه‌گذاران هوشمند چرخه‌های مختلف را تشخیص می‌دهند و می‌توانند به بهترین فرصت‌های سود دست یابند. خبر خوب این است که با تمرین می‌توانید از زمان‌های کسب سود در معاملات آگاه شوید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان