هوش مصنوعی قوی چیست؟

هوش مصنوعی قوی یا Strong Artificial Intelligence (AI) نوعی از هوش مصنوعی است که با هوش انسان برابری می کند. ویژگی های کلیدی AI قوی شامل توانایی ذهن، حل پازل، تصمیم گیری، برنامه ریزی، یادگیری و ارتباط است. همچنین باید آگاهی، افکار عینی، خودآگاهی، احساسات و معقول بودن را داشته باشد.

هوش مصنوعی قوی همچنین هوش واقعی یا هوش عمومی مصنوعی (AGI) نامیده می شود.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم هوش مصنوعی اینجا کلیک
کنید.

ساختار هوش مصنوعی قوی

هوش مصنوعی قوی در حال حاضر وجود ندارد. برخی از کارشناسان معتقدند که ممکن است این فناوری تا سال 2030 یا 2045 توسعه یابد. بسیاری دیگر براین باورند که توسعه هوش مصنوعی قوی امکان پذیر نیست و یا حداقل تا یک قرن بعد به وجود نخواهد آمد.

برخی از نظریه پردازان براین باوردارند که یک ماشین مجهز به هوش مصنوعی قوی باید فرآیندی شبیه به انسان را پشت سر بگذارد، به طوری که مانند یک کودک رشد و شروع به یادگیری کند. این هوش باید قادر به تعامل با جهان و یادگیری از آن باشد و با آن به یک حس و زبان مشترک برسد. استدلال دیگر این است که ما نمیدانیم چه زمانی هوش مصنوعی واقعی را ایجاد کرده ایم (شاید در حال حاضر هم وجود داشته باشد)، چرا که هیچ استانداردی برای تعریف واحد هوش مصنوعی قوی وجود ندارد. (همچنین بخوانید؛ یادگیری عمیق چیست؟).

درحالی که هوش مصنوعی ضعیف صرفاً شبیه سازی قدرت شناخت است، هوش مصنوعی قوی درواقع همان شناخت انسانی خواهد بود. با یک سیستم AI قوی، یک سیستم تنها می تواند به لحاظ نظری، تمام مسائل مشابهی را که یک انسان می تواند داشته باشد، مدیریت کند. درحالی که هوش مصنوعی ضعیف می تواند جایگزین بسیاری از کارگران با مهارت های ضعیف شود، هوش مصنوعی قوی می تواند جایگزین اکثر متخصصین حرفه ای و کارگران شود.

ریسک و بازده هوش مصنوعی قوی

احتمال توسعه AI قوی با نگرانی های عمده ای همراه است. برخی معتقدند که AI ممکن است از انسان هوشمند تر شود. این بیان می کند که AI می تواند بدون دخالت انسان خودش را بروز کند و شاید این بروز رسانی برای انسان خطر داشته باشد (اشاره به فیلم I, Robot). آیا ممکن است هوش مصنوعی ای به منظور جلوگیری از این ریسک ها توسعه یابد؟ می توان AI را با ارزش های مطلوب اخلاقی و انسانی برنامه ریزی کرد، اما ارزش مطلوب چیست؟

(همچنین بخوانید؛ پردازش زبان های طبیعی یا NLP).

یکی دیگر از نگرانی های عمده این است که هوش مصنوعی سریعاً جایگزین اکثر شغل ها شود و شاهد بیکاری بالا باشیم، حتی درصورت توسعه AI قوی شاهد کارهای پیچیده تر هم از این ربات خواهیم بود. با این حال همانطور که انقلاب صنعتی، باعث بیکاری نشد این تکنولوژی هم اینطور خواهد بود ولی در ابعاد کوچکتر. AI قوی می تواند با افزایش بهره وری و ثروت تاثیر مثبتی بر جامعه داشته باشد. انسانها می توانند مشاغلی را انجام دهند که ما امروزه حتی نمیتوانیم آن را تصور کنیم و نیازی به این نداریم تا همه چیز را ببینیم چرا که AI میتواند برای ما انجام دهد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان