در طی دهه گذشته طی بحران‌های مالی، شاخص‌های اصلی بازار بارها و بارها به دوران رکود رسیده و سرمایه گذران را در نگرانی قرارداده اند. اما همان‌طور که اقتصاد وارد مرحله بعدی سیکل خود می‌شود، نگرانی سرمایه‌گذاران هم در مورد نوع و مقدار سرمایه‌گذاری بیشتر می‌شود. در گزارش اخیر Goldman Sachs با عنوان ” در کجا باید سرمایه‌گذاری کنیم؟” آمده است؛ انتظارات موجود از بازار موجب بروز نگرانی‌ها و مشکلات ازجمله تنش‌های تجاری، کاهش تولید، و افزایش هزینه‌های مواد اولیه می‌شود.

۶ نگرانی عمده سرمایه‌گذاران

ردیف

عنوان نگرانی

مثال

۱

عدم ثبات سیاسی تعدیل کارکنان، انتخابات و …

۲

روابط بین‌الملل

تعرفه‌ها و سیستم‌های حمایتی از تولیدات داخل

۳

اقتصاد

کاهش تولید و افزایش خدمات

۴

تورم

افزایش قیمت نیروی انسانی و کالا

۵

نرخ بهره

نرخ‌های بهره مصوب بانک مرکزی

۶ الزامات قانونی

ریسک و مقررات حفظ حریم خصوصی

 ترس‌های بزرگ

افزایش هزینه مواد اولیه، افزایش دستمزدها، افزایش قیمت کالاها، افزایش هزینه‌های وام و افزایش نرخ بهره موجب کاهش حاشیه سود می‌شوند. نگرانی‌های مرتبط با الزامات قانونی مانند موارد مرتبط با حریم خصوصی، موجب تحمیل هزینه‌های بالاتر به شرکت‌ها می‌شود. زمانی که چشم‌اندازِ سودآوری تضعیف می‌شود، شرکت‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری جدید می‌کنند، به‌ویژه زمان افزایش نرخ‌ها. شاخص Purchasing Managers Index (PMI) مقدار رشد یا کاهش هر دو بخش تولید و خدمات را نشان می‌دهد.

این نگرانی‌ها در کنار دلایل خوش‌بینانه مانند، رفاه اقتصادی، اصلاحات، خدمات درمانی، قانون‌گذاری برای زیرساخت‌ها، بهبود اقتصاد و تورم نسبتاً پایین و قابل‌قبول مجموعه انتظارات بازار را شکل می‌دهند.

در رشد ضعیف اقتصاد کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

توصیه می‌شود قبل از سرمایه‌گذاری در هر بخش، اطلاعات مالی و سودآوری را به‌دقت مطالعه و شاخص‌های مالی را با یکدیگر مقایسه و ارزیابی کنید. ازجمله این شاخص‌ها می‌توان به EPS اشاره کرد، به‌طوری‌که افزایش این مقدار می‌تواند نشان از عملکرد خوب شرکت داشته باشد. ( همچنین بخوانید؛ فرمول محاسبه EPS چیست؟)

در زمان کاهش درآمد، بانک‌ها انتظار دارند سهام رشد کند، در این میان شرکت‌هایی با ترازنامه مالی قوی بسیار بهتر از شرکت‌هایی هستند که از اهرم‌های مالی استفاده کرده‌اند. همچنین شرکت‌هایی با هزینه پایین نیروی کار، عملکرد مناسب‌تری نسبت به شرکت‌هایی با دستمزد بالاتر دارند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان